| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani și pentru prima dată am făcut sex neprotejat. Ne-am bazat pe metoda retragerii la început dar după am început să mă panichez că dacă totuși a ajuns ceva acolo, așa că la 2 ore am luat pastila Ella One. Care sunt șansele să rămân însărcinată?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pastilele de după, dacă elimină ovulul deja fecundat înseamnă că a avut loc o crimă, acel copil te va întreba în viața de apoi de ce l/ai ucis. Te încurajez din tot sufletul să nu mai faceți sex înainte de căsătorie, să nu mai iei pasile de după, e un mare păcat, lângă darea peste cap a echilibrului hormonal.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Prima data ar fi trebuit sa-ti pui tie insati intrebarea corecta : este posibil ca in acest moment al ciclului menstrual sa fiu in PERIOADA FERTILA? Te sfatuiesc sa citesti urmatorul raspuns :
https://www.tpu.ro/......enerul-ei/
2.) In situatiile in care NU se poate calcula/determina perioada fertila a ciclului, o femeie inteligenta, educara si bineinteles si rationala, ''fuge rapid'' la farmacie, cumpara un test de fertilitate si ovulatie si il face in cel mai scurt timp posibil. Cutia care are 5 teste de fertilitate si ovulatie tip banda, se poate cumpara din orice farmacie la pretul de circa 18 - 22 de lei.
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
In prospectul insotitor este explicat pe intelestul oricui, cum se efectueaza in mod corect testul si cum se citeste/interpreteaza rezultatul obtinut. Cu ajutorul testului se stabileste cu precizie de peste 97-98% existenta sau lipsa hormonului luteinic (LH) in urina adica daca femeia este sau nu este fertila. (Exista testere mult mai performant, cele care analizeaza saliva prelevata din cavitatea bucala. Chiar daca pretul este de 120-180 lei, prezinta avantajul ca se pot folosi zilnic multi ani).
-- Daca rezultatul testului de fertilitate si ovulatie este NEGATIV, inseamna ca in urina testata NU exista hormon luteinic, ceea ce inseamna ca femeia este in perioada de INFERTILITATE a ciclului menstrual si in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa se formeze sarcina si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin.
-- Daca rezultatul testului de fertilitate si ovulatie este POZITIV, inseamna ca in acel moment femeia este intr-o zi fertila a ciclului
in proportie de 97-98% si exista posibilitatea certa/sigura ca cel mai probabil se poate forma sarcina in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in acel moment.
Fiindca este foarte posibil ca pastila contraceptiva EllaOne sa fi fost fost folosita absolut INUTIL, IRATIONAL si mai ales in mod IRESPONSABIL, in acest caz NU se poate oferi un raspuns care sa tie si obiectiv si corect. Iar in cazul in care pastila a fost folosita fiindca ai fost in perioada fertila a ciclului menstrual in acel caz eficienta contraceptiva a pastilei EllaOne este de peste 99% in situatia precizata. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca nu a ajuns, si chiar daca si a ajuns, daca ai luat pastila nu ar trebui sa fie sanse.
Insa nu o mai lua asa... oricand. Nu este prea ok.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila de protectie, sansele de a ramane gravida sunt minime.

| Stegman a răspuns:

Ce o faci daca o sa te panichezi dupa fiecare partida?

| Vreoproblema a răspuns:

Părerea mea proprie, indiferent de ce comentează alții la ce spun eu, este sa nu folosești metoda retragerii. Îți spun asta pentru ca eu nu eram în perioada fertila și am rămas gravidă cu lichidul preejaculator (seminal). Sunt șanse mici, am pățit asta după ani de zile de când am folosit metoda asta dar nu știi cât de poten e partenerul ( ma refer la nivel hormonal), sau tu. Sa nu mai zic ca perioada fertila este relativa, nu este fixa niciodată.

| CruellaX a răspuns:

Părerea mea este că șansele sunt extrem de mici ca tu să rămâi însărcinată după folosirea pilulei, mai ales că nici nu a ejaculat în interior.