| Daianajuli a întrebat:

Am făcut-o neprotejat acum aproximativ o luna, dar el nu și-a dat drumul. Am făcut doua teste de sarcina, ambele au ieșit negative. Menstruația mi-a venit normal, dar în dimineața asta am vomitat. E o posibila sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia reprezinta garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format si nici nu s-a instalat o sarcina. Daca ultima/ultimele menstruatie a prezentat caracteristici normale precum perioada de manifestare, cantitate de menstra eliminata, culoarea acesteia, fluxul zilnic de eliminare, etc. se poate considera ca nu exista probabilitatea si nici posibilitatea de a fi insarcinata. In cazul in care cele 2 teste au fost efectuate dupa trecerea a minin7 zile dupa inceperea menstruatiei rezultatul lor se poate considera ca fiind corect si confirma in plus ca nu exista in organismul tau hormonul de sarcina. Voma de care pomenesti se datoreaza unei afectiuni medicale care nu are nicio legatura cu starea de graviditate a unei femei. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca ai facut testul si este negativ si ai CM, poti sta linistita...
Cat despre voma, posibil sa fie de la mancare, ori poate ai ceva probleme gastrice.
Un mic control de rutina nu strica.
O zi bunahappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii tu, vomitatul ala poate veni si de la alte lucruri, cam greu sa fii insarcinata si cu menstruatia venita si cu teste negative nu crezi?

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibila o sarcina. Dar, numai de la sarcina se poate vomita?

| Fatamuntilor a răspuns:

Teste au fost facute la timpul cuvenit? (21 de zile)Ca dac le-a facut prea devreme, trebuie sa le repeti.
Vomitatul poate fi si din alte motive...