| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problema în legatura cu menstruatia. Vreau să vă spun că am o menstruatie foarte neregulata, de exemplu ba îmi vine la inceputul lunii, cateodata la sfarsit, cateodata la mijloc. Până acum 2 luni mi-a venit la mijloc adică ultima data în lună iunie ( 12-13-14) dar lună trecuta mi-a venit pe 23 iulie iar înainte cu o zi am facut un test de sarcina pentru că mă speriasem, a iesit negativ a două zi a venit. De atunci am facut DOAR sex anal și oral, fără vagin. Astăzi suntem în 29 și menstruatia nu a aparut. Vreau să mentionez că acum o săptamâna jumate am fost la mare iar acolo am racit tare și am luat doar paracetamol și coldrex, nu și antibiotic. Mai vreau să mentionez că de 3 zile am dureri de mijloc, mi-au aparut coșuri, dureri de burta ( că de menstruatie) și niște secretii albicioase destul de abundente dar ciclul încă nu apare desi am semne premenstrualr dar deja sunt de 4 zile iar mie nu imi vine.Să imi fac griji? Multumesc

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale neregulate nu se poate discuta despre INTARZIERE deoarece nimeni nu este in stare/in masura sa poata preciza sau sa stabileasca/determine lungimea ciclului respectiv deci nici data la care ar fi trebuit sa inceapa menstruatia pentru a avea un reper fata de care sa te raportezi. In cazul unor astfel de cicluri neregulate ca durata, menstruatia poate incepe in orice moment deoarece aceasta este programata hormonal iar in cazul tau nu se poate constata, verifica modul lor de a actiona/functiona.Din moment ce nu ai intretinut raporturi sexuale cu penetrare vaginala decat doar niste jocuri erotice complet nevinovate (sex oral sau anal poate cateodata si un cunilingus ) devine cat se poate de clara constatarea ca in cazul tau nu poate fi vorba de o sarcina in nici un caz.Intarzierea se datoreaza dereglarilor endocrin-hormonale petrecute in organismul tau.In plus ai mentionat ca in ultimele zile ti-au aparut si semnele premenstruale care ar trebui sa-ti dea increderea ca menstruatia se va produce in urmatoarele zile. Poti fi sigura ca totul decurge normal in organismul tau. In continuare sa ai multa sanatate.

| SkIllet1302 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mi-ai raspuns la fiecare intrebare, multumesc, dar o tot pun pentru că sunt ingrijorata, vreau să aflu mai multe raspunsuri pentru că de 4 zile am simptomele premenstruale dar încă nu apare iar 4 ze mi se pare cam mult

| cristina2321 a răspuns:

Daca stii ca ai o menstruatie neregulata, nu-ti face griji. Daca spui ca ai racit este normal sa ai semne premenstruale, dar ea sa intarzie. Cu timpul o sa se reguleze. Plus ca daca ai simptome premenstruale, mai mult ca sigur o sa apara si ea