| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare poate mai mult pentru baieti, dar sa va spun mai intai de unde a plecat totul.
De 4 luni de zile am tot iesit (foarte des) cu un baiat si inca de la inceput a fost mai mult decat o simpla prietenie, desi nu ne apropiam fizic unul de altul in alt sens decat al unei prietenii, aveam mereu grija unul de altul, intelegeti voi la ce ma refer. Mentionez ca-l cunosc de mult timp, doar ca de 4 luni am inceput "sa ne bagam in seama" si sa iesim. Suntem in acel stadiu ciudat in care ne interesam nebuneste unul de altul, ne e un dor enorm unul de altul cand nu ne putem vedea, dar nici nu ne spunem ca am fi intr-o relatie. Acum sa ma apropii de intrebare. Totul era ok pana acum o saptamana, cand a existat o apropiere fizica mai intensa decat trebuia poate (nu am facut nimic totusi, pentru ca eu nu sunt genul sa ma avant atat de rapid...de fapt si el la fel) si i-am si spus clar ca "scaparea" asta nu ne va duce in pat mai repede. Intrebarea e: din moment ce a existat apropierea aceea fizica,credeti ca acum totul se va rezuma mai mult la acel lucru? Adica mereu cand ma va vedea, totul va tinde sa se rezume la asa ceva?
De asta am si scris la inceput ca e o intrebare pentru baieti, pentru ca vreau sa stiu cum e din punctul vostru de vedere aceasta situatie. Pe mine chiar nu ma intereseaza sa ma culc cu el, nu e deloc momentul, e prea devreme acum, vreau sa avem o relatie mai presus de asta. Imi e doar putin teama sa nu fi stricat totul... Imi pare rau daca am scris prea mult! A, si mentionez ca avem si peste 20 de ani. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| e1xtz a răspuns:

Nu cred ca exista un termen limita, sunt multi factori ce decid cat de repede, si tin de cei doi.

Raspunsul meu este pur subiectiv, face parte din experienta personala, principiile mele, si poate fi nepotrivit pentru perceptia altora.
Daca cei doi se simt atrasi de la bun inceput si se creeaza acel 'click' instant, se vad zilnic, comunica mult, sunt maturi(trecuti bine de 20 de ani), cu experienta din relatii anterioare, etc...intre 1-3 luni este un termen normal.

Tot ca parere personala, ceea ce ar trece de 3-4 luni incepe sa para destul de clar ca unul din cei doi nu este sigur de ce vrea, si 'relatia' duce mai degraba spre o amicitie.

Personal consider ca nu esti sigura pe tine dupa o relatie indelungata si nu esti pregatita... daca ai sufletul linistit si senin nu cred ca ai nevoie de 4 luni sa stii daca vrei pe cineva sau nu pentru mai mult.
Cel mai tare e sa mai treaca inca patru, sa ajungeti si la actul propriu-zis, si sa constati ca nu va potriviti...ca o are mica, ca sufera de ejaculare precoce, ca are fantezii prea ciudate, ca nu are deloc, ca nu e pasional, ca e prea soft, sau prea brutal, ca nu e pe gustul si felul tau, ca devine gelos, ca e posesiv..etc si etc.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate te considera surioara lui si atat nu stiu,ma mir ca nu tia propus nimic vad ca nici tu nu vrei asa ceva,ce relatie e aia fara sex,cred ca mai mult e o ambitie de il avea de iubit atat, cand vei avea vei vedea ca vei fi intersata de altul pentru ca deja il ai, numai bine lasi totul asa, poate asa vrea si el banuiesc, daca il atrageai fizic tare sigur vrea sex dar poate ca nu si te mentine in freindzone

| SkyPilot a răspuns:

Depinde ce isi doreste el. Daca are intr-adevar sentimente fata de tine, nu se va rezuma totul la "asa ceva" dar nici nu ar fi o idee buna sa faci pasul inapoi. Parerea mea este sa nu ii refuzi alta data ceea ce i-ai oferit deja, dar sa nu mergi mai departe decat cand crezi ca esti pregatita. Noi ne asteptam ca relatia sa aiba si o componenta de apropiere fizica si incepem sa ne punem intrebari daca ni se ofera ceva iar mai tarziu suntem refuzati pentru acelasi lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele usi nu le poti inchide odata ce le-ai deschis. Tu cum vezi lucrurile, ti s-ar parea normal ca relatia sa involueze in loc sa evolueze? Adica, azi va sarutati, maine va tineti de mana si poimaine doar stati unul langa celalalt? Nu invers? Ok, a existat o apropiere, asta inseamna ca treceti la un stadiu superior. Ne-ar fi ajutat daca ai fi oferit si detalii, ca una e un pupic si alta e daca i-ai bagat mana in pantaloni iar noi nu suntem mama Omida pe aici, ca sa citim minti... Dar, o apropiere fizica nu inseamna ca va culmina prin sex, a doua zi. Si oricum "totul" nu va tinde doar la asta, doar nu numai asta aveti de gand sa faceti de acum inainte. Dar e normal si sanantos sa faceti si asta, printre altele, ca orice cuplu normal. Nu trebuie sa te temi sa oferi afectiune si nici sa te bucuri de afectiunea pe care o primesti. Cat despre sex poti astepta pana esti pregatita, daca nu e violator, nu ii ramane decat sa te astepte, nu e ca si cum ar putea lua problema in propriile maini.

| BruneTTe a răspuns (pentru anonim_4396):

Multu pentru raspuns! Nici nu am de gand sa fac ca lucrurile sa involueze, nici vorba. Doar ca vin dupa o relatie de 4 ani si vreau si de la baiatul asta tot o relatie serioasa, de asta nu vreau sa ma arunc de pe acum pe el (haha), ca e suficient timp. Stiu ca e bine sa existe afectiune de toate felurile, sa zic asa, intrebarea mea a fost pusa strict din cauza ca ma temeam sa nu aiba de acum NUMAI aia in cap, ca repet, ffff bine nu-l cunosc, deci stiu eu ce zic, degeaba il stiu de mult timp, ca nu vorbisem deloc pana acum 4 luni. nici nu sunt 4 luni... deci na.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, asta depinde doar si doar de el daca isi doreste intr-adevar sa cladeasca o relatie, cu tine, bazata pe sentimente sincere si reala si nu pe sex.

| e1xtz a răspuns:

Esti asexuala?

| BruneTTe a răspuns (pentru e1xtz):

Nu,draga, nu sunt asexuala. Se intampla sa fiu dupa o relatie de 4 ani si am stat ceva timp singura dupa despartirea de fostul (ca doar au fost 4 ani, "o nimica toata") si acum ca ma simt din nou in stare sa am o relatie noua, vreau o relatie calumea, nu sa ma vrea numai pentru sex, sau chestii de genul. De acolo a plecat intrebarea mea.

| e1xtz a răspuns (pentru BruneTTe):

Ok draga, mult succes iti doresc...nu am avut intentia sa fiu rautacios, explicatiile tale ulterioare sunt mai clare.

Daca te simti pregatita pentru o relatie si baiatul este pe aceeasi lungime de unda cu tine se va intampla, daca nu, NU.

Dar dupa cum a sunat prima varianta de intrebare a ta sunt sanse sa se transforme si intr-o relatie de amicitie.

Ai intrebat pe subiect parerea barbatilor, pentru mine este asa;
Nu am sa apreciez niciodata o femeie pentru o relatie serioasa care cade din prima, dar nici nu am sa o lungesc nu stiu cate luni,( trecut fiind de 20 de ani), pentru ca cel mai probabil nu stie ce vrea, si cel mai posibil se va transforma intr-o prietenie.
Sunt multe variabile la tine, in primul rand cat de pregatita esti(in 4 luni sunt cupluri care s-au casatorit), si sunt de zeci de ani impreuna, nu spun ca e mult timp sau putin, dar daca dupa timpul asta nu stii ce vrei probabil vor mai trece inca doua, si se face jumatate de an in care tu inca te intrebi daca vrei ceva sau nu si imi pare ca te cam lungesti...depinde si de el ce simte si ce vrea de la tine, dar daca se face jumatate de an si tot intelegator, interesat, atent si dispus catre tine, eu spun sa nu il lasi alteia.

| BruneTTe a răspuns (pentru e1xtz):

"Nu am sa apreciez niciodata o femeie pentru o relatie serioasa care cade din prima, dar nici nu am sa o lungesc nu stiu cate luni,( trecut fiind de 20 de ani)"... "din prima" adica de prin primele zile, nu?
Vad eu ce fac, ca vreau sa fie bine... sunt 4 luni, dar inainte de astea 4 luni il stiam numai de la departare sa zic asa, nu vorbisem pana atunci, abia acum ce-l mai cunosc un pic, nu pot sa sar inca pe el, haha. Multumesc pentru raspuns!
Aaa, daca tot mi-ai raspuns inca o data la intrebare, spune-mi te rog care ar fi un timp ideal dupa parerea ta (pana sa ajungi sa te culci cu o fata). adica sa nu se lase nici prea usor, dar nici greu, sunt curioasa laughing

| e1xtz a răspuns (pentru BruneTTe):

Nu cred ca exista un termen limita, sunt multi factori ce decid cat de repede, si tin de cei doi.

Raspunsul meu este pur subiectiv, face parte din experienta personala, principiile mele, si poate fi nepotrivit pentru perceptia altora.
Daca cei doi se simt atrasi de la bun inceput si se creeaza acel 'click' instant, se vad zilnic, comunica mult, sunt maturi(trecuti bine de 20 de ani), cu experienta din relatii anterioare, etc...intre 1-3 luni este un termen normal.

Tot ca parere personala, ceea ce ar trece de 3-4 luni incepe sa para destul de clar ca unul din cei doi nu este sigur de ce vrea, si 'relatia' duce mai degraba spre o amicitie.

Personal consider ca nu esti sigura pe tine dupa o relatie indelungata si nu esti pregatita... daca ai sufletul linistit si senin nu cred ca ai nevoie de 4 luni sa stii daca vrei pe cineva sau nu pentru mai mult.
Cel mai tare e sa mai treaca inca patru, sa ajungeti si la actul propriu-zis, si sa constati ca nu va potriviti...ca o are mica, ca sufera de ejaculare precoce, ca are fantezii prea ciudate, ca nu are deloc, ca nu e pasional, ca e prea soft, sau prea brutal, ca nu e pe gustul si felul tau, ca devine gelos, ca e posesiv..etc si etc.

| MMDani a răspuns:

Nu este exclus sa se retraga la un moment dat.

Totusi, socul a venit la final. Pana atunci credeam ca citesc un copil de maxim 14 anisori. Si tu ai peste 20...

| BruneTTe a răspuns (pentru MMDani):

Se pare ca nu m-am exprimat bine cand am scris intrebarea, ca toata lumea se pare ca a inteles ca eu as fi speriata sa nu se ajunga la mai mult. Nu e deloc asa. Cum le-am raspuns si celor de mai sus, eu vin dupa o relatie de 4 ani (deci NU e prima oara pentru mine, cum CRED ca ati inteles majoritatea din intrebare) si acum ca am o noua relatie, vreau sa fiu sigura pe relatia asta, de acolo a plecat si intrebarea mea, ca nu aveam chef ca de acum de fiecare data cand ne vedem el sa astepte numai asa ceva... nu imi e frica de apropiere, dar abia incerc sa-l cunosc un pic, nu vreau sa sar in pat prea repede ca am destul timp :-)