| BeaTheo29 a întrebat:

Am o intrebare si am nevoie de un raspuns. De fapt mai mult de o parere.
Am 17 ani si sunt clasa a 10-a. Prietena mea cea mai buna, Cristina e in aceeasi clasa cu mine.
Anul trecut cand eram a 9-a si de abia intrasem la liceu, am cunoscut amandoua un baiat, Alex si ea s-a indragostit imediat de el. E foarte dragut, e inalt, saten, cu ochii verzi si e foarte jovial si glumet tot timpul. Prima data cand l-am vazut nu am avut nici un fel de tresarire, ci doar mi s-a parut un baiat chipes dar dupa ceva timp in care tot ne mai vedeam prin liceu, si venea si ne saluta, ne pupa pe obraz, am inceput sa simt ceva pentru el. Adica il vedeam in fiecare zi, prietena mea vorbea in fiecare zi de el si de cat de minunat e dar ca nu are curaj sa-i spuna ce simte pentru el, si eu fara sa vreau m-am indragostit si eu de el.
Cand am vazut ca prietena mea se indragostise de le rau, m-am dus la el si am vorbit despre chestia asta. Si dupa ce am vorbit cu el, la putin timp ei au hoatarat sa incerce sa fie impreuna si eu desi eram indragostita de el, ma bucuram pentru ei.
Au avut o relatie timp de vreo 4 luni de zile si acum la inceputul liceului am aflat de la prietena mea ca s-au despartit si ca au ramas amici.
Dupa chestia asta prietena mea a aflat intamplator de la o alta prietena a noastra ca eu l-am placut si s-a suparat pe mine ca nu i-am spus ca l-am placut si bineinteles ca m-a intrebat de ce i-am combinat daca mie imi placea de el. Sincer ma asteptam sa se supere dar ea m-a intrebat daca inca inmi place de el si eu am zis ca nu stiu.
Si desi candel trece pe langa mine ma inrosesc mai rau ca un rac si simt furnicaturi in tot corpul de fiecare data cand ma pupa pe obraz nu am vrut nimic cu el pentru ca a fost cu prietena mea.
Dar Cristina, prietena mea a aflat ca lui ii place de mine si adevarul e ca se uita destul de insistent si are gesturi foarte dragute cu mine, iar cand ma strange in brate ma apropie atat de mult de el incat am impresia cateodata ca mi se taie respiratia.
Cristina a vorbit cu el si l-a intrebat daca ma place si el i-a zis ca da si a venit si el sa ma intrebe daca il plac dar eu nu stiu ce sa fac, adica pe de-o parte imi place mult de el dar pe cealalta parte nu pot sa trec cu vederea ca el a fost impreuna cu Cristina, adica simt ca o tradez intr-un fel.
Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| NH4OH a răspuns:

Atata timp cat ea nu are nimic impotriva, eu zic sa incerci. Dar mai intai, asigura-te ca ea este perfect in regula daca tu ai avea o relatie cu el, asigura-te ca nu zice ca este ok, doar pentru ca tine la tine, pentru ca, daca este asa, prietenia voastra se va destrama. Ea tace cat tace si se bucura pentru voi, dar daca mai tine la el, nu va putea prea mult timp sa o faca pe prietena cea buna. Eu spun asa, vorbeste foarte serios cu ea, spune-i ca nu vrei ca prietenia voastra sa se strice din cauza unui baiat, ca tii la ea, dar si la el. Vei vedea ce raspunsuri vei primi si atunci iti vei da seama singura daca merita sa incerci sau nu.

| BeaTheo29 explică (pentru NH4OH):

Mersi! Am avut deja discutia asta cu ea happy

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru BeaTheo29):

Atunci nu iti ramane decat sa acorzi o sansa acelei posibile relatii.

9 răspunsuri:
| PrunaPătrată a răspuns:

Cum s-o tradezi? adica serios, ea se tot chinuie sa va combine. Daca vrei cu adevarat sa ii dai o sansa combina-te cu el.Cine stie cu ce te alegi.

| NH4OH a răspuns:

Buna.
Mai bine, cupleaza-te cu el. Va iubiti si asta este ceea ce conteaza. Cristina te va intelege, atata timp cat nu mai are sentimente pentru acest baiat. Cum a fost ea intr-o relatie cu el, si ai ajutat-o cu asta, asa va face si ea, chiar din simplu fapt ca l-a intrebat pe tip daca te place, iti poti da seama ca vrea sa te ajute. Fa ce-ti spune inima, si din cate vad, inima te duce la baiat, pentru ca il iubesti si-l placi.
Cristina va intelege si-ti va fi prietena in continuare. N-ai de ce sa-ti fie teama. Succes!

Fundita? c:

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Nu o tradezi deoarece ei inca sunt amici(asa au hotarat)si in al doilea rand ea a vorbit cu el si i-a spus ca tu il placi happy
Deci ea a facut ceea ce ai facut si tu anul trecut happy
La fel cum tu te bucurai cand ei erau impreuna,asa se va bucura si ea pentru voi!
Fii serioasa,este prietena ta, te intelege love struck nu o tradezi!

Daca chiar iti place baiatul, fugi la el si spune-i, nu iti rata ocazia!

Frumoasa poveste si felicitari pentru prietenia pe care o ai cu, Cristina happy

Bafta kiss

| BeaTheo29 explică (pentru Yasemyn):

Multumesc mult pentru raspuns! :*

| Amerilyse a răspuns:

Atata timp cat ea nu se supara, iar dupa spusele tale, incearca sa va combine, nu vad de ce sa nu te pui cu el. Oricum, asigura-te cu adevarat ca ea nu se supara, iar pai accepta sa iesi cu el.

| megict a răspuns:

Nu o tradezi. Atata timp cat ea s-a despartit de el si vrea inca sa te cuplezi cu el, nu e nicio problema. E sansa ta, nu o rata! Asa cum erai tu bucuroasa pentru Cristina si el, asa va fi si ea, inca mai mult! Succes in continuare! Eu zic sa accepti.winking

| gimbobdaria a răspuns:

Nu stiu