| Fluturas99Scumpic a întrebat:

Am o problema... Am 16 ani si m-am culcat cu prietenul meu, iar noi ne dorim foarte mult un copil.Parintii lui nu sunt impotriva, ba chiar au spus ca daca e vorba de un copil o sa ne ajute.Noi ne-am gandit ca daca o sa avem un copil am sa ma mut la ei de bunavoie.Problema noastra sunt parintii mei.Nu stim ce reactie o sa aiba.Intrebarea mea pentru voi este: Ce pot sa ne faca mie si prietenului meu daca eu ma mut la ei? Dar copilului? Dar parintilor lui?

Răspuns Câştigător
| MorganaM a răspuns:

Eu cred ca esti prea tanara pentru asemenea lucruri... Adica, eu nu am chiar varsta ta, dar nu as vrea deloc sa fiu prea curand in asa situatie...
Nu vrei sa iti termini scoala? Va trebui sa te angajezi... Fara liceu terminat e chiar greu. Eu cred ca mai poti astepta putin si profita doar tu de iubitul tau, fara un bebe la mijloc

| Fluturas99Scumpic explică (pentru MorganaM):

Multumesc

| MorganaM a răspuns (pentru Fluturas99Scumpic):

Sa ai grija de tine si sa te bucuri de viata asta frumoasa, sa fi fericita happy

| Fluturas99Scumpic explică (pentru MorganaM):

Multumesc pentru sfat, si ca nu ma judeci... happy

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti flutura mintea.Nu te gandesti cum vei creste acel copil? Cand tu esti un copil? Baiatul banuiesc ca are peste 18 ani.Cat esti minora parintii au tot dreptul sa nu te lase sa te muti la el. Tampiti sunt parintii lui daca accepta asa ceva.Gandeste-te la viitor nu la prezent.Cand traiul de zi cu zi va trece inaintea dragostei de acum va veti da seama cat gresiti.Iti spun din experienta proprie nu din auzite.Tot la parintii tai te vei intoarce.

| Fluturas99Scumpic explică (pentru darrio2007):

Are 17 aniwinking Si te rog, fara jigniri

| darrio2007 a răspuns (pentru Fluturas99Scumpic):

Este o realitate nu o jignire.Nu esti prima si nici ultima care crede ca viata se traieste numai in roz.Un copil este o responsabilitate pe care o ai toata viata.Iti vei da seama singura mai tarziu.Mult prea tarziu.

| buzeduulci a răspuns:

Ai sa regreti mai tarziu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un copil la 16 ani? si de ce ai vrea sa iti distrugi viata la varsta asta?

tu ai impresia ca a creste un copil e ceva simplu si banal?

Sau vrei sa renunti la scoala, la o cariera si sa stii stigmatizata in societate?

| RAY a răspuns:

Mai bine o faceti protejat pentru ca esti tanara si trebuie sa exprimentezi i sexul cu mai multi partenerii, iubirea nu tine o viata sa stii, e prea repede, prea te grabesti sincer

| Doub a răspuns:

Ahhh, ce bătaie ţi-aş da.
Băăăi, un copil e o responsabilitate, nu e o joacă.

| Iyulia3712 a răspuns:

Wtf, cu un copil la 16 ani iti distrugi viata complet. Cat de bine il cunosti pe baiatul asta? De cat timp esti impreuna cu el? Daca o sa se plicitiseasca dupa ceva timp si o sa te lase singura cu un copil pe strazi (iar atunci nu o sa te poti intoarce la parintii tai). Eu cred ca nu stii ce vorbesti daca zici ca la acei 16 ani amarati ai tai vrei un copil cu PRIETENUL tau, nici macar logodnic ca sa zici ca vezi, chiar te iubeste. Daca faci un copil acum si mai tarziu va despartiti ai incurcat-o rau de tot. Nu tu studii, nu tu facultate (ca doar trebuie sa stai cu copilul), nu tu alt partener (de obicei barbatii se feresc de femei singure cu plozi de îngrijit). Eu spun sa te mai gandesti inca o data si sa iei decizia corecta.

| RevolutionX a răspuns:

Eu unul nu cred ca parintii lui ar vrea ca baiatul lor sa faca un copil cu o fata de 16 ani, pe bune acum. Parintii tai pot oricand sa le faca rau prietenului tau cat si familiei lui atata timp cat ai 16 ani si esti minora.D.p.d.v legal esti sub ingrijirea lor, ei sunt tutorii tai legali.

| JustRisa a răspuns:

Tu chiar ai o problema, sincer. Ai doar 16 ani si un iubit cu care nu stii daca vei mai fi impreuna peste 1-2 ani. Cu siguranta nu stii ce inseamna sa ai un copil cand esti inca un copil. Gandeste-te la viitorul lui, dar si la al tau. La 16 ani ar trebui sa te distrezi, sa stai cu prietenii, sa mergi la petreceri. Tu chiar iti doresti sa pierzi toti anii astia pentru un copil pe care il poti avea mai tarziu, pe la 20 de ani? Mi-e mi-ar fi rusine si sa ma gandesc la asta.

| xFreeeedomx a răspuns:

Avand in vedere ca ai 16 ani, daca ai tai o sa cheme politia ca domne ai 16 ani si vrei sa faci un copil, tu ai dreptul sa spui ca ai fost de acord. Asta din cate stiu. Parintii tai n-au ce sa ii faca lui si parintilor lui, ce-ar putea sa le faca? Sa cheme politia, bun, si mai ce?
Dar ti s-a mai spus, gandeste-te ca un copil e o responsabilitate mare, cu ce-ai sa-l cresti? O perioada o sa stai pe banii lui -daca lucreaza- si pe banii alor lui, posibil si banii alor tai, daca nu te certi cu ei. Si banuiesc ca mai ai 2-3 ani de liceu...