| Kqzu97 a întrebat:

Am o "problema" destul de delicata sa zic asa,de un timp am inceput sa simt ceva mai mult pentru prietenul meu cel mai bun,totul a venit brusc nu imi dau seama cand a inceput toata chestia asta, faza este ca el este cu 5 ani mai mare decat mine,(17-22),vorbim non-stop,iar el ma scoate tot timpul in oras sa fim decat noi doi si se comporta si vorbeste atat de dragut,da semne ca m-ar place sau ca macar am un loc special acolo,chestie observata si de ceilalti prieteni,in fine,ma gandesc tot timpul la el,i-as spune ce simt,sau ceva sa-l fac sa isi dea seama daca nu a facut-o,dar imi este frica sa nu stric prietenia dintre noi,desi as vrea mult sa fie ceva intre noi.(Scuzati eventualele greseli gramaticale, dar am scris in graba)

Răspuns Câştigător
| Danutul22 a răspuns:

Pai,as vrea sa stiu de cat timp sunteti prieteni? Adica, sper sa nu fi intrat in celebra zona a prietenei, in orice caz. dupa comportamentul lui..cred ca te place puppy dog eyes dar iti sugerez sa ai grija la anturajul lui.(daca sunteti amandoi in acelasi anturaj si el nu are unul separat e ok) Si apropo, iubirea..merita toate riscurile, fie ca va zice da fie ca nu, iti vei da seama ca nu era persoana potrivita, asuma-ti riscul si incearca; o3 iubirea merita. Take care:*

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Eu i-as fi spus, dar asta as fi facut eu...
Pe tine te sfatuiesc sa-ti pastrezi secretul si sa-l lasi sa ti-l dezvaluie el primul.
Incurajeaza-l si tu cu cel mai senin si cald comportament, dar taci.
Momentul asta prin care treceti, e un joc subtil al emotiilor si il castiga cel care stie sa-si pastreze mai bine secretul...
happy

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi indicat sa il lasi pe el sa faca primul pas.
Ma gandesc ca si el gandeste la fel ca tine si ii este frica sa nu strice frumoasa relatie.
Ai putea sa bati un apropo ceva sa il faci sa reactioneze, ar fi mai bine sa afli acum daca ar putea fi ceva intre voi decat sa suferi.
Incearca si vezi ce va iesi.
O zi frumoasa sa aihappy

| Kqzu97 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, chiar ma gandesc la chestiile pe care mi le.ati scris, mai mult el se apriprie de mine si ma ia in brate, si m.a sarutat se cateva ori.dar eu sunt o fire mai rece adica "nu ofer eu prima" (am uitat sa precizez chestia asta) daca as ramane tot la statdiul asta si apoi sa il vad langa o alta persoana ar fi crunt.

| imposiblegirl a răspuns (pentru Kqzu97):

Paaai pai pai daca te-a sarutat..ma gandesc ca simte ceva pentru tine. Data viitoare cand te saruta nu ami fi rece, indiferenta..Saruta-l si tu din tot sufletul! ^_^

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu te-as sfatui opusul fata de TraiestetiViata20.

Motivul este ca oricum va placeti si va simtiti bine impreuna. Este doar o chestie de timp pana cand unul din voi o sa puna problema de a fi mai mult decat prietenie.

Refuzul la aceasta chestie este foarte delicat, si in acel moment se rupe acea prietenie. O sa inceapa sa se raceasca din ce in ce mai mult, pana la disparitie.

Daca insa veti merge pe calea impreuna, tine de amandoi sa o pastrati. La un moment dat o sa va dati seama ca nu sunteti compatibili si o sa va despartiti. Sau o sa va dati seama ca sunteti compatibili si o sa ramaneti mai multa vreme impreuna.

Cu siguranta insa veti trece prin cateva momente importante din viata in care veti fi foarte aproape (daca nu chiar o veti face) de a va desparti.

Dar nu stii niciodata asta. Si in plus, o relatie nu ramane niciodata o relatie de prietenie. Ea doar evolueaza.

Ai o sansa sa o faci sa evolueze in directia dorita de tine.

| bbu2eugen a răspuns:

Spune i ca l placi pur si simplu explica i asta si ii spui m ie frica sa te pierd ca si prieten. As vrea sa fie ceva mai mult intre noi doi daca nu vrei macar prieteni sa ramanem

| sirD a răspuns:

Spune-i ce simti!
Cu siguranta simte la fel!
Gandeste-te logic, cu cine ai vrea o relatie? Cu unul cu care nu te intelegi bine?
Scuze dar nu imi vine sa cred ce ziceti in momentele astea.
Nu astepta da-i bataie.
De fapt nu ii zi ce simti, am gresit, ia-l in brate cand simti nevoia, saruta-l.
Doamne, ce e mai frumos de atat?

| 구미호 a răspuns:

La sfarsit vei suferi, mai bine evita.Imi pare rau, dar am dreptate.

Ar trebui sa ii dai si tu senzatia ca il placi, insa el trebuie sa faca primul pas.

Totusi acum depinde ce vrea el, poate doreste doar o prietenie.

Bafta.

| TraiestetiViata20 a răspuns:

Buna. In aceeasi situatie am fost si eu, eu iti dau un sfat. E mai bine sa ramaneti prieteni! exact asa am fost si eu. Dintr.o prietenie am ajuns la o relatie si dupa ce am neam despa rtit am ramas "prieteni" dar suntem mai mult niste straini, si eram cei mai buni prieteni ne povesteam totul dar acum. Abia ne salutam sad scuze daca scriu gresit dar sunt pe telefon