| Punctsidelacapat a întrebat:

Imi puteti spune care e diferenta dintre menstruatie si o scurgere vaginala cu sange? Adica cum iti dai seama daca e doar o scurgere sau menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce ai 17 ani inseamna ca ai experienta unui lung sir de menstruatii normale, care in cazul unei femei, intotdeauna se caracterizeaza printr-un anumit numar de zile, o anumita cantitate si un anumit flux al menstrei scurse in fiecare zi. Stiind/avand aceste date este prea putin probabil sa poti confunda o banala scurgere de orice natura ar fi aceasta cu o menstruatie, deoarece este suficient sa faci doar o simpla comparatie In timp sau in modul de manifestare. Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Menstruația ține 5-6 zile, poate și o săptămână, iar scurgerea poate dura doar 1 zi, maxim 2. Dacă ai crampe înseamnă că e menstruația.

| LoveStoryLoveYou a răspuns:

Menstruatia are anumite simptome, pe care secretia vaginala..nu le are. Acele simptome ar fi:
-dureri de burta, pe care le poti linisti cu un nurofen, ibuprofen..etc.
-cresterea si dezvoltarea sanilor. *Acestea pot fi insotite de mici dureri la atingere, nu obligatoriu*
-par axilar si pubian.*in caz ca nu ti-a aparut*
etc. Sunt mai multe, dar aceastea sunt cele "evidentiate".
Secretia vaginala cu sange...este ca un semn ca iti va veni, insa nu stiu sigur. Daca te ingrijoreaza ai putea face un scurt control ginecologic. Te pup.