| hehe_1035 a întrebat:

Hei TPU... mai exact acum 3 saptamanii am luat pastila de a doua zi... am continuat sa fac sex neprotejat dar nu s-a terminat in mine, acum 4 zile am facut o infectie urinara pentru care urmez tratament, iar acum marea "problema" este ca azi trebuia sa imi vine menstruatia si nu mi-a venit, dar intotdeauna menstruatia imi vine cu 3 zile inainte de termen, intrebarea mea este care sunt sansele sa fiu insarcinata. din cate am inteles testul de sarcina se poate face la doua saptamani dupa ce ti-a intarzitat menstruatia. dau funda :*:*

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse sa fii insarcinata atata vreme cat ai avut sex neprotejat! Cat priveste pastila care ai luat-o acum 3 saptamani, nu are nici o legatura cu sexul facut acum 2 saptamani de exemplu, nu te protejeaza de nici o sarcina.
Deci, pastila de a doua zi daca ai luat-o in perioada nefertila, a fost inutila.
Daca ai continuat sa faci sex neprotejat in perioada fertila, ai sanse sa ramai insarcinata.
Nu poti face sex neprotejat dupa ureche. Trebuie sa tii un calendar al ciclului menstrual unde iti calculezi perioada fertila si nefertila ori folosesti prezervativ de fiecare data cand faci sex.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca azi 28 martie urma/trebuia sa se produca in mod normal menstruatia, iar pastila contraceptiva de a 2-a zi ti-ai administrat-o in urma cu fix 3 saptamani, inseamna ca a fost folosita ABSOLUT INUTIL deoarece a fost administrata cu FIX 1 saptamana (7 zile) inainte de producerea OVULATIEI care se produce FIX cu 14 zile inainte de data inceperii menstruatiei. In aceasta situatie hormonii di pastila nu au avut asupra a ce sa actioneze deoarece a lipsit ovulul si in lipsa acestuia, ti-au dereglat intregul proces hormonal normal. In astfel de situatii probabil ca acei hormoni sintetici suplimentari nu au permis pe moment formarea unui ovul dar dupa cateva zile cand efectul lor s-a diminuat/disparut, este posibil ca ovarele sa fi produs intr-un tarziu un ovul care ar fi putut fi fecundat deoarece ati continuat sa intretineti contacte sexuale neprotejate. Nu am reusit sa inteleg care a fost logica sa folosesti acea pastila contraceptiva in afara perioadei fertile, intr-un moment in care probabilitatea de sarcina era de maxim 3-5%. In orice caz ai procedat in mod cu totul IRESPONSABIL. De asemenea daca partenerul de sex are experienta sexuala necesara pentru a intretine relatii sexuale neprotejate, avand capacitatea/este capabil sa-si coordoneze, controleze si sa-si retina perfect ejacularea, pentru a ejacula doar in momentul in care doreste el sa o faca, atunci nu mai avea rost sa folosesti acea pastila deoarece nu se putea forma o sarcina in urma contactelor sexuale intretinute. In mod normal in conditiile descrise probabilitatea unei sarcini este destul de mica insa nu se poate elimina si o orecare posibilitate de sarcina chiar daca aceasta este si mai mica. Test de sarcina al carui rezultat sa se considere corect/valid, pe baza urinei se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere amenstruatiei. In acest moment se poate face test pe baza analizei de sange intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 3 saptamani de la ultimul act sexual. Intarzierea este din cauza tratamentului ce-l urmezi pentru infectia urinara.In timpul tratamentului ai facut sex cu iubitul tau? Daca da, atunci l-ai facut degeaba ca medicamentele nu si-au facut efectul asupra infectiei urinare.

| Gabriela2005LoveSelenaGomez4ever a răspuns:

Asa-ti trebuie! Pe bune, nu mai fa sex ne protejat asta daca nu vrei sa ai un copil, mai si intrebi! Sunt sanse de 60 la suta sa ramai insarcinata, NU MAI FA SEX NEPROTEJAT DACA STI CONSECINTELE, SI NU VORBIM DE O DATA CI DE MAI MULTE ORI!