| Cosmanalina0998 a întrebat:

Mi-am incepit viata sexuala acum o luna si ceva. A doua oara cand s-a intamplat, a fost pe 15 noiembrie. A fost protejat, insa atunci cand a scos prezervativul s-a murdarit putin, a mers la baie, s-a spalat apoi am continuat iar cu altul curat. Intrebarea mea e care sunt sansele sa se intample sa raman insarcinata pentru ca poate a mai ramas substanta pe picior sau pe mana ...nu stiu?! Stiam ca spermatozoizii in contact cu aerul mor. Bun, menstruatia a venit, dar a intarziat 5 zile, recunosc ca am fost speriata am vorbit cu fete putin mai mari si mi-au zis ca e normal sa intarzie dupa prima data. Acum sunt nelinistita pentru ca am auzit dintr-o parte din alta, ca poate veni menstruatia si peste sarcina, de o saptamana orice mananc imi face greata, eu le numesc aplecate pentru ca mananc cu pofta. Vreau sa imi fac un test de sarcina...dar pana atunci o sa innebunesc. Ajutor!

9 răspunsuri:
| rox13yy a răspuns:

Stii cum e menstruatia peste sarcina? E maro, foarte putina si te tine maxim 3 zile(proprie experienta).

| Cosmanalina0998 explică (pentru rox13yy):

A fost normala. scrugeri din abundenta, dureri de burta.
Pe mine mereu ma tine 3-4 zile. a fost normal.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dai prea putine date strict necesare pentru a se putea da un raspuns corect si la subiect.Din cele descrise de tine practic nu se poate ramane gravida. Daca mentionai in ce perioada a fost menstruatia, cate zile a tinut, in ce data ati facut sex ultima oara, toate acestea ar fi fost de ajutor pentru a lua in calcul orice posibilitate si probabilitate.Tu nu apleca urechea la toate aberatiile si speculatiile facute de ""specialisti"" deoarece sarcinile extrauterine se poduc in cazuri cu totul aparte si in cazuri extrem de rare. Cat despre greturile tale se prea poate sa fie din cauza mancarii si a stresului continuu nicidecum din cauza unei sarcini ipotetice deoarece trebuie sa treaca minim5-6 saptamani ca sa apara astfel de manifestatii.Pentru linistea ta sufleteasca poti face un test de sarcina dar numai dupa 21de zile, eventual intreaba la farmacie daca au niste teste aparute pe piata mai nou care se pot folosi la cateva zile dupa actul sexual.

| Cosmanalina0998 explică (pentru corbulalbrosu):

De fiecare data s-a intamplat protejat. Menstruatia inainte de primul act sexual a venit pe 25octombrie, s-a terminat pe 28. De obicei nu am avut menstruatii regulate. Insa a venit. Slava domnului. Normala. Am niste dureri de burta, asemanatoare cu crampele, probabil e si din cauza faptului ca sunt racita jos. Am avut si probleme la ovare. Au trecut 21 de zile de atunci...voi face luni un test de sarcina. Multumesc mult pentru sustinere.

| frostxtq a răspuns:

Nu mai pleca urechea la toate prostiile pe care le auzi. Intr-adevar, e posibil sa exste sarcina chiar daca ti-a venit menstruatia, insa sunt cazuri foarte putine cand se intampla asta.
Nu iti mai face probleme, cred ca iti e greata de mancare din cauza c te ganedsti la asta si iti insusesti unele simptome ale sarcinii pe care nici macar nu le ai, din cauza fricii.
Fa un test de sarcina, dar o sa iasa negativ, Nu iti mai bate capul. Te-ai informat inainte, ai folosit protectie si ti-a venit CM cum trebuie.
De ce sa iti faci zile negre degeaba?

| Cosmanalina0998 explică (pentru frostxtq):

Am 16 ani. imi este frica. nu vreau sa ma trezesc cu un copil la varsta asta. Da, nu sunt mandra de mine ca mi am inceput viata sexuala de acum, sunt cu baiatul asta de un an, a fost primul meu iubit...nu ne am planificat nimic asa a fost sa fie. o sa fac un test de sarcina luni, sper ca va fi bine. nu stiu ce voi face...nu am cu cine sa vorbesc. Imi e atat de rusine

| frostxtq a răspuns (pentru Cosmanalina0998):

Hei, gata, linisteste-te. Nu ai de ce sa iti fie rusine de nimic. Nu incercam sa iti tin morala, voiam doar sa te linistesc, sa iti amintesc si partile pozitive. E iubitul tau de un an, e normal sa se intample acest lucru intre voi.
Vei face testul de sarcina, vei vedea ca e negativ si totul va fi bine. Nu te mai consuma atat. Nu e chiar atat de usor sa ramai insarcinata. chiar daca nu v-ati fi protejat si el ar fi terminat in tine, tot nu sunt sanse 100% ca ramai insarcinata. Multe femei se chinuie si incearca de zeci de ori pana reusesc sa aiba un copil.
Voi v-ati protejat si in plus ti-a venit menstruatia. Totul va fi bine. happy ai sa vezi.

| Cosmanalina0998 explică (pentru frostxtq):

Multumesc mult pentru sustinere. o sa ma linistesc atunci cand voi face testul...

| frostxtq a răspuns (pentru Cosmanalina0998):

E si normal sa stai linistita dupa ce vezi fapte si dovezi. Oricum, pana atunci incearca sa nu te gandesti prea mult la asta, sa ai mereu mintea ocupata, altfel o sa ai impresia ca ai anumite simptome care de fapt nu sunt reale.