| Rockfary a întrebat:

Prietenul meu tocmai s-a despartit de mine (din nou, ambii avem 19 ani). Relatia a durat 1 an si 9 luni. Printre motive se enumera faptul ca pur si simplu nu mai vrea sa fie cu mine, nu mai vrea sa mă faca sa sufăr, deoarece m-a jignit mult si mi-a zis vorbe grele iar de vreo 3 luni ne certam foarte des. Fiecare are partea lui de vina. Ne iubim. Atât el pe mine, cat si eu pe el. Poate fi de vina si varsta? Aveam planuri de viitor, sa ne mutam împreună si asa mai departe. De ce daca doi oameni se iubesc, nu se inteleg? De ce daca exista iubire, trebuie sa se despartă? Nu se pune problema unei a treia persoane. Nu se spune ca unde exista iubire, se post trece peste orice? Acum ca a plecat, am rămas fara absoul nimic. Mi-a luat tot. El era tot ce aveam si tot ce îmi doresc. Am luptat pentru aceasta relatie. "daca ma iubeste, se întoarce". Nu cred in chestia asta. Cum reactioneaza baietii, in general, la indifirenta? Tot in general vorbind, baietii când realizeaza vor înapoi la ceea ce dau cu piciorul? Cum reactioneaza atunci? Mi-a zis ca vom mai tine legatura. Cum ma pot autoconvinge sa nu îl mai caut?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iubirea este necesara, dar nu suficienta intr-o relatie. Doi oameni se pot iubi, dar sa nu se inteleaga fiindca sunt prea lenesi sau prea rai sa o faca. Iubirea necesita efort zilnic din partea ambilor. Nu stiu cine ti-a zis ca daca exista iubire se poate trece peste orice, dar ori a ras de tine, ori era un mare prost. Degeaba exista iubire daca exista si egoism si lene si rautate. Ca iubirea sa rezite pe termen lung trebuie sa ai intelegere, renuntare la sine, diplomatie si sa faci anumite compromisuri. Daca tu te certi cu el de cate ori iti vine si nu iti inabusi macar 90% din pornirile de cearta si daca si el nu face la fe, relatia nu va tine. De fiecare data trebuie sa te gandesti bine daca merita sa te certi, sa iti inghiti orgoliile prostesti, sa uiti ca esti stresat sau obosit si sa incerci sa vezi lucrurile din perspectiva celuilalt. Nu poti face asta de fiecare data, dar daca incerci din rasputeri sa o faci, vei reusi in 9 cazuri din 10.
Nu, daca te iubeste dar e nefericit, nu se intoarce. Fiindca stim cu totii ca iubirea nu e suficienta. Daca il vrei inapoi, trebuie sa lupti pentru el. Dar nu prosteste, dandu-i telefoane si cicalindu-l. Ci gandindu-te foarte sincer daca ai gresit cu ceva in relatia asta. Si daca ai gresit, sa te gandesti daca poti sa te schimbi si sa rezolvi acea problema. Apoi, daca il vrei, te duci la el si ii spui: uite, am gresit fiind certareata si egoista (e un exemplu), dar promit ca de acum am sa renunt la egoism, am sa tin minte mereu ca intr-o relatie conteaza numai celalalt si te rog sa ma ierti. El, daca te vrea inapoi, se va fi gandit la ce a gresit el si va spune: da, si eu am gresit, fiind rau si certaret. Iti promit ca si eu imi voi schimba comportamentul si voi face ce trebuie. Si atunci mai aveti o sansa (asta daca sunteti sinceri si chiar doriti sa va rezolvati problemele).
Sa stii ca nici o iubire care nu este sustinuta cu eforturi zilnice din ambele parti nu rezista. Tu zici ca el te-a jignit si ti-a zis vorbe grele. Asta este grav. Se intampla in cupluri, dar depinde cat de rau si cat de des. Eu am o relatie de 12 ani (suntem casatoriti de 10). In acest 12 ani am avut si noi multe certuri urate, cu jigniri si vorbe grele. Si cand zic multe, ma refer la faptul cau au fost 4, ceea ce pentru 12 ani este mult, fiindca lasa urme adanci. Dupa fiecare cearta de genul asta ne-am analizat relatia, am vorbit, ne-am recunoscut greselile (fiecare pe ale lui, fara reprosuri la adresa celuilalt) si am trecut mai departe. Si am descoperit ca niciodata nu e unul singur de vina.

| RAY a răspuns:

Iubirea nu face sa te intelegi cu cineva, ca simti ceva emotional pentru cineva nu inseamna ca te vei intelege cu el, pentru ca omul nu are abilitatea din pacate sa aprecieze ceea ce are mai mult ca ceea ce nu are, adica noi apreciem cand nu avem acel lucru nu cand il avem, el poate regreta acum dar cum barbati nu isi pot arata sentimentele ca rade societatea de ei vor ignora iubirea si vor spune las ca pot si fara ea cum sa recunosc ca o iubesc asta e o slabiciune masculina, lasa-l in lumea lui ca nu te merita daca tear iubi cu adevarat ar recunoaste ca te iubeste

| Mussette a răspuns:

Prin indiferenta, ca au orgoliul lor. Doar daca ai lasat o urma foarte adanca si te-a iubit, iar acum intelege lipsa ta, atunci te va cauta, daca nu, isi gaseste refugiu in bratele alteia.

| Celcareajuta a răspuns:

Exista o piesa "Dragostea dureaza 3 ani" si are mult adevar in ea. Pentru a te convinge sa nu il mai cauti trebuie sa treci peste. A fost frumos, a durat, a trecut, nu totul ramane. Eu am fost exact in postura prietenului tau, dar totul a durat aproximativ 4 ani, nu a fost vina ei, nu a fost nici vina mea, pur si simplu nu mai mergea relatia dintre noi (trebuie sa intelegi ca nu esti obligata, nici tu, nici el sa incercati sa faca relatia sa mearga). La varsta asta oamenii sunt spontani, nici ei nu stiu exact ce vor. In relatia mea pe care am sfarsit-o in mod similar, culmea tot eu, cel care a zis stop, gata nu mai merge asa (pentru a nu o rani, desi nu exista alta persoana nici macar in grafic), am ajuns sa treac mai greu peste aceasta despartire decat ea.

El nu a dat cu piciorul, el a considerat ca nu se poate realiza o relatie potrivita intre voi doi. Si desi sunt sigur ca tine la tine si viceversa tu trebuie sa ai capul sus si sa treci peste cat de repede poti pentru ca orice moment il pierzi, il pierzi din viata ta.

| Nicolae207 a răspuns:

Buna!
De obicei baietii cand reactioneaza cu indiferenta, este ceva ce i-au ranit, asa suntem cu totii, nu dorim sa avem orgoliul patat si mai ales sa afle altii de asta. Te poti autoconvinge sa nu il mai cauti atunci cand vei simtii ca tu chiar nu vei mai vrea sa il cauti, pur si simplu, e un subiect sentimental, poti cel mult doar sa pari ca vrei sa nu il cauti si atata tot. Incercarea de a fi un actor in viata ta este foarte grea si chiar imposibila, deoarece stii, in adancul tau ca te minti.
Nu stiu cat de multa ajuta asta, dar doar din punct de vedere al aparentelor poti face aceasta miscare, sper sa iti revii!

| Bmb_Alex_1990 a răspuns:

Vrei sa te ajut eu sa treci peste?