| Lore_Alessia_1997 a întrebat:

Hei TPU, stiu ca poate alti oameni o sa comenteze si etc, dar am 18 ani sunt in clasa a 12 si m-am mutat cu vitorul meu sot si eu as cam vrea sa raman insarcinata, dar mi-e frica ce o sa spuna lumea despre ast, a ce o sa spuna cei de la scoala ca is prea tanara si chestii din astea. Chiar nu stiu ce sa fac.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand termina scoala si ia bacalaureatul cu o nota cat mai mare (peste 9 de preferat), asa incat, in viitor, sa poti continua studiile daca vrei. In al doilea rand, asteapta sa va casatoriti, un copil e bine sa se nasca intr-o casnicie si pentru a nu-l traumatiza mai tarziu, e de preferat sa fiti casatoriti de peste 9 luni la nasterea lui (adica sa fie conceput dupa casatorie). Nu te intereseaza ce zice lumea, tu fa ce e mai bine pentru tine (termina studiile cu nota foarte mare) si pentru copilul tau (concepe-l in timpul casatoriei, nu inainte). Gura lumii nu face doi bani, conteaza viata ta, iar astea sunt lucruri foarte foarte importante pentru tine si familia ta.

| OMFGConrad a răspuns (pentru Brigaela):

Tu vezi ce spui? laughing
Te contrazici singură.

| Brigaela a răspuns (pentru OMFGConrad):

In ce sens ma contrazic? II spun sa nu ii pese de ce zice lumea si sa se gandeasca numai la ce este util si necesar pentru ea si familia ei. Studiile sunt pentru ea, pentru nimeni altcineva, faptul ca va concepe copilul in timpul casatoriei este pentru confortul psihic al copilului (care se va simti in viitor dorit si asteptat, nu va crede niciodata ca a fost instrument de santaj sau de fortare a unei nunti nedorite de ambii parteneri). Lumea nu conteaza, mereu va zice ceva de rau (de exemplu, sunt sigura ca gura lumii o sa spuna ca nu are nevoie sa termine scoala si sa ia bacul)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cu ce poate sa-l traumatizeze pe un copil lipsa unui document care atesta ca parintii lui sunt casatoriti laughing)))))))? Faptul ca nu o sa stie daca e dorit sau nu?
Sute de mii de oameni sunt casatoriti si nu vor copii.Viitorii lor fii sau fiice se numesc tot copii neplanificati/nedoriti.
Un copil, daca nu e retardat, o sa inteleaga ce inseamna placerea sexuala si ca sunt extrem de mari sansele ca el sa nu fi fost planificat.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. am intalnit multi copii, care la varsta adolescentei, au fost ingrijorati ca parintii lor s-au casatorit obligati de sarcina, ca nu au fost doriti, planificati, ci ca sarcina a fost nedorita si a impus casatoria. Banuiesc ca tu nu ai intalnit astfel de oameni, sau ai fost neatent la acest aspect, dar te asigur ca nu e nimic de ras, ca e mai bine pentru copil ca parintii lui sa fie casatoriti la momentul conceperii, sa stie ca a fost un dar dorit de ambii parinti care s-au pregatit pentru el, mergand in biserica si jurandu-si iubire si credinta in fata lui Dumnezeu, binecuvantandu-si iubirea pentru copilasul lor. Stiu ca se poate si altfel si nu as judeca pe nimeni daca o face altfel, dar cand o poti face in cel mai bun mod cu putinta, ce rost are sa te multumesti cu mai putin?
Un copil va intelege ce este placerea sexuala, dar si contraceptia, nimeni nu vrea sa stie ca a fost un accident nedorit. In ziua de azi e imposibil practic sa mai ramai insarcinata din greseala, e adevarat si practic toate sarcinile (oamenilor normali) sunt dorite si planificate). Dar de ec sa lasi o umbra de indoiala? De ce sa nu iti intemeiezi intai familia (in intrebare scrie ca ei doresc sa se casatoreasca, nu sunt genul de cuplu carevrea sa evite casnicia) si apoi sa vina copiii, in modul traditional si frumos? Da, inteleg, daca nu isi doresc acsnicie sau daca se intampla un accident si sarcina interine neplanificata (desi, asa cum am zis, este extrem de greu in ziua de azi0, dar cand planifici sarcina, de ce sa nu o faci asa cum trebuie si sa te multumesti cu mai putin decat perfectul? Intotdeauna oamenii trebuie sa doreasca ec este mai bine pentru ei si familia lor si crede-ma, din experienta, o binecuvantare a casniciei in biserica este un pas urias, care schimba in bine o relatie in mod dramatic si care aduce multa binecuvantare in viata familiei si in viata pruncilor conceputi dupa aceea. Cred ca ceea ce spun eu este evident, mi-e greu sa inteleg cum poti sa nu intelegi ceva atat de clar si omenesc. Poate doar fiindca ai asteptari mai mici de la viata si ai impresia ca nici tu si nici altii nu merita ce e mai bun. Dar sa stii ca, daca ai doar putina intelepciune, poti obtine mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

E de ras faptul ca au o astfel de temere tampita (din punctul meu de vedere).E o teama la fel de serioasa ca frica de invazia extraterestra, frica sa nu fii adoptat sau frica ca suferi de o boala in stare terminala.
Scenariile de genul asta sunt rodul adevaratelor traume, nu o cauza a lor!
Exemplul meu e graitor, si am sa-ti mai dau si alt exemplu. Un copil poate de asemenea sa se nasca din mama casatorita si sa fie traumatizat de gandul ca a fost adus pe lume doar pentru a salva o casnicie nefericita.Asta ar insemna ca aia doi oameni nu mai trebuie sa se casatoreasca ca sa nu-l,, traumatizeze’’ laughing))))?(asta ca sa-ti arat cat de prostesc suna afirmatia ta) Cum o sa repari chestia asta? Iti zic eu, nu poti! Daca copilul ala e predispus spre anxietate sau stari de depresie are nevoie de ajutor specializat, nu are nevoie de o viata,, modelata’’ special pentru fanteziile lui.
Personal mama mi-a spus cand eram mic, de mii de ori, ca mai bine ma avorta, imi povestea despre cum ar vrea sa fie femeie libera, ca il uraste pe tata, ca o sa imi puna otrava in mancare mie si fratelui meu si o sa fuga.Atat a dus-o capul…probabil se comporta asa pentru ca tata isi facuse un obicei din a o bate in fata noastra.Si prin bataie nu ma refer la palme, ci la pumni in figura, strigate de ajutor, picioare in cap, obiecte sparte, urlete ...etc.Asta e o trauma reala pentru multi copii, pentru mine nu consider ca a fost, cumva asta mi s-a parut normalul.Eu nu credeam ca exista familii in care nu se practica bataia la ore fixe.
A, apropo, eu am fost copil planificat din parinti casatoriti si dusi la biserica, botezat…etc.M-a ajutat asta cu ceva? Nu prea. Biserica nu a tinut loc imbecilitatii parintilor mei, din pacate.
Pregatirea materiala si psihica e importanta, faptul ca un popa arunca cu apa in care a bagat busuiocul, sau ca te pune sa repeti niste cuvinte, in timp ce tii mana pe o carte, asta tine de religie, nu de familie, nu de cuplu, nu de copil.
M-am gandit cu oarecare curiozitate(nu frica/groaza) o perioada de timp la ipoteza de a fi un copil nedorit/neplanificat.Dar mi-am dat seama ca e o tampenie mare cat casa, deoarece din punct de vedere logic nu ar fi greseala mea, ar fi greseala parintilor mei, o greseala pentru care nu as avea cum sa ii invinuiesc laughing.
Eu doresc fericire si iubire tuturor familiilor tocmai pentru ca eu nu am avut parte de fericirea asta.Sunt ateu, nu am nici cea mai mica problema cu cuplurile casatorite(cunosc atei care s-au casatorit si crestini carora casatoria li se pare o tampenie), dar ideea de cuplu necasatorit ar putea sa traumatizeze un copil mi se pare absurda si amuzanta in acelasi timp.
Sa vezi un cadavru,sa vezi un om cum moare,sa participi la o inmormantarea unui membru familial, povestile despre diavol si iad, povestile despre exorcizari.Astea sunt lucruri care pot traumatiza cu adevarat un copil, ca tot vorbeam de religie,asta se preda inclusiv copiilor de clasa intai.In schimb,mai nou daca parintii nu au dat o petrecere,nu poarta verghete si nu au fost la nenea cu barba,e traumatizant.E complet,complet ilogic ce spui.
Nimeni nu ia atitudine in directia religiei care traumatizeaza copiii, deoarece nimanui nu ii pasa cu adevarat de copii.Fiecare membru al unei religii vrea doar sa-si extinda credinta.
Cat timp un copil are niste parinti iubitori si harnici, ideea ca nu sunt casatoriti e irelavanta, chiar faptul ca un om e facut din prezervativ spart e irelevanta, mai irelevanta decat alegerea unei anumite marci de hartie igienica.
Nicaieri in intrebare nu scrie ca vor sa se casatoreasca.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu amesteci lucrurile (nu stiu daca voit sau din simplul fapt ca nu le intelegi). Sigur ca un copil poate fi traumatizat de faptul ca a fost adus pe lume ca sa salveze o casatorie nefericita care nu mai poate fi salvata, asta inseamna ca oamenii nu ar trebui sa aduca pe lume copii ca sa-si salveze casnicia ratata (in nici un caz ca nu ar trebui sa se casatoreasca, afirmatia ta este complet lipsita de logica, banuiesc ca observi acum fractura in gandire).
Imi pare foarte rau ca ai fost atat de trauatizat in copilarie si chiar imi pare rau ca afirmatiile mele iti deschid niste rani. dar trebuie sa intelegi ca lucrurile nu au nici o legatura si doar suferinta te impiedica sa vezi asta. In situatia ta, este irelevant daca parintii tai erau casatoriti, ei erau niste brute casatoriti sau nu si nimic nu i-ar fi ajutat. In schimb, daca cei doi parinti sunt oameni obsinuiti, cu bune si cu rele, care se iubesc si se respecta, faptul ca sunt casatoriti aduce un plus de iubire, de respect, de stabilitate si de binecuvantare dumnezeiasca.
Sigur ca binecuvantarea casatoriei nu i-a ajutat pe parintii tai, ei nu puteau fi ajutati, dar pe mine si pe sotul meu, ca si pe alte milioane de cupluri, binecuvantarea asta ne-a ajutat enorm. Tu crezi a tot ce nu intelegi sau nu stii tu e absurd. Eu am invatat ca sunt multe lucruri pe care nu le inteleg sau nu le stiu, dar acre exista si in ciuda ignorantei mele. Trebuie doar sa ii cred pe cei care mi-au spus ca le-au vazut. Eu nu am vazut niciodata o girafa, dar nu cred ca e absurd sa existe girafe, fiindca exista oameni care le-au vazut. Eu am simtit minunile pe care le poate face cununia religioasa in viata unei familii. Daca esti un om cu putina logica, o sa ma crezi, chiar daca tu (inca) nu le-ai vazut.
Sa vezi un cadavru nu are cum sa te traumatizeze, daca intelegi ca moartea este o parte din viata. Un copil normal nu va fi traumatizat de vederea unui cadavru, va fi doar putin speriat si va intelege ca viata are un sfarsit. Majoritatea copiilor vad un om mort in copilarie si totusi asta nu ii traumatizeaza. Sigur, cei cu probleme psihice ar trebui protejati ed asta, ca si de multe alte rtealitati, fiindca psihicul lor fragil nu le poate face fata. Dar moartea este numai din ignoranta considerata un bau-bau. De fapt, ea este o parte din viata, stim cu totii asta de la inceput, iar crestinismul ne ofera si aparare de teama mortii. Un copil crescut normal, invatat ca nu e nemuritor va fi ajutat de faptul ca dupa moarte va avea acces la o imparatie mai buna. Va merge la o inmormantare din respect pentru cel decedat si va accepta ideea ca moartea este parte din viata. Exorcizarile sunt niste prostii care nu au legatura cu religia crestina, ci doar cu niste nebuni care mint.
In intrebare scrie ca partenerul ei este viitorul ei sot, asta inseamna ca au planuri foarte ferme de casatorie (ii zici viitorul meu sot unui om, numai cand sunteti amandoi foarte foarte siguri ca urmeaza sa va casatoriti).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am vazut in intrebare ca scrie,, viitorul sot'' desi am citit-o de mai multe ori, probabil din cauza oboselii.Recunosc ca daca as fi vazut, nu as fi spus nimic de partea religioasa si imi cer sincere scuze pentru asta.
In exemplul meu am scris,, gandul ca a fost adus'' nu,, faptul ca a fost adus''si am folosit si cuvantul fantezie.Am vrut sa arat ca nu conteaza daca mama e casatorita de 10 ani, ca nu-i casatorita, sau ca s-a casatorit dupa conceperea lui, un copil poate avea ganduri tampite ORICAND.
Daca stau sa ma gandesc mai bine, eu mi-as pune intrebari de genul asta tocmai daca as stii ca parintii mei au fost zece ani impreuna si nu au vrut un copil in timpul asta.
Imi pare rau daca maniera in care am incercat sa ma fac inteles a lasat de dorit, dar mesajul asta voia sa fie.
Realizez ca e 200% nociv si gresit pentru toti membrii familiei sa aduca pe lume un copil doar ca sa-si,, salveze'' casnicia, dar ideea ca un copil sa fie traumatizat de incertitudinea de a trai gandindu-se ca poate a fost facut doar ca sa salveze o casnicie(copil facut intre doi parinti casatoriti) merge pe aceiasi logica cu ideea unui copil traumatizat de gandul ca parintii lui nu sunt casatoriti pentru ca nu se iubesc suficient, nu-l iubesc suficient, nu iau relatia in serios, se vor desparti, sau orice chestie pe care o poti spune impotriva cuplurilor necasatorite, deci nu-i bine de fel laughing.
Dar hai sa recunoastem, sunt VRAJELI, copilul ala vede ca e iubit, simte asta, gandurile tampite vor disparea cand va intelege ca oamenii fac sex de placere si ca posibilitatea ca parintii lui sa-l fi facut din greseala exista și face parte din viața(ca moartea).Din punct de vedere stiintific noi suntem accidente pe bila asta numita Pamant si bila asta e tot un accident.Si nimeni nu se plange sau e socat de descoperirile astea stiintifice.Eu nu am vazut om traumatizat de teoria Big Bangului.Din punct de vedere științific,noi ca oameni suntem molecule ale unui fir de nisip dintr-o plajă infinită,gata oricand să fim înlocuiți și fără un sens al existenței.
Traumatizant e si sa-i spui copilului ca inainte de nastere se face o clisma si sa-i arati cum femeia urla, ca iese din gaura din care femeia urineaza, ca iese sange, sa nu mai zic de cezariana, pai il marchezi pe saracul copil laughing), de asta toți părinții le spun copiilor că i-a adus barza. Nașterea face parte din viața dar nu toate aspectele vieții trebuie să fie cunoscute de copilDar cu timpul va intelege si nu o sa i se mai para nimic ciudat.Sensul nunții nu există, e doar o chestie care se face, explicația ta e absurdă.
Dorit, nedorit cred ca scopul oricarui om in viata e fericirea.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu astepti sa-ti termini liceul, ce-i atata graba cu gravidia?
Bacalaureatul ala este atat de important pentru viitorul tau, ca ar trebui sa te preocupe mai mult, decat o relatie sau o sarcina pentru care o sa-i ai tot timpul din lume peste 1 an, cand ai terminat cu scoala!

| corbulalbrosu a răspuns:

Natura te-a "dotat" cu materie cenusie si te-a inzestrat si cu o anumita inteligenta. Ar fi indicat sa-ti folosesti cele 2 "haruri" pentru a gandi si daca se poate analiza viitorului tau sa fie cat mai logica, cat mai.....rationala. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Hmmm... având în vedere *cum e scris* ceea ce am citit mai sus, am oarecare îndoieli.

| mihai69 a răspuns:

Dacă îți pasă de ce zice lumea, înseamnă că e prea devreme să intri într-o relație.
Nici măcar nu ești pregătită încă pentru pasul ăsta.

| Emilian65 a răspuns:

Daca voi va iubiti cu adevarat si va doriti mult un bebelus, lasati gura lumii sa vorbeasca, programati-l sa se nasca dupa ce tu vei sustine BAC-ul si in continuare sa fiti sanatosi si sa va iubiti ca in prima zi de relatie.

| Holiday a răspuns:

Putin conteaza ce spune lumea, mai important e ca un copil iti reduce drastic sansele de a-ti continua educatia, de a te bucura de tinerete, etc. Ai destul timp sa faci copii, ce te grabesti asa?

| Lawliet14 a răspuns:

Sper doar te vei ocupa bine de copil. Un copil necesita multa implicare, sa stii! Sper ca esti pregatita. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea va spune lucruri de bun simt cum ca sunteti inconstienti, incapabili sa ganditi si ignoranti pentru ca alegeti sa faceti un pas fara sa intelegeti implicatiile acelui pas. Lumea are dreptate.

| sensualus a răspuns:

Dar ca o faci cu el, crezi ca lumea nu observa?

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Termina si tu macar liceul, asteapta sa ai o hartie macar, pe care sa scrie certificat de casatorie, dupa care faci ce vrei.
Ideea e asa:
1. Daca esti o persoana semirationala, nu o sa vrei sa stai acasa toata viata, iar pentru un job relativ decent, ai nevoie macar de liceul terminat.
2. Viitorul sot este un titlu care nu garanteaza nimic. Nici certificatul de casatorie nu garanteaza ca nu o sa te trimita cu plodul in brate, inapoi acasa. Dar macar poti cere pensie alimentara.

Răspuns utilizator avertizat