| cristina_6683 a întrebat:

Hei. Vreau sa va intreb daca ar trebui sa ma simt jenata. Eu in mod normal imi cumpar haine gen zara berschka stradivarius nike adidas puma... Parinttii mei castiga pe luna cam 2, 500 euro... Eu nu imi pot permite firme ca burberry gueess boss sau din astea. Si nu stiu ce ar trebui sa fac ca sa nu ma mai simt jenata de faptul asta. Sau daca asa trebuie sa ma simt?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E jenant intr-adevar sa te preocupe intr-atata hainele si dovedeste ca inteligenta ta este destul de limitata. Renunta la cumparat haine, poarta ce ai prin casa si dedica-te scolii. N-o sa te mai simti jenata cand deschizi gura si rade toata lumea de tine.

| Flav a răspuns:

Eu cand eram de varsta ta purtam haine cu firma de pe piata, vineam cu tenisii rupti de la fotbal, hainele murdare.
Generatia ce urmeaza se pare a fi din ce in ce mai responsabila. Nici eu nu-mi permit un Ferrari, dar sunt multumit cu ce am.
Ai grija, viata asta pe palaria mare o sa-ti dauneze mai tarziu, cand ai sa-ti dai seama ca nu tot ce zboara se mananca.

| R_8074 a răspuns:

Doamne cate figuri ai! Si eu imi iau haine din Zara dar asta nu inseamna ca trebuie sa postez asemenea intrebari penibile pe TPU doar ca sa vada lumea de unde ma imbrac! Pentru ca tu tocmai asta ai facutlaughing)

| sofia_8041 a răspuns:

Si ti se pare putin faptul ca parintii tai castiga 2500 de euro pe luna?

| sofia_8041 a răspuns:

Serios acum parintii tai castiga 2500 de euro pe luna si tu te simti jenata? Cati oameni n-ar da sa castige banii aia. un judecator incepator castiga 1000 de euro pe luna si ca sa ajungi judecator trebuie sa tragi tare.
Si tu iti faci grija ca parintii tai castiga 2500 de euro si tu umbli cu puma si nike. Mi se pare de-a dreptul jenant.

| Jack a răspuns:

Ba :*, sa mergi la oglinda sa-ti dai o palmutza si sa iti treaca figurile asteahappy., si sa te gandesti cam cate fete si-ar dori sa aiba posibilitatile talebatting eyelashesfara suparare :* ciauhappy

| zuzu a răspuns:

Nu ar trebui sa te simti jenata de lucru asta
sincer eu nu nu am haine de firma si nu ma plang:d
daca tieti place cum te imbraci asta e tot ce conteazahappy
nu o semnatura micuta pe o haina il face pe om:d
de fapt nu hainele il fac pe omhappy
sper ca te-am ajutat:*:

Răspuns utilizator avertizat
| Sonny a răspuns:

Hahahahhahhahahahaha, cred ca cu stresu asta si cu jena asta pe care o ai, esti mult mai predispusa ca oricare altul, la probleme cardiace si diabet pe baza de stres. Sincere condoleante de pe acum.

| Danny a răspuns:

Trebuie sa porti ceea ce te face sa te simti bine si comod. Eu pot sa port haine si din piata, daca arata bine, ma simt bine in ele si sunt comode, de ce sa fiu jenata? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Awndre a răspuns:

Vai doamne ce problema grava ai.
Gandeste-te la bietii copii care nu au ce manca, gandeste-te la aia care traiesc de pe o zi pe alta cu paine si cartofi. Gandeste-te la cei care nu au o casa, care stau pe strazi, care se incalzesc cu ziare pe gerul asta.

| Kazimir a răspuns:

Draga mea... e timpu sa-ti incepi viata sexuala

| piciuk a răspuns:

De ce te simti jenata? gandeste-te fata mea ca unii nu isi pot cumpara macar haine de la taraba si tu te jenezi ca nu ai guess, boss sau mai stiu eu ce? nu conteaza daca ai haine de firma pe tine.conteaza sa iti vina bine

Răspuns utilizator avertizat
| princess a răspuns:

Sincer nu ar trebui sa te simti in nici un felhappy fiecare se imbraca de unde are posibilitatea, eu chiar daca mi-as permite sa ma imbrac cu haine de super firma nu m-as imbraca decat daca ma simt comoda adica mai pe scurt nu conteaza firma conteaza sa te simnti comoda cu ele! bine asta in cazut in care nu esti foarte fitoasahappysi tii neaparat sa te imbraci de firma! nu ai de ce sa te simnti jenata sincer! bye

| LolNope a răspuns:

Tu nu stii ce vorbesti?

Mi-am facut cruce de ce am vazut in india, in comparatie cu pitipoancele de aici!

Am dat unui baiat de la spa 20$ cibuc si m-a chemat seful lui, ca de ce i-am dat ca el avea 5$ pe luna salar.

Acolo sunt oameni care pur si simplu nu astiu cum arata banii.

Pur si simplu treiesc facand schimburi de obiecte, nu stiu cun arata banii, nu au vazut.

Unii nu castiga decat 600 de lei pe luna, si tu te plangi ca parintii tai castriga 2500 euro pe luna?

Dupa poza ta se vede cum ai putea fii tu...

Nu ai vazut tu familii in care copii plang pentru ca nu au haine,nu au cu ce se incalta...

Mie parintii nu imi cumpara haine decat ocazional...

Nu pot zice ca numai de doua ori pe an,dar imi iau de doua ori pe an hainele necesare,apoi pe o nota buna o pereche de pantofi, poate o bluza.

Ai incercat macar sa vezi bucuria de pe fata unui copil sarac, un "pui de rrom" cum cred ca i-ai spune tu, cand ii dai o haina noua, din bazar luata?

| zxzx a răspuns:

Cum sa nu iti iei o rochie Lanvin, un trench Burberry sau pantofi Louboutin? Zara deja e expirat!

| paramore_7972 a răspuns:

Te simti jenata? eu abia am accesul la bershka din 10 in 10 ani pentru ca in valcea nu exista asa ceva.si imi cumpar haine de firme de genul decat daca merg cu parintii undeva sau daca merg intr'o excursie sau daca gasesc vreo oferta pe net. fi mandra ca ai asemenea haine si ca nu te imbraci de la second-hand!

| takeaway4love a răspuns:

Pai corecta ar fi sa spunem ca nu tot ce de firma e frumos si de calitate, si poate niste firme atat de renumite au lucruri frumoase si de calitate...concluzie:nike si restul pot fii doar niste fite si multi slifositi(nu ma refer la tine sau la altii care nu stiu ce inseamna banii)aleg sa cumpere lucruri in culori tiuitore pentru ca pe eticheta scrie puma...si nu terbuie sa ne ferim sa luam lucruri din Obor

| cristina_3043 a răspuns:

Nu ar trebui sa te simti jenata, fiecare isi cumpara ce are nevoie dupa bugetul pe care-l are

| creatza_7914 a răspuns:

Buna
nu cred ca ar trebui sa te simti jenata de ceea ce porti. fiecare isi ia haine in limita bugetului disponibil.io una trebuie sa recunosc ca nu am haine de frima da ce am is dragute si trebuie sa-mi placa ce port nu ce zic ceillalti.nu ai dc sa te simti jenata parerea mea.

| Deduts a răspuns:

Sincer? Te imbraci cu ce iti place. Cauti haine nu neaparat de firma...Haine care sa. ti placa si sa te avantajeze. Daca gasesti la vreo firma ceva sa. ti placa iti cumperi daca nu gasesti nu iti cumperi dar daca e vreo fitsa sa porti nu stiu ce pantaloni Bershka si tie nu iti plac dar totusi ti cumperi.Asta e cam naspa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi niciodata nu o sa va multumiti cu ce aveti! eu in locu lu maicata si lu taicatu daca as auzi ca cica te simiti jenata cu hainele alea, nu ti-as mai da un ban.Sa muncesti tu si dupa aia sa te simti cica jenata.Sti cum este mai avem nevoie si de dinastia ca tine. Poate ca o sa te multumesti si tu cu ce ai dupa ce ai citit raspunsurile. Aproape toti au dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow.
Eu ma incalt cu o pereche de adidasi de anul trecut, niste tenisi de 2 ani si niste cizme pe care le port de la inceputul lui noiembrie pana acum.

Niciuna dintre ele nu este de la vreo firma, pur si simplu din magazin, la 30-40 de lei, iar haine ..numai zic, ma imbrac cu aceleasi de ani buni, rar imi iau ceva nou. Si da, vad alti care au o situatie mai buna, dar asta e.

Si nu, nu-mi este rusine. Pentru ca stiu ca mama are un salariu foarte mic.

Si nu-mi este rusine pentru ca n-oi avea eu haine de firma sau incaltaminte de firma, dar am altceva, mult mai important. Am ceva ce tu nu ai, esti o simpla pitipoanca proasta, nu te supara pe mine.

Eu m-oi imbraca cum ma imbrac, dar am ceva in cap si invat bine, indiferent de lucrurile materiale pe care le am /le primesc.

Sa-ti fie rusine. Haina face pe om, sau omul pe haina?

| onlyme2851 a răspuns:

Tu esti proasta. Sau te prefaci. Da' vad ca esti de acord ca esti o "cocalara retardata", ceea ce e bine, macar recunosti.

| cosmina92 a răspuns:

WTF esti nebuna!
Tu te plangi ca te imbraci cu haine de la zara laughing rolling on the floor, iar oamenii din Africa tot ce vor este sa manance si sansa de a fi consulati de medici, pentru ca mor pe capete! AS RADE EU INSUMI DE MINE. Zilele acestea am urmairt pe yt un om care intr-un mod amuzant a spus cum oamneii din statele civilizate cad in depresii ca nu pot sa ajunga nu stiu cum gen(vedete, sa aiba bani multi, ca nu au nu stiu ce masina...), iar cei din Africa vor sa se gandeasca cineva si la ei, pentru ca tot ce isi doresc este mancare si medicamente. In locul tau as incerca sa ma gandesc si la alti oameni!

| LARAaungeoudemon a răspuns:

Si parintii mei castiga aproximativ 5000 de lei pe luna de unul...pe luna.dar asta nu inseamna ca ma mandresc si spun ca nu pot sa imi cumpar.alti au mai mult alti mai putin.eu imi imprumut foarte multe haine prietenelor mele deoarece nu toate au aceiasi situatie ca si mine...

| InsaneAciD a răspuns:

Şi,ce-a fost asta?raised eyebrows
Băi,"tipo", tu nu gândeşti ce scrii.
Ai scris nimicurile astea ca laudă.
Cică "Nu-mi pot permite firme ca burberry guess boss". Doamne, tu de prea mult bine te tai tare-n craci pe net.
Gândeşte fato, că asta nu te costă. N-o să rămâi fără banii de haine dacă încerci să gândeşti.
Am 14 ani şi, da..imi doresc si eu sa am nu mai stiu eu ce haine, frate. Cu toate astea părinţii mi-au oferit ce mi-am dorit atunci când au putut. Câştigă bine, dar eu nu umblu după nu mai ştiu ce haine ca să par "princess" în societate.
Tu nici nu te gândeşti că alţii sunt muritori de foame şi nu au cu ce să se îmbrace, de vreme ce tu umbli numai după haine de firmă.
Bă fiţă! Bagă-ţi minţile-n cap!
RUŞINE!