| eudoareuuuu a întrebat:

Heii din nou, am uitat sa va mai intreb am facut testul si nu sunt insarcinata dar atunci de ce nu sunt prietenul meu de 2 luni de zile se termina tot in mine, stopul o luna nu mi-a venit deloc, si acum mi-a venit eu chiar ma bucuram ca sunt insarcinata dar cand colo, de ce nu sunt, daca am pierdut copilul sau chesti? Si aa mai ceva ce am vrut sa intreb mereu cand se termina in mine imi iese sperma afara cand ma ridic in picioare imi curge de ce nu ramane inauntru ce am? si acum sunt pe stop si ma doare burta ingrozitor in partea de jos. Va rog raspunde-ti sincer nu vreau sa merg la doctor vreau acasa sa ma tratez.sau sa stiu ce am multumesc dau funda.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca doresti cu adevarat sa ramai insarcinata trebuie sa faci sex zilnic de minim 2 ori pe zi in cele 5-7 zile ale perioadei cu fertilitate ridicata. Ejacularea trebuie sa fie cat mai profunda, pentru a facilita plasarea spermei in imediata apropiere a colului uterin. Dupa ejaculare serecomanda ca femeia sa ramana minim 10-15 minute intinsa pe spate pentru ca sperma prin efectul gravitatiei sa ramana pe loc ( astfel se evita scurgerea spermei inspre afara din vagin). De obicei intrebarile apar atunci cand un cuplu incearca fara succes sa conceapa un copil pe parcursul a mai multor luni, insa nu sunt clarificate problemele de infertilitate feminina si cele masculine. In cazul in care nu vei ramane insarcinata in urmatoarele 2-4 luni va fi obligatorie consultatia de specialitate a ambilor parteneri adica atat tu cat si el. Abordarea infertilitatii necesita de multe ori o serie intreaga de investigatii ce pot fi facute doar de o echipa, din care nu vor lipsi: medicul generalist, endocrinolog, ginecolog, urolog, internist si de laborator, toti acestia ajutand atat la precizarea diagnosticului cat si la conducerea tratamentului.Multa sanatate.

| lex79 a răspuns:

Soro scrii ca o ciubota!

n am inteles prea multe din ce ai zis tu si care isi sunt nelamuririle. invata sa te exprimi daca vrei sa primesti ajutor.

1.e normal sa se scurga sperma dupa contactul sexual. se elimina peste 75%din aceasta, dar nu e bai, cu ce ramane poti sa ramai insarcinata.

2.nu cred ca ai pierdut nici o sarcina, mai ales ca si testul a iesit negativ. fa ceva cu timpul tau liber si nu mai visa tampenii.

3. daca menstruatia nu ti a venit deloc o luna inseamna ca suferi de niste dereglari hormonale.

4.pt a ramane insarcinata trebuie sa faci sex in perioada fertila.