| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa nu radeti de mine dar chestia asta a inceput sa ma ingrijoreze. Mi-am inceput viata sexuala cu iubitul meu acuma 3 luni. Dupa cum am mai spus varsta si protectia nu sunt o problema. Daaaar nu simt placerea, m-am interesat si motivele ar putea fi el, ceea ce nu cred. Sau sa fiu frigita [ scuze daca nu am nimerit termenul ]. Mi-a facut si sex oral si nu simteam decat ca ma gadila putin, atat. Atunci cand o baga mai tare simt asa putin niste mici "fluturasi in stomac" gen, si atat. Eu sunt foarte pudica, adica a trebuit sa aiba o rabdare fantastica cu mine. Ma gandesc ca poate nu ma relaxez cum trebuie, doar ca mi-e rusine si ma gandesc mereu ca daca ne prinde careva sau ca daca nu ma pricep si ca daca doare. De fiecare data cand o facem ma doare si chestia asta a inceput sa ma faca sa numai vreau. Daca e sa o facem de doua ori, la aproximativ jumatate de ora intre ele, atunci nu ma mai doare iar acei fluturasi sunt mai intensi. Ce sa inteleg caci sunt total in eroare. El ma ia incet nu da ca iepurele in calduri,hee hee deci nu e asta problema. Ce as putea face sa nu imi mai fie rusine? Sa ma relaxez? Sau de ce nu simt placerea? E ceva inneregula? :-s

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Da, relaxarea si renuntarea la pudicitate ar ajuta. Plus ca placerea poate veni doar dupa o vreme la unele persoane. Nu este ceva anormal. Incearca sa te gandesti mai degraba cum sa ii faci lui placer decat ca e ceva rusinos sau ca va prinde careva.
Si sa stii ca priceperea ta este foarte putin importanta. Cu adevarat importanta este pasiunea pe care o pui.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cuvintul este frigidă nu frigită.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cuvintul frigidă provine din limba franceză si inseamnă cineva care nu manifestă poftă sexuală, are aversiune pentru sex.

| Kitty3D a răspuns:

Incearca sa te relaxezi trebuie sa faci absorbtie de ceea ce este in jurul tau, trebuie sa fiti doar voi doi. Nu trebuie sa te gandesti daca nu faci tu ceva bine, daca o sa te doara, daca intra cineva peste voi, daca pica un meteorit peste voi si alte diversitati. Incearca sa aveti un preludiu mai lung sa te faca sa-l doresti la maxim.
Poate ca ar trebui sa incercati cum spui tu si o varianta a " iepurelui in calduri " laughing sau diverse pozitii, putina adrenalina nu strica niciodata.

| RAY a răspuns:

Daca e sa o facem de doua ori, la aproximativ jumatate de ora intre ele, atunci nu ma mai doare iar acei fluturasi sunt mai intensi.

eu cred ca singura sti deja

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE ce vârstă aveţi, de ce & cum faceţi, de experienţa partenerului, de preludiu,... :)

Subiectul orgasmului la femei este unul destul de COMPLICAT şi este foarte greu de explicat cum se manifestă - mai ales că NU ştiu cum se desfăşoară actul sexual în cazul tău şi NU văd cum te "comporţi" ( mimica feţei, respiraţia, mişcările corpului sau alte gesturi involuntare )...

Mai mult, manifestările care au loc în timpul orgasmului DIFERĂ de la femeie la femeie ( în funcţie şi de tipul orgasmului ).

Oricum, din ce spui tu, NU cred că ai avut orgasm : în mod SIGUR ţi-ai fi dat seama, deoarece senzaţia şi plăcerea din timpul orgasmului este total DIFERITĂ de ( şi mult mai INTENSĂ decât ) cea din timpul actului sexual ( plăcerea pe care o simţi de obicei ).

Orgasmul este o senzaţie pe care NU poţi s-o explici în cuvinte pentru că NU ai termeni de "comparaţie"...

Am găsit pe un site o "comparaţie" deosebit de interesantă şi care cred că e destul de "explicativă" - de aceea am s-o citez aici :
"Senzatia e asemanatoare cu senzatia pe care o ai cand faci pipi dupa ce te-ai tinut toata ziua! E o senzatie de descarcare suprema... adica in momentul in care incepi sa faci dragoste, placerea se amplifica si se amplifica pana la orgasm.Cateva secunde dupa, nu suporti sa te mai atinga acolo.Imi cer scuze pentru exprimarea nu tocmai academica dar am incercat sa gasesc o senzatie aprox. comparativa si pe care o cunoaste toata lumea1Una peste alta daca ai orgasm...iti dai seama, nimic nu te poate pacali!" ( Trimis de dintzishorul la 06 Septembrie 2007, ora 11:47 )
SURSA : http://www.garbo.ro/......riere.html

Discuţia despre orgasm, tipurile de orgasm şi manifestările/senzaţiile din timpul orgasmului este foarte VASTĂ - de aceea am să-ţi indic câteva site-uri cu articole pe care le consider mai EXPLICATIVE :
http://www.prezervativ.ro/diverse/despre_orgasm.php
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=1820&lang=RO
http://www.eva.ro/......-9497.html
http://www.elixir.ro/......9-326.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......-femei_726

În afară de cele explicate pe aceste site-uri, am să încerc să-ţi spun cum să procedezi pentru a ajunge la orgasm :

În general, se spune că TREBUIE să-ţi CUNOŞTI bine corpul pentru a putea să explorezi la maxim avantajele şi posibilităţile ce apar în timpul actului sexual - astfel vei putea ajunge mai uşor la orgasm.

Cel mai bine ar fi să-ţi "descoperi" singură zonele erogene ( unde te exciţi cel mai tare ) şi să încerci să "experimentezi" întâi orgasmul clitoridian ( prin auto-masturbare, adică prin masarea clitorisului ).

După ce REUŞEŞTI să ai orgasm clitoridian prin masturbare, îţi va fi mai uşor ( în general ) să ajungi la orgasm clitoridian provocat de partener în cadrul preludiului.

Apoi, când urmează să întreţineţi relaţii sexuale TREBUIE să aveţi la dispoziţie MULT timp ( 3-6 ore, deci să NU o faceţi pe "fugă" ) - pentru o reuşită de peste 80 % trebuie multă RĂBDARE!
De asemenea, TREBUIE să fi RELAXATĂ ( pentru a scăpa de starea de „încordare" ) şi să ai încredere în partener!
Mai mult, NU trebuie să te "concentrezi" asupra dorinţei de a ajunge la orgasm, ci să te laşi "dusă de val" şi atunci vei ajunge mai uşor la orgasm ( va veni de la sine ).

De asemenea, este foarte important PRELUDIUL - adică perioada "dinaintea" actului sexual ( în sine ) - care TREBUIE să fie cât mai ÎNDELUNGAT, în care vă "pregătiţi" ( unul pe celălalt ) pentru actul sexual propriu-zis.

Acest PRELUDIU constă în mângâieri îndelungate în zonele erogene ( acolo unde vă excitaţi/vă place ), săruturi pasionale ( eventual sărut "francez" ), treptat vă dezbrăcaţi ( până rămâneţi goi ); după care treceţi la un alt stadiu şi vă "ocupaţi" fiecare de organul sexual al partenerului, puteţi încerca o combinaţie de sex oral + cunilingulus ( se linge cu limba organul sexual ) + anilingulus ( se linge cu limba zona anală ), se ling uşor ( sau se pot suge uşor ) sânii/svârcurile/gâtul partenerului ( partenerei ), EL poate suge uşor clitorisul partenerei, etc.

TOATE acestea trebuie făcute în SPECIAL de către el, pentru plăcerea şi excitaţia TA - deoarece dacă nu eşti destul de excitată, atunci vaginul tău nu va fi suficient de lubrefiat ( deci nu vei fi destul de "udă" la "piersicuţă" ) şi atunci penetrarea va fi MULT mai grea!

Apoi, EL trebuie să fie cât mai delicat cu tine şi să continue preludiul până când VEDE efectiv că te-ai "udat" foarte tare şi ABIA după aceea să te pătrundă cu "fineţe" ( şi NU prea adânc, acum la început, ca să nu lovească "fundul" vaginului )!

De asemenea, dacă observă că nu te "uzi" suficient de mult pentru a te penetra cu uşurinţă ( după URMAREA paşilor enumeraţi mai sus ), se poate folosi o cremă/ulei lubrifiant/ă!

Mai mult, după penetrare, la primele 10-15 mişcări TREBUIE să fie foarte delicat şi să NU te pătrundă adânc ( deoarece mai durează "puţin" până când vaginul se lubrefiază COMPLET )!

În plus, aşa cum spuneam mai sus, după ce ai ajuns la orgasm clitoridian prin masturbare, TREBUIE ca partenerul să se străduiască ( să INSISTE ) să te facă să ai orgasm clitoridian în timpul preludiului.
Pentru asta trebuie să lingă îndelungat clitorisul, să-l "frământe" cu buzele şi să-l maseze cu limba, sau chiar să-l sugă.

După ce vei avea orgasm clitoridian în timpul preludiului, să te penetreze IMEDIAT, la început cu un du-te-vino mai rar şi apoi cu mişcări din ce în ce mai rapide, până când obţi orgasmul vaginal.

De asemenea, TREBUIE să "exploraţi" această "tehnică" în diverse "poziţii", deoarece este posibil să NU ajungi la orgasm ( mai ales la primul ) decât într-o anumită poziţie ( pe care v-a TREBUI s-o descoperiţi singuri )...

Mai mult, e posibil ca FIX înainte de a ajunge la orgasm, în mod incontrolabil, să simţi o "frică" faţă de plăcerea respectivă şi să-i ceri ( fără să-ţi dai seama ) să se oprească sau să încerci să te opreşti tu ( ori să te "retragi", încercând să scoţi penisul din vagin ).

TOCMAI în acel moment el trebuie să INSISTE cu acel du-te-vino şi să NU te lase să te opreşti sub nici o formă!

Dacă te opreşti în acel moment, PIERZI toată excitaţia acumulată, RATEZI orgasmul şi te "plafonezi" la acel nivel de excitaţie - iar pe viitor, va fi foarte GREU să mai treci peste acel "prag" de excitaţie şi să ajungi la orgasm.

După ce vei citi explicaţiile din articolele indicate, vei constata ( probabil ) că nu ai avut ÎNCĂ orgasm.

Cam acestea ar fi cele mai importante aspecte privind orgasmul şi modul de a-l obţine.

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Multă sănătate.

| mihai69 a răspuns:

Anorgasmia la fete e destul de răspândită, în special la debutul vieții sexuale.
Sfaturi:
- faceți dragoste doar în locuri și momente unde ești sigură că nu veți fi deranjați; asta te va ajuta mult la relaxare;
- învață să te masturbezi. Descoperă-ți tu mai întâi zonele „sensibile" și modurile de excitare ale acestora astfel încât să poți ajunge la orgasm. Dacă singură nu poți, el de unde să știe ce să facă?!?
- după ce reușești să ai primele orgasme singură, învață să comunici cu el înainte, pe parcursul și după actul sexual. Asta îl va ajuta să facă doar ceea ce trebuie ca să îți poată oferi plăcere.
- lasă naibii rușinea de-o parte, că deja te văzu goală! Ce crezi că ar mai putea să descopere la tine ca să te mai rușinezi?!?

| neutrino a răspuns:

Primul sfat pe care il va primi orice femeie care se afla in aceasta situatie, este acela de a schimba partenerul. Daca si atunci problema ei nu se rezolva, atunci trebuie sa mearga la medic, pentru ca ea are probleme, nu el.

| AnnnaMarrria a răspuns (pentru neutrino):

Sau trebuie sa treaca o perioada de timp pana se obisnuieste organismul pentru ca e ceva nou..la mine asa a fost, dupa vreo 5 luni

| neutrino a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

Este cel putin ciudat ca ai putut face sex cu cineva fara sa ai nicio placere, si asta timp de 5 luni, fara a fi vorba de o obligatie profesionala. Acum, probabil ca te-ai obisnuit cu vorba romaneasca :" merge si asa!" Teoria ta ca iti trebuie cateva luni pentru a avrea placerea unui sex reusit este total falsa.

| Emilian65 a răspuns:

In momentul cand vreti sa faceti sex, relaxeaza-te. Chiar daca el este tandru cu tine si tu esti incordata este normal sa te doara.

| Alcyon a răspuns:

Nu ne-ai spus cati ani ai. Probabil ca esti foarte micuta si nu te cunosti bine dpdv sexual. Ai incercat sa te masturbezi, sa vezi ce si cum iti place? Sexul e o arta si se invata in timp. N-ai cum gata, in cateva luni sa devii experta. Sunt femei care abia dupa ani de zile ajung sa aiba orgasme in timpul actului sexual vaginal. Trebuie sa experimentati, sa incercati pozitii noi etc. Esti abia la inceput.