| LoraBora a întrebat:

Heii TPU. Am o problema. Sunt intr-o relatie cu un baiat de 9 luni. Diferenta de varsta e de 3 ani. Eu am 15, el 18. Am vorbit de multe ori despre momentul cand vom face dragoste. El isi doreste foarte mult, sunt sigura ca ma iubeste. Faza e ca si eu imi doresc enorm asta, vreau sa fiu a lui. Dar imi e frica. Daca raman insarcinata? Daca nu ma ridic la asteptarile lui? Daca fac ceva ce nu ar trebui? Ce trebuie sa faci cand faci dragoste cu ppersoana iubita?

Răspuns Câştigător
| ankadella a răspuns:

Buna Lora! Sunt sigura ca amandoi simtiti o atractie fizica foarte puternica cand sunteti unul in preajma celuilalt. E normal sa se intample asta si. Daca simti tu ca acum e momentul sa faci dragoste, daca simti ca te iubeste indeajuns incat sa-i oferi cel mai de pret lucru, virginitatea, e alegerea ta si nimeni nu o poate favoriza/defavoriza.
1. Riscurile sunt minime sa ramai insarcinata daca el foloseste prezervativul[insa nu sunt 100% sigure]
2.Este normal,fiind la inceput, mai ales daca esti virgina, sa ai ganduri ca cele de acum cum ca nu vei fi suficient de buna(inveti pe parcursul vietii, esti adolescenta in formare, nu te grabi)
3.Nu cred ca exista o tehnica scrisa in a face dragoste "perfecta" fara cusur, insa ceea ce se intampla spontan, cu pasiune, e cel mai frumos.
4.Consider si cred ca atunci cand faci dragoste e important sa fii PREGATIT/PREGATITA pentru ca e un pas foarte important, asa ca gandeste-te bine, mai ales ca e si varsta in care hormonii umbla hai-hui.

| LoraBora explică (pentru ankadella):

E normal ca la 15 anii sa simt asta? Simt ca vreau tot mai repede sa se intample.

8 răspunsuri:
| doinitza12 a răspuns:

Pai nu e nimic dificil, totul vine de la sine..lasatate condusa de el.dar oricum dupa parerea mea c-am grabiti lucrurile, barbatii dupa relatie de cele mai multe ori isi pierd interesul.

| ankadella a răspuns:

În primul rând, nu am sfătuit-o să se culce cu el, de ce puneți vorbe aiurea? I-am spus dacă simte asta sa o facă. Nu noi îi dictăm viața, doar ea însăși. Nu toți gândim la fel happy

| neutrino a răspuns:

Este si normal ca el sa doreasca sa faca sex cu tine, dar nu cred ca este normal ca tu sa devii femeie la 15 ani. Cat despre iubire, las-o usor mai moale, te va ajuta sa plangi mai putin, doar nu crezi ca el va sta langa tine toata tineretea lui.

| Alcyon a răspuns:

Nu o asculta pe fata care te-a sfatuit sa te culci cu el. E prea devreme, draga mea. Viata sexuala reprezinta o grija in plus, dupa cum o sa vezi. O sa stai in fiecare luna cu spaima ca ai ramas gravida, daca iti intarzie ciclul cateva zile o sa o iei razna etc. Nu mai spun ca fetele ce-si incep devreme viata sexuala, sunt mai expuse la riscul de a face infectii vaginale si BTS-uri. De ce? Fiindca relatiile din adolescenta nu tin. Azi esti cu unul, maine cu altul. In conditiile in care prezervativul te protejeaza doar 70% de BTS-uri, e foarte posibil si probabil sa iei o boala, cu tot cu el. In afara de asta, gandeste-te... Ce faci daca ramai insarcinata? Sa stii ca nu-i chiar atat de greu. Nicio metoda din lumea asta nu te protejeaza 100%. Prezervativul se intampla sa mai alunece sau sa se rupa (destul de des as adauga). Un moment de neatentie, si gata. Un copil ti-ar distruge viata. N-ai mai avea timp de scoala si de nimic. Stiu asta, fiindca am cunoscut fete care-au patit-o. Nu si-au mai terminat nici liceul si au ajuns ca vai de lume.
Lasand partea asta la o parte, esti sigura ca baiatul asta, n-o sa-ti dea papucii dupa ce te culci cu el? Am vazut fete pe TPU care se plangeau ca dupa ce s-au culcat cu iubitii lor, ei au inceput sa nu le mai dea atentie. Barbatul are in el instinct de vanator. Dupa ce si-a atins tinta, e posibil sa se cam plictiseasca de tine si sa vrea altceva... sau ma rog, pe altcineva. Poate ti se pare ca sexul e mare smecherie. Placerea insa, de multe ori, e platita cu varf si indesat. Sa vezi cum e sa ti se rupa o data prezervativul. Iti iese pe nas totul. E normal sa simti nevoia (e vorba de hormonii care zburda in tine), asta nu inseamna totusi ca trebuie s-o si faci. A face sex cu un barbat, nu e totuna cu a te masturba. E nevoie de experienta si autocunoastere, ca sa-ti placa si tie. Daca n-o ai, s-ar putea sa nu simti nimic, sau si mai rau, sa ai dureri. Graba strica treaba. Tu n-ai decat sa faci cum crezi. Sa nu vii insa peste o luna pe TPU (cum le-am vazut pe altele), sa te plangi ca iubi s-a despartit de tine.

| darriya a răspuns:

De ce nu-ti pui alte intrebari? "oare e bine sa fac sex de la 15 ani, oare "iubitul"vrea doar sex"oare ma va schimba in bine daca fac sex"oare parintii ce vor spune cand vor afla"(nu neaparat de la tine).a?

| Alexandraaaaaaaaxdd123 a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie ca a ta am aproape 14 ani si am fost impreuna cu un baiat de 17 ani.
Treaba statea asa, el mi-a cerut sa ma culc cu el iar, eu m-am despartit de el deoarece la 14 ani nu e normal asa ceva respectiv 15, De unde sti ca te iubeste? Poate sta cu tine doar sa te culci cu el si dupa te-ar lasa..eu zic sa nu risti daca nu vrei sa intri in incurcaturi, tu fii cuminte si vezi'ti de scoala ca nu e momentul..pe la 17, 18 ani ai tot timpul ..si toata viata inainte sper sa iti fi fost de folos :*

| LoraBora explică (pentru Alexandraaaaaaaaxdd123):

Nu toti sunt la fel. Si nu cred ca sta cu mine doar din interes. Crede-ma nu e genul de baiat cuminte daca vroia ma insela cu 10, dar nu a facut-o.