| Evelinn a întrebat:

Hello din nou happy!

De data asta vin cu o intrebare "generala", daca o pot numii asa. Sunt curioasa si de parerea altora.

Voi vedeti o diferenta intre "dragoste" si "sex"? Si daca da, care? big grin

Astept si aici raspunsuri serioase daca se poate. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Bună Evelin.

Sex poţi face cu orice fată ca să îţi potoleşti hormonii.Dar dragoste?

Dragoste faci cu persoana iubită.

Adevărul dragă Evelin este că :

Nimeni nu moare din lipsă de sex, dragostea e cea care ne omoară.

| Evelinn explică (pentru Dariusuu):

Mi-a placut foarte mult fraza de la finallaughing Multumesc pentru raspuns! happy

16 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ceea ce simti pentru persoana iubita se numeste dragoste/iubire
Sexul se face la colt de strada si chiar si acasa daca un partener nu are chef si celalalt arde.
O zi buna sa aihappy

| Miree a răspuns:

Sunt diferenţe între cele două. Dragoste faci DOAR cu persoana iubită. Sex faci cu o persoană care doar te atrage fizic şi nu ai sentimente pentru ea.

| neutrino a răspuns:

Sex fac cateii in parcare (si nu numai) si oamenii care doresc sa-si linisteasca hormonii sexuali. Apoi, vazand ca este fain, repeta des aceasta experienta, pe care o numesc, zic ei, dragoste.

| Evelinn explică (pentru neutrino):

Multumesc pentru raspuns. Eu una sunt de parere ca "dragostea" o faci cu persoana iubita, actul in sine fiind unul plin de tandrete, de iubire. Iar "sexul " cum ai spus si tu, pentru a-si linistii hormonii sexuali. Mi se pare un cuvant "rece", lipsit de pasiune si sensibilitate.

| sofisis a răspuns:

Nu exista nici o diferenta. Sunt doua forme de a explica acelasi lucru. Tehnica e aceeasi.
Singura chestie care le diferentiaza este ca spui ca faci dragoste atunci cand ai sentimente fata de partener si faci sex cand e o chestie pur carnala si hormonala.
Dar ca sa le diferentiezi in functie de durata, gesturi, tehnica...e o tampenie si e imposibil de facut.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Sex faci cu centuristele. Dragoste faci cu aceea persoana speciala cu care actul nu dureaza 30 min si la final dai 50 lei. Dragostea presupune tandrete, gesturi frumoase, preludiu si dupa aceea actul sexual in sine de care ambi parteneri se bucura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e diferenta dintre a tine de mana o persoana necunoscuta si a tine de mana persoana pe care o iubesti?

Exact aceeasi diferente exista intre dragoste si sex. Lucrurile se rezuma la cum percepem noi o anumita situatie.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Sex poti face cu oricine, dragoste doar cu persoana pe care o iubesti

Răspuns utilizator avertizat
| trixiiie a răspuns:

Păăăi, dragostea e momentul ăla cu gesturi tandre, preludiu lung, multe sărutări, penetrări lente etc.
Sexul e ăla când dai ca sălbaticul.

Și poți face sex și cu persoana iubită, nu numai dragoste.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Păi dragostea e ceva mai complex,mai frumos, și poate dura mai mult decât sexul,deoarece o faci cu o persoană pentru care ai sentimente puternice,de obicei soțul,soția, persoană iubită, și înseamnă emoții, înseamnă să te săruți cu aceea persoană, înseamnă
să te îmbrățișezi cu acea persoană, mângâieri.Dar
tot dragostea mai însemna înseamnă să iubești o persoană, iar sexul îl poți face fără să te implici emoțional și fără gesturi de tandrețe

| Iamnotme a răspuns:

Este o mică mare diferenţă între dragoste şi sex laughing
Sunt de aceeaşi părere cu trixiiie happy

| roxanaandreea a răspuns:

Da, cu siguranta e o diferenta foarte mare! Sexul nu implica sentimente, sexul il faci cu prostituatele sau cu vreunul/vreuna la o petrecere cand sunteti beti amandoi. Pe cand dragostea este sexul ce implica sentimente puternice, este sexul acela pasionant si foarte placut, senzatia de placere fiind data de simplul fapt ca o faci cu persoana pe care o iubesti. Asta e parerea mea.

| Evelinn explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! happy

| Domnulceapă a răspuns:

Tot aia e...