| xFaith a întrebat:

Hello TPU happy
Am o mare apasare si a-s vrea sa ma ajutati cu un sfat. M-am bagat intr-o relatie, cu un fost coleg de liceu. nu este vorba ca nu a-s vrea sau ca nu imi place de el, doar ca. m-am saturat sa fiu singura ( de 8 luni sunt singura fara a avea o relatie ). Asa ca m-am refugiat in relatia asta. el se poarta foate frumos cu mine. doar ca mie imi place de un alt baiat ( acel baiat care imi place mie, mi-a spus ca si el ma place la randul meu doar ca nu vrea sa imi faca rau, si ca nu ar vrea sa strice relatie de prietenie ).
Eu ca sa nu mai ma gandesc la el, pentru ca in ultimele zile ma simteam rau, am acceptat sa fiu intr-o relatie cu fostul coleg. Ma simt putin confuza... imi place de el si nu a-s mai vrea sa fiu singura, doar ca nu stiu ce sa fac in continuare. Imi place de el, este superrr dragut, ma face sa rad, ma intelege. dar tot mai am o chestie pentru celalalt baiat, care vorbesc mereu cu el pe facebook.
Si nu stiu ce sa fac. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa traiesti live!
Faptul ca vorbesti pe facebook,fara sa vezi ochii celuilalt,fara sa-i simti caldura mainii si sa-i auzi tonul vocii,e dezamagitor si frustrant!
Poate ca asta te si tine langa respectivul,faptul ca-i poti spune orice,fara sa fii judecata sau dezaprobata de privirea lui sau de vreun gest.
Si,continui sa te sfatuiesc sa te lasi in voia relatiei tale din realitate,unde ai fost acceptata exact asa cum esti,unde baiatul vine,te cauta,te priveste cald si-ti vorbeste incetisor,sperand sa-l iubesti...ce poate fi mai frumos?
Nu vei putea trai cu o relatie pe facebook,in timp ce cu un baiat in carne si oase, da!
Ca nu simti tu un mare entuziasm deocamdata?
E normal, sentimentele tale sunt impartite si te sabotezi singura necajindu-te ca nu esti cu celalalt.
Eu zic sa te intorci complet in realitate si sa dai o sansa acestui baiat iubitor si rabdator care te face sa razi si te intelege!
Iar cu celalalt, poti ramane amica, in definitiv asta iti cere si nimic mai mult!

Mult noroc!

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai cred ca nu esti sigura ce doresti si n u sti pe care il iubesti. daca cu fostul n u ai relatii intime, e mai usor sa te desparti, e bine sa analizezi situatia si sa vezi care este hotararea si in favoarea cui..fostl coleg te iubeste? simti ca ai vrea sa fi mai mereu cu el? daca n u, e bine sa ai o conversatie cu fostul coleg si sa ii zici c a esti confuza, nu alerga dupa 2 ca ai sa ramai singurica.
O zi bunahappy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Alege si culege, dar sa nu-ti para rau, vorba ceea ce tie nu-ti place altuia nu-i face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg intrebarea, esti combinata cu un tip, iti place altul care nu vrea sa fie cu tine pentru ca pretuieste prea mult prietenia ta (sunt sigur ca sunteti prieteni la catarama si va oferiti sfaturi pretioase pe care nu le puteti gasi niciunde in alta parte pe planeta, iar o relatie ar strica aceasta simbioza perfecta [aici venea un semn care sa-ti dea de inteles ca folosesc sarcasmul]) iar tu vrei un sfat in privinta a ce? Sa te sfatuim sa pui punct relatiei si sa vorbesti in continuare cu prietenul intelept si dedicat pe facebook sau sa te sfatuim sa continui relatia si sa vorbesti in continuare cu prietenul de pe facebook?

Adica, nu vad alternative, de aceea nu inteleg intrebarea. Ceea ce vad e doar o fata foarte nesigura care are nevoie de sfaturi privind si cei mai neimportanti pasi pe care ii face in viata si asta pentru ca se teme prea mult sa ia decizii de una singura. Din pacate cu asta nu te poate ajuta nimeni, viata ori te caleste, ori te darama, nu exista alternative cum nu exista nici secretul fericirii sau o modalitate de a trai viata fara a fi ranita.

Ce poti face e sa nu te mai indoiesti de tine atat de mult. Fa ce simti ca trebuie sa faci si incearca sa faci fata problemelor pe masura ce ele apar. Nu te poti ascunde de viata si nu poti preveni viitorul sa se intample, tot ce poti sa faci e sa fii cu capul pe umeri si sa gestionezi situatiile in care te afli cat de bine poti.

| motan444 a răspuns:

Nu mai vb cu ala pe net uita-l evita conversatiile daca nu spune-i baiatului cu care esti ca iubesti pe altcineva nu il fa sa sufere cu cat stai mai mult cu el cu atat va pune suflet pentru relatia voastra si daca ii dai papucii mai traziu va suferii mai tare

| Conficker a răspuns:

Cam dai vrabia din mana pe cioara de pe gard. Relatia de acum te multumeste, iar tu renunti la ea? Esti la un pas de a-ti insela iubitul. El se poarta frumos cu tine, ii pasa de tine, iar tu esti nemultumita? Ce sa mai zicem de persoanele care sunt batute si inselate de persoana de langa ei? Eu zic sa profiti de ceea ce ai langa tine, ai gresi despartindu-te de cel de acum.

| Cezar_Sima_1993 a răspuns:

Listen to your heart happy