| dulcikata17 a întrebat:

Hello TPU! Am si eu o problema grava..ciclu mi-a venit pe 4 mi s-a terminat pe 7-8 si pe data de 12 am intretinut relatii sexuale si pe data de 13, ar trebui sa-mi vina ciclu azi sau maine, nu am niciun simptom de sarcina..as putea fi gravida?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece cele 2 contacte sexuale au fost intretinute in cea de-a 9-a si a 10-a zi a ciclului menstrual, se poate apecia ca formarea unei sarcini in respectiva perioada devine posibila doar in cazul in care ciclurile tale menstruale anterioare au avut intotdeauna lungimi egale sau mai mici de 26 ori 27 de zile. De asemenea sarcina se poate forma si atunci cand principala caracteristica a ciclului tau menstrual este aceea de a fi de tipul neregulat si/sau de regula sa fie cicluri menstruale scurte. Doar daca intotdeauna ciclul menstrual a avut lungimea de minim 29-30 de zile, numai in acel caz perioada fertila incepe dupa cea de-a 10-a zi a ciclului si formarea sarcinii devine cel putin teoretic imposibila in situatia precizata. In concluzie exista posibilitatea de a fi insarcinata, dar la fel de bine si aceea ca actualul ciclu menstrual sa fie unul mai lung si din acest motiv pana in prezent sa nu apara simptomele premenstruale obisnuite/cunoscute. Multa sanatate!

| Catalina990099 a răspuns:

Nu avem de unde sa stim. simptomele sunt prea devreme acum sa apara. Asteapta vezi daca iti vine acum menstruatia sau daca iti întârzie si dupa fa ti un test. Dacă ti a venit pe 4 ciclu pe 12-13 cand ai întreținut relații sexuale nu erai in perioada fertila sau in ziua ovulatiei dar nu e exclus o sarcina daca nu te ai protejat. Mai asteapta putin ai fa ti testul.