| Pathetique138 a întrebat:

Help. Cam din ianuarie anul asta am inceput sa am senzatii de arsura/usturime si scurgeri in zona intima. Am fost la ginecolog, si am urmat tratament, iar simptomele au disparut insa cam dupa 3-4 luni au reaparut. Am mai mers o data in iulie, mi-a dat alt tratament si mi-a facut analize, de unde a reiesit ca este un fungus, nimic grav,( poate aparea din multe cauze mai ales vara). Dupa terminarea tratamentului cam acum o luna simptomele s-au mai estompat insa nu au disparut complet. Mai aveam ocazional senzatii de usturime, uscaciune si secretii, insa inodore. In unele zile nu aveam absolut nimic in altele usturime etc. Iar acum in septembrie incep sa simt iar cateva simptome slabe si efectiv nu inteleg de ce afectiunea asta e recurenta. De igiena nu se pune problema intrucat fac dus zilnic si folosesc sapun special pentru zona intima, iar lenjeria si hainele am grija sa le tin curate, tocmai pentru a evita acumularea de bacterii, iar viata sexuala nu mi-am inceput-o. Si nu imi permit sa merg o data la trei-patru luni la doctor pentru un tratament care are efect numai temporar. S-a mai confruntat cineva cu ceva similar?

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu vă cunosc orașul, problemele financiare, dar sfatul meu este să mergeți la un spital universitar, unde, mă gândesc, vi se va pune un diagnostic corect. Căci, se pare, ce aveți dumneavoastră, nu știu medicii care v-au consultat. Spuneți că sunteți curată, virgină. Deci, nu vreo boală venerică se exclude.
Dar, bănuiala mea se îndreaptă spre produsele de igienă intimă. Ar trebui, niște analize medicale specifice pentru alergii. Ar trebui cu produsele de igienă intimă să mergeți la un doctor, bănuiesc un specialist în alergii, să discutați și să cereți o părere, plus analize.
Nu ați fi, nici prima, nici ultima femeie care face alergii la produsele de îngrijire personală.
Sfatul meu ar fi să încercați să vă spălați, intim, doar cu apă și u bună săpun pentru copii. Renunțați măcar o lună la produsele pentru igiena intimă. Iar, dacă se poate, nu vă spălați zilnic, ci la 2-3 zile. E posibil ca să vi se slăbit sistemul natural de protecție intimă și astfel l-ați ajuta să își revină.
Sănătate!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este posibil ca reaparitia periodica a respectivei infectii fungice (probabil candidoza) sa se produca pe fondul activitati improprii a unui sistem imunitar deficitar/scazut. Sceasta problema de natura hormonala, poate provoca direct sau favoriza aparitia dezechilibrului la nivelul florei vaginale, astfel ca din acest motiv organismul ''oboseste'' din cand in cand si nu mai poate lupta la fel de eficient impotriva infectiilor. Probabil ca si niste analize endocrine ar fi indicate de a fi efectuate in cazul tau. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Poate părea ciudat, dar poate ar trebui să îți faci niște analize să vezi dacă nu cumva ai diabet. (O glicemie crescută favorizează infecțiile fungice!)