| AlexFen a întrebat:

Help... ( pentru o cunostinta)

Eu sunt fata, am 18 ani proaspat impliniti si sunt impreuna cu iubitul meu de aproape 2 ani. El face 30 de ani in cateva luni si incep sa simt multe diferente intre relatia noastra si a altor persoane... nunti, copii, etc. si parca il vad ca si el si-ar dori, dar eu vreau sa incep si termin facultatea, sa imi fac o cariera etc... parintii mei tot insista sa ne casatorim pe cand ai lui nu.

Ma simt prost iesind cu prietenii lui uneori deoarece primim priviri ciudate din cauza diferentei de varsta. pana sa implinesc 18 ani nu am putut merge in nici un concediu iar familia lui nu vrea sa ne postam nicaieri. desi nu am probleme cu ei, ci chiar o relatie stransa. sad

Ne iubim enorm de mult, dar e ok sa continuam asa? Considerand ca suntem la stagii diferite in viata si ca nu ne apropriam anytime soon...

Va rog nu fiti rai.

4 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Bună, draga mea! Dacă încă de pe acum ai început să simți aceste diferențe cauzate de vârsta dintre voi, oare cum te vei simți când tu vei avea 30 de ani și el 42? Dar când tu vei avea 40 și el 52?

Fă o școală, alege-ți o carieră, ai atât de mult timp pentru făcut copii și familie, nici nu-ți imaginezi.

Unii vor zice că diferența de vârstă nu contează. Însă uite, eu am 28 de ani, exact anii pe care îi avea el când v-ați cunoscut. La 28 de ani nu ai nimic în comun cu un copil de 16, te rog să mă crezi. Niciunul dintre băieții de vârsta asta pe care îi cunosc, nu și-ar dori o relație cu o minoră. Ce încerc eu să îți spun este că ceea ce a făcut el e puțin pedofilie și puțin corupere de minori. De cele mai multe ori, bărbații care aleg femei/copile cu mult mai mici decât ei, o fac pentru că nu se ridică la așteptările femeilor de vârsta lor. Gândește-te bine dacă asta este ceea ce îți dorești și fii atentă și la alte detalii: dacă e ok pentru el ca tu să-ți termini studiile înainte de a vă căsători sau face copii, dacă e de acord să ai un job și să fii independentă, dacă te lasă să îți păstrezi relațiile de prietenie, etc. Ai toată viața înainte. Ai grijă de tine!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce tot ne spui de parintii lui... ce treaba au parintii lui in decizia ta si a barbatului pe care-l iubesti?
Intr-o casatorie sunt doar 2 oameni: femeia si barbatul, nu parintii, nu socrii, nu rudele.
Decizia o luati tu si el, nu parintii lui!

| anonimuIl a răspuns:

Ăla la 30 de ani dacă umblă cu una de 18 ani care nici măcar nu a terminat liceul este un ratat.

| anonimuIl a răspuns:

Ăla la 28 de ani umbla cu una de 16 ani? Vezi că e bolnav mintal la cap.