| MonicaMoni a întrebat:

Hey,am 17 ani iar iubitul meu 18! Aseară,fara sa vrem,de la niște jocuri excitante am facut sex neprotejat, amândoi am fost virgini.Pot rămâne însărcinată? Stiu ca trebuie sa ejaculeze in mine ca sa rămână dar e vreo posibilitatea si dacă nu?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este adevarat, nu-i nevoie sa ejaculeze in tine ca sa ramai gravida, poti ramane gravida si cu clichidul seminal eliminat involuntar din oragnul lui, in primele secunde cand este introdus in vaginul tau, lichid care poate contine sperma!
Singura conditie sa ramai gravida este ca tu sa fii fost in perioada fertila!
Un test corect de sarcina se face la 5 saptamani de la ultima menstruatie! Orice test facut inainte de aceasta perioada, va arata fals negativ, chiar daca esti gravida, deoarece o sarcina are nevoied e saptamani bune sa treaca de la nivel celular, sa se dezvolte si sa informeze toate organele ca este gestant.

| MonicaMoni explică (pentru Violleta2022):

Da,dar am înțeles ca de la clichidul seminal nu pot rămâne!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MonicaMoni):

Nu stiu de unde ai inteles, dar corect este: daca barbatul a avut sex ori s-a masturbat in urma cu 24 de ore, raman intotdeauna sermatozoizi neeliminati care se scurg in vaginul fetei, imediat cum penisul este introdus in vagin, proces involuntar.
Procesul este similar cu umezirea vaginala a fetei, nu stii cand se intampla, nu simti, dar te trezesti umeda pentru ca esti excitata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MonicaMoni):

Ai inteles CORECT. Lichidul preejeculator NU CONTINE spermatozoizi in momentul producerii acesteia de catre glandele bulbouretrale. Poate contine cu totul intamplator, insa doar in urma unui proces de contaminare realizat prin amestecarea cu resturi de sperma ramasein uretra de la o ejaculare produsa anterior. Daca intre timp barbatul urineaza, resturile de sperma sunt eliminate de urina si lichidul preejeculator va fi steril si complet inofensiv. "Toanti" Gretta abereaza ca de obicei. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca in acest moment/aceste 3-4 zile esti in perioada fertila a ciclului tau menstrual, posibilitatea formarii unei sarcini este foarte mare deoarece in mod absolut sigur iubitul tau nu a reusit/putut sa-si controleze si sa-si retina ejacularea si in consecinta teoretic sperma a ajuns in mod sigur in vaginul tau. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. Sper sa fi inteles ceea ce ti-am transmis prin raspunsul meu. Multa sanatate!

| MrMouse44 a răspuns:

Fă un test de sarcină și vei afla, până nu este târziu!