| Mihai_Popa_Vlad_2000 a întrebat:

Heywinking am o problema happy imi este rusine sa le spun parintilor...nu imi pot decalota penisul cand e in erectie si cand e in stare "moala" nici atunci nu pot, am incercat doar odata, acum 1 an si n-am reusit, credeti ca o sa se remedieze fara vre-un medicament sau...altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Afectiunea de care suferi tu se numeste fimoza si este destul de des intalnita in randul adolescentilor.In mod normal ar trebui sa le spui parintilor despre ce este vorba pentru a fi prezentat medicului de familie. In cazul in care nu se rezolva problema vei avea necazuri deosebit de mari in momentul inceperii vietii sexuale deoarece nu vei reusi sa intretii acte sexuale normale..La adolescenti fimoza se poate evidentia la primele erectii cand poate aparea un disconfort de diferite grade.Atitudinea moderna este sa se lase tratamentul chirurgical (operatia) ca ultima solutie sau daca e urgenta. Uneori unele fimoze se vindeca de la sine fara niciun fel de tratament dar de obicei problema se acutizeaza.Pentru adolescenti/adulti se recomanda un tratament ce se poate efectua acasa prin decalotarea repetata a penisului – procedeul Beauge, manopera uneori sinonima cu masturbarea.Ca unguent se recomanda folosirea produsului DERMOVATE (propionat de clobetazol 0, 05%) se gaseste la farmacie, cu care se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit de preput (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputul in toate directiile pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca nu se observa o ameliorare atunci fimoza este prea severa si se poate rezolva doar pe cale chirurgicala.Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Probabil ca ai afectiunea numita fimoza:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
Spune-le parintilor ca ai observat ca ai problema asta, ai cautat pe net si ai gasit articolul de mai sus. Daca puteai decalota in stare flasca nu era fimoza, s-ar fi rezolvat cu un pic de exercitiu.
Se rezolva la medic cu o incizie simpla, in 30' cu pregatire cu tot.
Ar fi bine sa o rezolvi cat mai repede.

| Maxnonymus a răspuns:

Stai calm, cunosc cazuri si am fost cu un prieten la medic il legatura cu chestia asta...cand incerci sa tragi te doare/ustura nu? Chestia asta se remediaza de la sine dupa primul/primele contacte sexuale...nu-i caz de ingrijorare.