| Irina1Irina a întrebat:

Hey. Am un mare complex si din cauza acestuia imi vine sa ma omor.Mi-e scarba uneori de fata mea. Sunt urata, pur si simplu sunt urata.Sunt una dintre cele mai putin atractive fete pe care le-am vazut vreodata.Singurul aspect al meu care imi place sunt ochii, in rest mai nimic.Parul meu este blond cu tente de roscat, am pistrui ( multi), am ditamai cearcanele, iar nasul meu parca e de baiat...Nimieni nu mi-a spus vreodata ca sunt urata, dar nici frumoasa.Nu mai stiu ce sa fac, am incercat sa am multagrija de fata mea, cu creme, ulei de ricin, lamaie, dar nimic.Arat de parca as fi nedormita si nemancare de 3 ani. Am incercat sa trec peste acest complex pe care il am, dar degeaba.Vad in jurul meu atat de multe fete frumoase si efectiv ma intristez atat de tare ca deja imi strica toata ziua. Corpul ma mai ajuta, dar nici ala prea mult. Va rog sa imi dati vreun sfat, orice, sau macar sa imi ziceti ce as putea sa fac. Am doar o singura prietena si ea este plecata in Grecia. Va multumesc anticipat si va rog sa nu ma luati peste picior. sunt ft emotiva.
P.S.: Am 16 ani. ( daca conteaza).

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Măcar ai pe cineva!
Și ai doar 16 ani, încă mai ai timp să te schimbi.

Culoarea părului tău este chiar frumoasă, se potrivește cu pistruii și cum ai zis și tu, niște ochi superbi. Dacă ai pete sau ceva în plus, folosește o cremă colorată, nu fond de ten! Le poate ascunde și nu afectează cu nimic.

Ps, ochii sunt oglinda sufletului. Și asta contează cel mai mult. Ești frumoasă!

35 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Buna,
La fel simt si eu, avem aceeasi varsta!
Pana la 18 ani fetele se mai schimba, la 16 ani nu poti fii foarte atractiva din moment ce esti doar un copil deci nu te poti astepta la foarte multe.
Fiecare persoana este frumoasa in felul sau, daca te simti bine in pielea ta si altii te vor vedea mai frumoasa.
Ce-ai spune daca te-ai duce la salon de infrumusetare si sa le spui ce te dereanjeaza pe tine, de ce te simti urata.
Crede-ma nu esti singura, si eu ma simt foarte nasol, nu sunt multumita de mine si cateodata simt ca am prea multe pretentii si nu stiu sa apreciez ceea ce am, dar in momentul in care vad alte fete, care nu au cosuri, puncte negre pe fata, imi vine sa mor ( asa cum ai zis si tu), eu am tenul gras si acneic, par saten deschis cu nuante de auriu.La soare pare blond, dar intr-un mediu inchis este mai saten deschis si am vrut sa ma vopsesc cu un saten mai inchis avand in vedere ca am ochii caprui inchisi.
Am avut si parul putin mai lung, dar nu imi statea nici cum, nu puteam sa-l aranjez asa ca m-am tuns bob, si abia astept sa imi creasca pentru xca momentan privesc frumusetea fetelor cu parul lung castaniu!
Iar eu am un par blond, scurt si naspalaughing
Ideea este urmatoarea, o fata oricat de frumoasa ar fi niciodata nu va fi indestul de multumita de ea insasi.
Ideea e urmatoarea, la un majorat, unul era mai in varsta cu mult decat mine imi spunea: esti frumoasa, ai trasaturi! si le tot repeta, crede-ma ca nu stiu ce a vazut la mine, eu ma simt printre cele mai oribile persoane de pe Pamant, persoanele din jurul meu hiperbolizeaza, chiar nu stiu ce au pentru ca nu a fost singurul care ma complementat, oricum iti dai seama cate crize de nervi am avut din cauza ca ma simt urata.
Poate este si din cauza faptului ca cel pe care il plac, nu ma place, si din punctul meu de vedere nu este de mirare de ce, am oglinda si vad!
Asta este, cine te place, te place asa cum esti, dar ca sa fii multumita de aspectul tau, ar trebui sa te consulti cu un make up artist care sa iti spune ce si cum sa porti!
Numai bine!
pa, pa

| Irina1Irina explică (pentru Ofiintă):

Fetele cu parul scurt, din punctul meu de vedere, sunt super dragute. Daca ai parul lung nu inseamna ca esti si cea mai frumoasa.winking eu am parul mediu, cu bucle, e destul de ok. Si daca ti-au facut persoane complimente atunci sigur esti frumoasa, draguta. Multumesc pentru. ca ti-ai facut timp sa citesti intrebarea si sa imi dai un raspuns. O sa incerc sa fiu mai increzatoare! numai bine si tie! :*

| buzeduulci a răspuns:

Stiu sentimentul. Ma consider atat de urata dimineata... mi se pare ba ca am nasul prea mare, ba ca is prea incercanata, prea rosie la fata..prea multi pistrui. insa ca sa ma simt putin mi bine in pielea mea, inaintee sa ies din casa aaplic fond de ten, niste contur negru pe pleoapele superioare, niste rimel, blush si..gata... arat mai bine. ar trebui sa incerci si tu sa faci experimente cu machiaje, se vezi cu care ti se pare ca esti mai frumoasa. in fond, cine te place cu adevarat, te place oricum. take care >big grin

| Irina1Irina explică (pentru buzeduulci):

De obicei cand ies din casa folosesc putin fond de ten doar pentru a acoperi cearcanele si putin rimel, dar mi se pare ca nu ma ajuta prea mult, doar rimelul imi evidentiaza ochii. Multumesc pentru sfat! happy

| buzeduulci a răspuns (pentru Irina1Irina):

Nici la mine nu le acopra de tot, dar macar putin asa..incat sa imi placa si mie putin de mine.

| Oana92 a răspuns:

Sper sa nu te ranesc cu ce o sa iti zic, dar ai nevoie de un psiholog. Stima ta de sine e la pamant si nu as fi mirata daca esti si depresiva. Daca nu vrei ca aceste lucruri sa se agraveze si sa te chinuie mereu cauta ajutor specializat. Bafta!

| PedoBarbie a răspuns:

Nu eşti aşa urâtă cum spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Prin asta trec majoritatea adolescentelor.Ti-as spune cum sa treci peste acest complex, doar ca nu ai de ce sa treci peste el pentru ca el nu exista.Esti frumoasa, trebuie doar sa ai mai multa incredere in tine.

| Hαppiηеss a răspuns:

Mie mi se pare ca esti deosebita, adica nu vezi la tot pasul fete cu parul blond cu tente de roscat si cu pistrui smug Trebuie sa stii sa te apreciezi singura sa vezi tu singura in tine cele mai frumoase lucruri ca sa le poate vedea si altcineva oricum oamenii care stiu sa se uite dincolo de aparente vor vedea frumusetea din tine!

| Irina1Irina explică (pentru Hαppiηеss):

Iti multumesc mult! :*

| MetalHead04 a răspuns:

Esti frumoasa, si speciala, daca ai probleme din astea foloseste creme BB puppy dog eyes poti face atatea cu imaginea ta, coafeaza-ti parul in diferite moduri, ai ochii frumosi, pune-tii in evidenta cu haine si alte chestii puppy dog eyes esti chiar frumoasa.

| 7639781254 a răspuns:

Si ce daca ai pistrui? Sunt convinsa ca esti foarte frumoasa! Renunta la complexe! Nu trebuie sa-ti spuna cineva toata ziua ca esti frumoasa! Iti dai seama si sungura! In afara de asta, in descrierea ta nu vad absolut nimic urat...probabil esti putin paranoica.
PS: Pistruii sunt supercute! :*

| rapidistzu a răspuns:

Buna kiss,daca nimeni nu ti-a zis ca esti urata,inseamna ca nu te considera uratawinking, stii cum sunt copii din ziua de azi, spun totul pe fata... daca zici ca nimeni nu ti-a spus ca esti urata, inseamna ca nu esti tongue, cand cineva o sa te faca urata atunci sa te faci si tu uratawinking big grin
P.S. Fetele cu pistru sunt simpatice puppy dog eyes
Pa big grin

| Irina1Irina explică (pentru rapidistzu):

Multumesc pentru cuvintele spuse. happy :*

| h3r a răspuns (pentru Irina1Irina):

Și este și băiat. Ai văzut că nu e așa greu? happy

Ai grijă de tine!

| Irina1Irina explică (pentru h3r):

Multumesc! happy si tu sa ai grija de tine.

| Irina1Irina explică (pentru h3r):

Multumesc! Si tu sa ai grija de tine! happy

| rapidistzu a răspuns (pentru Irina1Irina):

Nu ai pentru ce ''roscovanule'' kiss

| rapidistzu a răspuns (pentru h3r):

La cine te referi smug?

| h3r a răspuns (pentru rapidistzu):

La tine, știu că te simți mândru! big grin

| rapidistzu a răspuns (pentru h3r):

DA,sunt mandru laughing)

| h3r a răspuns (pentru rapidistzu):

Of, of, of!

| rapidistzu a răspuns (pentru h3r):

Glumesc,nu sunt mandru tongue sa ma laude altii/altele big grin

| h3r a răspuns (pentru rapidistzu):

Te laud eu... ești mândru.

| rapidistzu a răspuns (pentru h3r):

Mersi :-J esti o dulce...:-J

| h3r a răspuns (pentru rapidistzu):

laughing
Hai nu fi rău, glumeam.

Să fii cuminte!

| rapidistzu a răspuns (pentru h3r):

Ok,sunt

| LordCroft a răspuns:

Da'ne facebook'u tau si iti spunem noi daca esti uratawinking

| Irina1Irina explică (pentru LordCroft):

Nu am facebook. Tocmai din motivul asta nu mi-am facut...

| AngelBoy a răspuns:

Atat timp cat nimeni nu ti-a zis ca esti urata, nu vad de unde atata detasare de sine. Parul daca nu iti place, il poti vopsi, daca ai pistrui cred ca ii rezolvi cu fond de ten, zic si eu... nu ma pricep prea bine, dar in mare, in ziua de azi, cam orice lucru inestetic se poate corecta a. i. sa te simti bine-n pielea ta.

| Shane a răspuns:

Poti sa iti lasi id-ul aici? Nu stiu de ce, dar as vrea sa te cunosc si sa vorbim ..ca aici pe TPU nu prea putem laughing.

| Irina1Irina explică (pentru Shane):

Am sa ti-l trimit printr-un mesaj.

| Shane a răspuns:

Ti-am dat add. Da-mi accept

| Wawikki a răspuns:

Nu ar trebui sa te compari cu fetele din jurul tau. Asa faceam si eu datorita faptului ca aveam fata plina de cosuri. Ma simteam ingrozitor, fiind singura din cercul meu cu asa ceva. Dar am invatat sa ma apreciez pentru ceea ce sunt.Probabil problemele tale se datoreaza varstei si nu ar trebui sa te ingrijorezi.Vei avea timp sa intorci capete si oricum nu exista fete urate doar fete care nu pot fi pe placul tuturor.Sincer sunt geloasa pe parul tau fiindca ai acest avantaj cu suvitele.Nu am mai vazut pe nimeni blond cu suvite de aceasta nuanta.Mandreste-te cu ceea ce esti pentru ca sunt sigura ca esti o persoana speciala. :*

| ChioLays a răspuns:

Omoara-te!