| RealyCUTE a întrebat:

Hey! De doua saptamani si ceva nu m-am mai dus la scoala. Problema este ca parintii mei nu stiu de asta, ei pretind ca eu ma duc la scoala cand de fapt eu stau intr-un loc si astept sa se faca ora la care ar trebui sa ies de la ore ca sa ma duc acasa. Din cauza colegilor mei, care ma jignesc orice as face sar pe mine, fetele se uita urat la mine si ma barfesc pe la spate. Baietii nu ma lasa in pace, tot imi iau din lucruri alearga cu ele si nu mi le dau. Dirigintei mele nu am ce sa-i spun pentru ca doar atunci cand ridica tonul la mine incep sa tremur. Profesorii mei se iau de mine in timpul orei aiurea, iar apoi colegii incep sa sara si ei sa sara pe mine cu "proast-o", "nici nu inteleg de ce mai vii la scoala, daca vezi ca nimeni nu te vrea aici" imi amintesc ca am si inceput sa plang in timpul orei. Sunt clasa a VII-a, problemele astea au fost ica din clasa a V-a, in clasa a VI-a sau mai linistit dar acum au inceput din nou. Stati ca in clasa a V-a era si mai rau, doi baieti din clasa mea dupa ore ma bateau. Parintii mei stiu de asta, dar ei nu vor sa ma mute din cauza ca scoala mea este aproape de noi si nici nu vreau sa discute cu profesorii o sa faca scandal si o sa fie si mai rau. Pentru mine scoala e un loc unde sunt terorizata aproape in fiecare zi. Imi e frica sa ma duc la scoala si sa le mai spun parintilor pentru ca or sa faca scandal. Cum pot sa-i fac pe parintii mei sa ma mute la o alta scoala?

P.S: Scuze cateoria dar e cea mai cautata.

15 răspunsuri:
| MotanAndrei a răspuns:

Sfatul meu e sa le spui alor tai. Ca daca face scandal, poate se vor linisti apele daca nu, sai reclame la politie ca-ti incalca drepturile la o viata normala si in plangere sa ceri daune morale in bani, iar daunele la o asfel de infractiune sunt colosale, poti cere la fiecare coleg cate 10.000 euro, la diriginta la fel, la profesorii la fel. Si daca mai continui sa chiulesti o sa-si de-a seama ai tai, si o sa fie mai rau. Acum e o lege, la 10 absente sau 20 atinse, platesti o amenda de 50 lei la fiecare absenta. Daca nu o platesc ai tai sunt obligatii sa faca munca in folosul comunitati timp de 90 zile.

| Plushul a răspuns:

E foarte grava situatia.Dc nu te duci sa vb cu directorul si cu un consilier scolar? Consilierul cu siguranta va vrea sa te ajute, dar tu trebuie sa discuti neaparat aceasta chestiune cu parintii tai, daca ei nu vor sa te mute de la scoala asta pentru ca e mai aproape de casa atunci te-ar putea muta la o alta clasa tot in aceeasi scoala... Sper ca totul va fi bine si sa reusesti sa vb mai bine cu parintii tai sa fii mai convingatoare si nu mai pierde orele din cauza unor copii handicapati.te duci imediat la director si ii spui ce ti se intampla.

| sEnOkHs a răspuns:

Buna,m-ai intristat cand am citit asta, stiu cum e si eu am trecut prin asta, linisteste-te nu iti mai fa probleme da-mi accept pe mess : idok_one_ngw o sa te ajut sa treci peste iti promit, dar te rog sa te linistesti adauga-ma pe mess pup.

| RealyCUTE explică (pentru sEnOkHs):

Beatrice.123411@yahoo.com

| MankoBreaker a răspuns:

Păi, încearcă să le spui părinților că nu poți să înveți bine la școala actuală pentru că nu se explică bine SAU ai putea să le spui adevărul dar înainte să îi faci să înțeleagă că nu vrei nici un scandal, ci doar să te muți.
P.s: dacă vrei să te muți, încearcă să te muți într-o școală "cunoscută" sau un liceu (sunt unele licee ce au și clase 5-8).
Dacă reușești să ajungi la liceu și este cam tot așa, sau după ce termini clasa a 8-a și crezi că nu mai ai chef de nici un fel de om sau de batjocură, du-te la un liceu unde să fie frecvență redusă (adică faci ore mult mai puține și ai colegi care sunt maturi în general)
Dacă mai ai întrebări, contactează-mă.

| RealyCUTE explică (pentru MankoBreaker):

Cum sa-i fac pe parintii mei sa ma mute fara scandal? Avand in vedere ca ei isi cam ies usor din pepeni. Ai vreo idee?

| MankoBreaker a răspuns:

Hm... din moment ce spui că pentru părinții tăi nu merge cu explicațiile, ar spune ceva dacă le spui că ie-i note mici și că la școala actuală nu se explică bine?
(nu recomand să implici alți adulți pentru că tu doar vrei să te muți, nu să faci din țânțar armăsar)
Am câteva variante, dar nu știu sigur care vor merge:
- să le spui că nu te poți concentra bine la școala asta și să te ducă la un liceu sau o școală mai bună...de exemplu ca să îți faci părințiisă de creadă, atunci când vii acasă poți să începi să te plângi despre "metodele care le folosesc profesorii la școală" și "despre cum nu te poți concentra deloc" la ore, dacă faci asta vreo 3-4 zile înainte să îi întrebi de transfer după există șanse mai mari să accepte asta.
- am observat că ai pomenit ceva de meditatoarea ta la engleză... ai putea să o rogi să te ajute să le spună părinților tăi că la școala la care ești nu înveți bine din cauza metodelor profesorilor (sau ai putea să îi explici situația) și să le spună părinților tăi că ar trebui să te mute. consider că ar asculta-o pe meditatoarea ta dacă pe tine nu te-ar asculta
(nu cred că sunt cele mai bune idei, dar momentan altele nu mai am)

| RealyCUTE explică (pentru MankoBreaker):

Mediatoarea mea a discutat cu mama, iar ea a spus ca o sa se intereseze de transfer(mama). Momentan nu e in Romania mai am de asteptat o saptamana pana vine. Dar nu stiu daca sa ma mai duc la scoala sau nu pnetru ca imi este foarte frica de ce este acolo.

| MankoBreaker a răspuns (pentru RealyCUTE):

Dacă nu mai este mult până vine mama ta, sugerez să te duci la școală măcar pentru 4 zile, pentru că părinții tăi o să întrebe de unde ai absențele și de ce ai chiulit. (mai bine îți găsești o scuză și pentru asta, ceva gen: am fost cu o prietenă să mă plimb sau întârziam la ore mereu pentru că mergeam să mă recreez la o gură de aer. - sau nu știu, probabil vei găsii tu ceva)

| LastyDJ a răspuns:

Oricat m-as chinui sa iti dau un sfat nu cred ca ar fi mai bun decat cele ale celorlati deci eu spun ca @MotanAndrei are dreptate, la fel ca si ceilalti.In primul rand du-te si spune-le parintilor tai ce se intampla si nu mai chiuli. Daca vin sa faca scandal foarte bine, daca nici asa nu se linistesc spune-le sa mergeti la politie, iar acolo vei spune absolut tot.Si asa ma gandesc eu ca ar trebui sa se linisteasca.

| XxXsTrEeTXxXdAnCeXxX a răspuns:

Eu cred ca e bine sa nu iti mai pese ce zic alti dale ignor

| FragutaCuCiocolataSiCuFriscaAmestecata a răspuns:

Buna. Eu zis sa faci asa. Spune-le parintilor tai ca copiii de jignsec la scoala fara motiv la fel si profesorii. Muta-te la alta scoala. Iar la scoala ta noua trebuie sa te faci frumoasa ca sa atragi atentie. Fa dus in fiecare seara si spala-te pe cap o data pe saptamana sau de doua ori. Spala-te pe dinti de diminteata si seara si inainte sa pleci la scoala foloseste apa de gura. Imbracate cool, adica modern si daca nu ai suficienti bani pentru haine "cool" sa zic asa pastreazati hainele tale curate si parfumate si spala-le suficient de rar. Inainte sa pleci de acasa date cu parfum si deodorant. Daca ai voie machiazate da nu cu ceva strident. Poti doar sa te dai cu niste rimel. Din nou daca ai voie fa-ti unghiile, dar simple si ca sa nu pari o obsedata de roz ci hello kity sa nu le faci un ros strident sau nici rosu strident. Daca ai cosuri date cu creme speciale si ascunde-le cu machiaj. Iar daca parintii tai nu sunt de acord parintii tai nu sunt de acord sa te muti la alta scoala fa ce ti-am zis mai sus la scoala asta. Si sa nu prea injuri. Si sa nu te bati.
Funda?

| RealyCUTE explică (pentru FragutaCuCiocolataSiCuFriscaAmestecata):

Pai ei sunt cam semi comvinsi sa ma mute de la scoala aia. Eu vreau sa ma mut la o scoala unde se invata limba engleza foarte bine, eu sunt buna la engleza si imi place foarte mult plus ca si meditatoarea mea de engleza a spus ca e mai bine sa ma mute mai devreme la scoala aia ca sa ma obisnuiesc cu colectivul. O sa iau si sfatul tau in considerare!

| 6442 a răspuns:

Buna.Si eu am aceeasi problema ca si tine.Nici la mine nu stiu parintii.Eu sunt in clasa a XI-a.Am incercat sa ma transfer la alta scoala dar astia de la scoala unde sunt nu ma lasa.Inca nu am gasit nicio solutie, iar alor mei imi este frica sa le spun ca am absente.sad

| RealyCUTE explică (pentru 6442):

Tu cate absente ai avut? Mai multe ca mine?