| Bebiix a întrebat:

happy Am decis sa deschid un subiect mai delicat, poate cunoscut, poate nu chiar, dar in fine, sa vorbim zic :

Vorbim despre o femeie "A" care este plecata de langa barbatul cu care viseaza o viata fericita, familie, etc. Il iubeste, el. poate, dar a intervenit monotonia.
Intre timp, "V" fara sa caute a intalnit alta femeie, "F". Cu 11 ani mai mica decat el. Deci vreau sa va spun ca initial niciunul dintre ei nu a crezut ca vor ramane impreuna si vor ajunge pana unde sunt acum. aproape un an de relatie. Nu neglijeaza niciuna, se imparte, dar A nu poate petrece atata timp cat petrece cu F. Se intalnesc zilnic, amandoi radiaza de fericire cand sunt impreuna. Se inteleg de minune si se completeaza la modul absolut. Va spun ca nu exista asa ceva, ce e intre ei este ciudat. Daca unul pateste ceva celalalt simte si i se face rau. Daca unul sufera din diferite motive, celalalt o va face fara indoiala, chiar DACA NU ARE ABSOLUT NICIUN MOTIV SA FIE SUPARAT. Nu de putine ori s-a intamplat ca V sa raceasca, sa se simta rau, iar F, cea de-a doua femeie sa simta lucrul asta si sa raceasca si ea, chiar daca nu s-au vazut in ziua respectiva. Se suna tot timpul in acelasi timp, isi trimit mesaje in acelasi timp, si daca la inceput doar mai spuneam din cand in cand aceleasi cuvinte in acelasi timp, acum ajung sa-si completeze fraze intregi si nici nu e nevoie sa vorbeasca, daca unul deschide gura sa spuna ceva parca celalat gandeste la fel. Fara sa se mai fi cunoscut inainte, au aflat pe parcurs sa iubesc aceleasi lucruri, ca le displac celeasi lucruri, ca au aceleasi gusturi si aceleasi idei despre viitor. Sunt nascuti in aceeasi luna, unul pe 6, celalalt pe 2, ambii in zile de marti, dar 11 ani diferenta. Dragostea nu a aparut deodata ci pe parcurs. Sunt atatea de spus. dar el le vrea pe ambele in viata lui. Pe F pentru ca se potrivesc pefect si o vede ca pe sotia lui, ii demonstreaza zilnic ca o iubeste si vorbesc despre viitor cu copii, familie, iar pe partea celalta o vrea si pe A, deci vrea o viata dubla. Afirma ca prima relatie e mai mult din obligatie. F sufera enorm in fiecare zi, adevarul este ca intr-un an mai mult a plans decat a fost fericita, dar atunci cand este cu el uita de toate. mda, dragostea e oarba. voi ce spuneti? F nu vrea in ruptul capului sa renunte, iar A la fel, un trio amoros aici. F a incercat sa fuga odata de relatia asta, dar n-a reusit sa stea fara el, pur si simplu nu pot respira unul fara celalalt, dar intre V si A nu exista comunicare, viata sexuala mai mlt din obligatie si tot ce ii leaga sunt cativa ani de relatie si niste bani, cam atat. ce e de facut?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Constat ca V este un barbat slab si complet nehotarat,care cu greu stie ce vrea in viata.
Sa-i spui ca atunci cand o sa traga linie sub viata lui, nu va conta cati bani are in banca, ci cat de calitativa i-a fost viata.
Si, il invinovatesc cu atat mai mult cu cat el e cel care incurca lucrurile.
Daca vroia sa ramana cu A, n-ar fi trebuit niciodata sa accepte apropierea lui F.Nu-mi replica te rog ca el nu a vrut,se afla deja intr-o relatie,nu intri intr-o alta relatie daca nu vrei!
Pe urma,daca a vazut ca F este jumatatea lui perfecta,ar fi trebuit sa-si faca scurt,curat in viata,sa se desparta de A si sa-si continue linistit relatia cu F.
Asa cum stau lucrurile acum,V imparte nefericire in stanga si-n dreapta si nici macar el nu e fericit.
Si nici n-o sa fie,situatia asta bolnava deja dureaza de prea mult timp.
Acum a invatat sa traiasca in compromis si se ascunde sub motive ieftine,de genul obligatiei.
Nu exista obligatie in viata decat fata de copilul tau. Dragostea nu obliga.
Ar trebui ca V sa se desparta de A,sa-i dea dreptul sa-si caute fericirea in alta parte si sa se preocupe numai de F pe care a ranit-o gratuit atat timp.
Pentru ca daca nu poti aduce fericire cuiva,e de inteles,nu ai putut.
Dar sa faci nefericit un om,ei bine,NU ai acest drept.
Iar el,in acest moment, face nefericite trei persoane, pe A, pe F si pe el insusi, asta nu-i viata!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru cine? Pentru A, V sau F?

| Bebiix explică:

Unul pe 6, celalalt pe 26 * scuze big grin

| neutrino a răspuns:

Felicit pe cei ce au avut rabdare sa citeasca asa ceva. Poate revii cu un rezumat mai coerent.

| Exaizo a răspuns:

Sa se desparta de prima, logic. Daca spui ca se intelege atat de bine cu cealalta, ce mai asteapta?

| piticelm a răspuns:

Tind sa cred ca tu esti acel F, cand ai spus "doar mai spuneam", cred ca ai spus asta din obisnuinta.

| CorinaReg19 a răspuns:

Trist. Doamne ajuta sa nu fiu niciodata in situatia asta

| stanciudan a răspuns:

Ei, spre marea mea surprindere m-am regăsit în mare parte în descrierea lui "V", sau mai bine spus în poziția lui. Dar de o săptămână pot spune ca am ieșit (sper sa rezist).
Am expus și eu problema acum câteva luni
http://www.tpu.ro/......uatia-asta

http://www.tpu.ro/......alutare-am

http://www.tpu.ro/......-intrebari

Cele mai multe femei (dar și bărbați) m-au acuzat, judecat, raportându-se la situația ideala a unei relații, fără sa fi fost măcar odată implicați într-o situație asemănătoare celei pe care am trăit-o eu. Si totuși au avut dreptate. Într-o relație nu pot exista mai mult de doua persoane.
Eu am fost tarat în a doua relație pornind de la o gluma, de la dorința de socializare cât timp eram la birou. Unde s-a ajuns, se poate citi în link-urile de mai sus. Si dacă ești un bărbat care mai pune și suflet pentru amândouă în loc sa se folosească de a doua ca de un obiect, e greu, foarte greu. Acum ma lupt să rupt definitiv orice legătură cu a doua, deși am mai încercat în nenumărate rânduri în trecut.
Si în cazul meu dacă s-ar putea as fi rămas cu amândouă, dar nu se poate, deși uneori soția mi-a mai dat semne de "indulgenta", dar cel mai probabil sa ma testeze sau sa vadă ce poate scoate de la mine.
Si ca o concluzie bine ar fi ca nimeni sa nu se lase dus de val într-o asemenea situație. M-am saturat număr lunile pana sa o revăd, m-am saturat sa vad cum o dragoste sincera nu poate fi împlinită niciodată, deși de mine ar depinde 100%. Insa nu mi-as lasă soția nici în ruptul capului. Asa ca acum sufăr ca un câine, și a doua femeie la fel, mai ales ca ea nu vroia sa ne despartim si visa mereu ca eu sa ma despart de sotie si sa raman cu ea. Si pentru ce?