| AlexAras a întrebat:

Am o mica, mare nelamurire. O femeie poate ramane gravida inainte de menstruatie? Daca da, cam cu cate zile?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La o femeie cu ciclul regulat ovulatia se produce in mijlocul periodei dintre cele 2 cicluri!
De exemplu: daca ciclul are 28 de zile, ovulatia se produce in ziua a 14-a, iar perioada fertila incepe cu 5 zile inainte de ovulatie si continua inca 5 zile dupa ovulatie. Deci, din ziua a 9-a pana in ziua 19-a este perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cele mai fertile zile din cadrul unui ciclu menstrual sunt zilele situate cu (17), 16, 15, si 14 zile inainte de data inceperii urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea respectivului ciclu menstrual. Sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina poate lua nastere doar in cazul in care sperma ajunge/patrunde in vagin in cele 4-5 zile ale perioadei fertile. Raspunsul dat/formulat in cazul intrebarii urmatoare poate te va lamuri mai bine : http://www.tpu.ro/......a-ajuta-i/ Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual are loc cu maxim 10 zile inainte de masturbare, nu poti ramane gravida.