| Dia14 a întrebat:

am si eu o intrebare...
Am 14 ani si imi vine sa ma masturbez in fiecare zi.
E ceva normal?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,e normal, hormonii tai isi fac de cap si inca nu stii cum sa-i stapanesti.
Nu exagera totusi, ce e prea mult, strica...

| Libelle a răspuns:

Stai chill, îți va trece la un moment dat și o vei rări. Dar e ok deocamdată.E o nevoie, și dacă îți dă o stare de bine, de ce nu?

| darrio2007 a răspuns:

E normal.Hormonii alearga prin tot corpul.Anormal este sa abuzezi de masturbare.Cand vei ajunge sa faci sex adevarat va dispare placerea.

| mihai69 a răspuns:

Normal că e normal. Fă-o și gata, ce atâtea întrebări?!?

| Oana92 a răspuns:

Da, e normal!

| Alcyon a răspuns:

Incearca s-o mai raresti. Problema cu masturbarea e ca da dependenta, fiindca nu atingi niciodata satisfactia deplina. Si atunci vrei mereu mai mult. O sa vezi ca daca te masturbezi mai rar, n-o sa mai simti nevoia tot timpul.

| doctorandus a răspuns (pentru Alcyon):

Trebuie sa stii ca al medicilor si al psihologilor consens este ca masturbarea este un comportament absolut normal si sanatos. Multe animale se masturbeaza, asa ca e un comportament natural.

Chiar simpla logica demonstreaza ca masturbarea nu e daunatoare: la cati barbati si femei recunosc in statistici ca s-au masturbat, daca masturbarea ar fi daunatoare ar fi mai multi internati permanent in spitale decat persoane care sa traiasca in afara spitalelor.

Unde ar fi mentionata masturbarea daca ar fi o boala? In DSM. Eu am cautat dupa radacina masturb in tot DSM-IV-TR si masturbarea in sine nu e incadrata nicaieri la boli. Poate fi incadrata la boli daca o faci in public sau cand produce probleme de sanatate, cum ar fi encopresis (in caz de masturbare anala). De asemenea e mentionata la context cultural in legatura cu superstitia chinezeasca afirmand ca pierderea de sperma ar produce sindromul shenkui. Asa ca, iata demonstrat aici: consensul medical este ca masturbarea nu constituie o boala si nici nu este daunatoare pentru sanatate (atunci cand este practicata cum trebuie).

In ICD10, editia a doua, masturbarea e pomenita la exhibitionism, voyeurism si masturbare excesiva (fara a defini ce inseamna excesiva). Daca a te masturba de trei ori pe zi e excesiv sau nu, ICD10 nu are nicio parere. Pornografia nici macar nu e pomenita.

In DSM-IV-TR pornografia este mentionata de trei ori, la tulburarea obsesiv compulsiva (a fi obsedat de o imagine pornografica anume), este mentionata pornografia parafila la parafilii si pornografia pedofila la pedofilie. Nicaieri in DSM-IV-TR pornografia in sine nu constituie o problema de sanatate mentala. Asa ca nu te mai baza pe studii de doua parale scrise de famelici cercetatori cu trei paie-n barba, care sunt de fapt niste complexati si refulati care se ascund sub sutana bisericii.

Ideea e ca cercetarile de tip "pornografia, maladia secolului XXI" sunt ultra-marginale si n-au nicio trecere in literatura de specialitate. Cei ca Valeriu Gheorghe sunt obsedati sexual, dar pe invers (adica obsedati de puritate sexuala). Iti dai seama ca daca pornografia te facea sa zicem voyeurist la ora actuala erau mai multi voyeuristi decat ne-voyeuristi.

Confirmat de DSM-5, care e Biblia psihiatriei si a fost publicata in 2013.

p. 358 masturbarea anala pomenita la encopresis, p. 401 masturbarea pomenita la sexsomnia, p. 431 masturbarea considerata normala, in contextul in care se discuta tulburarea de orgasm feminina, p. 441 masturbarea considerata normala, in contextul in care se discuta despre tulburarea de hipoactivitate sexuala masculina, p. 700 masturbarea pomenita la tulburarea pedofila, p. 701, 704 masturbarea pomenita la tulburarea fetisista, p. 703 masturbarea pomenita la tulburarea transvestica.

p. 694 pornografia pomeninta la tulburarea de masochism sexual, p. 696 pornografia pomenita la tulburarea de sadism sexual, p. 698, 699 pornografia pomenita la tulburarea pedofila, p. 797 pornografia descalificata drept candidat sau parte la o posibila tulburare de utilizare a internetului, in contextul tulburarii de a juca jocuri pe internet, care nu este o tulburare recunoscuta, ci una propusa pentru studiu

Din DSM-5 nu rezulta ca masturbarea si/sau folosirea pornografiei ar fi in sine comportamente care sa afecteze sanatatea si doar fac figuratie in cadrul unor parafilii, plus ca se poate produce encopresis in caz de masturbare anala.

Shpancer, Noah (29 septembrie 2010). „The Masturbation Gap. The pained history of self pleasure". New York City: Sussex Publishers. Accesat la 27 iunie 2013. „The publication of Kinsey's and Masters and Johnson's research revealed that masturbation was both common and harmless. Many studies have since confirmed this basic truth, revealing in addition that masturbation is neither a substitute for "real" sex nor a facilitator of risky sex." http://www.psychologytoday.com/......bation-gap

Traducere: „Publicarea cercetarilor lui Kinsey si Masters si Johnson a relevat faptul ca masturbarea era un comportament foarte raspandit si lipsit de efecte negative. Multe studii efectuate ulterior au confirmat acest adevar esential, relevand in plus ca masturbarea nu se substituie sexului 'real' si nici nu faciliteaza comportamente sexuale riscante."

Coon, Dennis; Mitterer, John O. (2010) [2007]. „11. Gender and Sexuality". Introduction to Psychology. Gateways to Mind and Behavior (ed. 12th). Belmont, CA: Wadsworth, Cengage Learning. p. 371. ISBN 978-0-495-59911-1. Accesat la 27 iunie 2013. „Fifty years ago, a child might have been told that masturbation would cause insanity, acne, sterility, or other such nonsense. "Self-abuse," as it was then called, has enjoyed a long and unfortunate history of religious and medical disapproval. The modern view is that masturbation is a normal sexual behavior (Bockting & Coleman, 2003). Enlightened parents are well aware of this fact. Still, many children are punished or made to feel guilty for touching their genitals. This is unfortunate because masturbation itself is harmless. Typically, its only negative effects are feelings of fear, guilt, or anxiety that arise from learning to think of masturbation as "bad" or "wrong." In an age when people are urged to practice "safer sex," masturbation remains the safest sex of all." http://books.google.nl/......ttp?/books

Traducere: „Cu cincizeci de ani in urma unui copil i s-ar fi spus ca masturbarea provoaca nebunie, acnee, sterilitate sau vreo alta tampenie. 'Abuzul de sine', cum era numita, a beneficiat de o lunga si nefericita istorie de dezprobare religioasa si medicala. Opinia moderna este ca masturbarea este un comportament sexual normal (Bockting & Coleman, 2003). Parintii bine informati sunt constienti de acest fapt. Totusi, multi copii sunt pedepsiti sau facuti sa se simta vinovati de faptul de a-si atinge organele sexuale. Aceasta este o atitudine nefericita, deoarece masturbarea in sine este lipsita de efecte negative. In mod obisnuit, singurele ei efecte negative sunt sentimentele de frica, vinovatie sau anxietate care izvorasc din faptul de a fi conditionati sa creada ca masturbarea este 'rea' sau 'gresita'. Intr-o epoca in care oamenii sunt indemnati sa practice 'sex protejat', masturbarea ramane cel mai protejat fel de a face sex."

Pana aici am citat cinci profesori universitari de psihologie contemporani (Shpancer, Coon, Mitterer, Bockting si Coleman). Dupa manualele lui Coon au invatat psihologie peste doua milioane de studenti. Kinsey, Masters si Johnson au devenit celebri pentru cercetari epocale, deschizatoare de drumuri in cercetarea medicala. Dupa viata lui Kinsey s-a facut si un film artistic in 2004.

Masturbarea nu produce ejaculare precoce, in cazuri rare produce ejaculare intarziata. Despre teoriile anti-masturbare:

The medical profession isn’t convinced. Every doctor and psychologist I spoke with informed me that "there’s no evidence" to link masturbation to sexual performance, and that it’s an over­simplification to think that frequent masturbation is the cause of delayed ejaculation. According to ­Stephen Snyder, a sex therapist in Manhattan, it’s "most often not the case." Darius Paduch, a professor of urology and reproductive medicine at Weill ­Cornell Medical College, went so far as to say that ejaculation leads to greater fertility. "In our practice, we pretty much make men achieve an erection at least three to four times a week," he says. Paduch also cited studies that found that men who ejaculated multiple times a week faced less risk of erectile dysfunction later in life. There’s also the body’s natural process of elimination: Many anti-masturbators start having wet dreams.
—Emily Witt, Hands Off, New York. 4/22/2013, Vol. 46 Issue 12, p28-31. 4p.

Traducere: Profesia medicala nu s-a lasat convinsa. Orice medic si psiholog cu care am vorbit m-a informat ca "nu exista dovezi" pentru o corelatie intre masturbare si performantele sexuale, si este o suprasimplificare sa credem ca masturbarea frecventa ar fi cauza ejacularii intarziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, "cel mai adesea asta nu se intampla." Darius Paduch, un profesor universitar de urologie si medicina reproductiva la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunand ca ejaculare produce o fertilitate mai ridicata. "In practica noastra medicala, cautam ca barbatii sa aiba erectii de cel putin trei sau patru ori pe saptamana," a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au gasit ca cei care ejaculau de mai multe ori pe saptamana aveau un risc mai scazut de disfunctie erectila pe masura ce inaintau in varsta. Exista de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: multi cei care sunt contra masturbarii incep sa aiba vise erotice.

Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Patton, Michael S. (iunie 1985). „Masturbation from Judaism to Victorianism" (în engleză). Journal of Religion and Health (Springer Netherlands) 24 (2): 133–146. doi:10. 1007/BF01532257. ISSN 0022-4197. Accesat la 12 noiembrie 2011. „Social change in attitudes toward masturbation has occurred at the professional level only since 1960 and at the popular level since 1970. [133] onanism and masturbation erroneously became synonymous [134] there is no legislation in the Bible pertaining to masturbation. [135]".

Traducere: „Schimbari sociale in atitudinile cu privire la masturbare au avut loc la nivel profesional doar incepand cu 1960 iar la nivel popular cu 1970. [133] onanismul si masturbarea au devenit sinonime dintr-o eroare [134] nu exista legislatie biblica privitoare la masturbare. [135]"

Patton este un cercetator stiintific al Bibliei.

Kwee, Alex W.; Hoover, David C. (2008). „Theologically-Informed Education about Masturbation: A Male Sexual Health Perspective" (în engleză pe http://www.alexkwee.com/uploads/kwee_hoover08.pdf ). Journal of Psychology and Theology (La Mirada, CA, USA: Rosemead School of Psychology. Biola University) 36 (4): 258–269. ISSN 0091-6471. Accesat la 12 noiembrie 2011. „The Bible presents no clear theological ethic on masturbation, leaving many young unmarried Christians with confusion and guilt around their sexuality."

Traducere: „Biblia nu ofera vreo etica teologica clara cu privire la masturbare, fapt care lasa multi tineri crestini necasatoriti confuzi si dezvoltand sentimente de vinovatie despre sexualitatea proprie."

Kwee si Hoover sunt doi psihologi crestini care lucreaza pentru o universitate crestina.

Ceea ce făcea Onan se numește coitus interruptus, nu masturbare.

Surse pentru aceasta afirmatie:

Coogan, Michael (octombrie 2010). „4. Thou Shalt Not: Forbidden Sexual Relationships in the Bible" (în engleză). God and Sex. What the Bible Really Says (ed. 1st). New York, Boston: Twelve. Hachette Book Group. p. 110. ISBN 978-0-446-54525-9. OCLC 505927356. Accesat la 5 mai 2011. „Although Onan gives his name to "onanism," usually a synonym for masturbation, Onan was not masturbating but practicing coitus interruptus."

Traducere: „Desi cuvantul 'onanism' provine de la numele lui Onan si este de obicei sinonim pentru masturbare, Onan nu se masturba, ci practica tehnica sexuala coitus interruptus."

Coogan este unul dintre cei mai mari biblisti americani.

Confirmat de The Web Bible Encyclopedia pe http://www.christiananswers.net/dictionary/onan.html citat: „Some have mistakenly assumed that Onan's sin was masturbation. However, it seems clear that this is not the case. Onan was prematurely withdrawing from sexual intercourse with his new wife, Tamar. This is a form of birth control still practiced today (coitus interruptus)."

Traducere: „Unii au presupus din greseala ca pacatul lui Onan ar fi fost masturbarea. Totusi, este clar ca nu asa stau lucrurile. Onan se retragea prematur din actul sexual cu noua lui nevasta, Tamar. Aceasta este o forma de contraceptie care se practica si azi (coitus interruptus)."

http://www.catholic.com/tracts/birth-control (lecționar catolic oficial declarat fără greșeală de un cenzor de cărți și aprobat de un episcop.) Citat: „The Bible mentions at least one form of contraception specifically and condemns it. Coitus interruptus, was used by Onan to avoid fulfilling his duty according to the ancient Jewish law of fathering children for one’s dead brother."

Traducere: „Biblia mentioneaza cel putin o forma de contraceptie si i se opune in mod hotarat. Coitus interruptus a fost folosit de Onan pentru a evita sa-si indeplineasca datoria conforma cu vechea lege iudaica de a concepe copii pentru fratele sau mort."

Ellens, J. Harold (2006). „6. Making Babies: Purposes of Sex" (în engleză). Sex in the Bible: a new consideration. Westport, Conn.: Praeger Publishers. p. 48. ISBN 0-275-98767-1. OCLC 65429579. Accesat la 2012-01-24. „He practiced coitus interruptus whenever he made love to Tamar."

Traducere: „El practica coitus interruptus de cate ori facea dragoste cu Tamar."

Părintele Bisericii Epifanie de Salamina este de acord, conform cu Riddle, John M. (1992). „1. Population and Sex" (în engleză). Contraception and abortion from the ancient world to the Renaissance. Cambridge, Mass.: Harvard University Press. p. 4. ISBN 0-674-16875-5. OCLC 24428750. Accesat la 2012-01-24. „Epiphanius (fourth century) construed the sin of Onan as coitus interruptus."

Traducere: „Epifanie (secolul al IV-lea) intelegea pacatul lui Onan drept coitus interruptus."

Cornilescu cu malahia lui a aruncat o piatra pe care sapte intelepti nu pot s-o scoata din fandasiile fanaticilor religiosi. Traducerea este complet gresita. Daca preotul Cornilescu ar fi tradus ca reteta mantuirii e sa sari in put, ai fi sarit in put? Asa e cand fanaticii se iau de-a-n boulea dupa greselile de traducere ale Bibliei.

Traditia crestina traduce malakoi drept "efeminati". Dovezi din partea crestinilor de limba engleza (cand un pastor vrea sa aprofundeze intelesul originar al Bibliei, se uita in traducererea Darby sau in traducerea literala a lui Young):

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

http://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinteni%206:9&version=YLT

Conform oamenilor de stiinta, malakoi trebuie tradus drept "flexibili din punct de vedere moral" sau "neetici". Sursa: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm

Cat despre arsenokoitai, el nu mai e tradus de mult drept "onanisti". Sursa: http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm

Cat despre a preacurvi cu o femeie in inima ta doar prin a o privi cu pofta, asa e pacat sa mergi pe strada, ca te desfranezi cu inima ta, e pacat sa te uiti la jurnalul de stiri ca iar e prilej de desfranare. Pofta sexuala apare in creierul reptilian, asupra caruia mintea constienta nu are control si nu mai poftesti decat in cazul ca iti scade serotonina (si devii anomalie psihiatrica). Mintea constienta poate doar sa refuze indeplinirea poftei, dar nu poate opri pofta. Si asa ajungem la concluzia ca aproape toti barbatii si toate femeile preacurvesc in inima lor, asa ca preacurvia este cel mai firesc si mai normal lucru din lume, asta e ce spunea de fapt Isus in evanghelie.

Poti incepe cercetarile cu http://www.sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/ghid-despre-masturbare_701 si cu http://www.sfaturimedicale.ro/istoria-masturbarii.html si cu http://sanatate.bzi.ro/......barii-1757 si cu http://www.sexpert.ro/......ontra.html si cu http://www.anticonceptionale.ro/......istii.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca e normal dar pe mine nu ma intrece nimeni... imi bag man ala chilotei din minut in minut. si am 20 de ani nu 14.

| irrumator30 a răspuns:

Da, e ceva normal sa simti nevoia sa te masturbezi la 14 ani, pentru ca hormonii tai incep sa zburde la varsta asta. Accesezi si site-uri XXX sau doar asa pur si simplu, simti nevoie?

| Dia14 explică (pentru irrumator30):

Pur si simplu simt nevoia