| tudorodo a întrebat:

Hey TPU.Astazi mi.am facut curaj si am bagat in seama fata pe care o placeam.Conversatia a mers bine iar la sfarsit eu i.am scris: "Bine, poate mai vorbim" iar ea a zis "Da...poate...sa zicem!
Credeti ca raspunsul ei este un "da" mai indirect?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand iti place o fata, nu-i spui "bine, POATE mai vorbim", asta denota ca "poate nu mai am chef sa te aud, sa te sun...sa vorbesc cu tine.
Cand iti place cu adevarat de o fata si vrei sa fii cu ea, nu spui niciodata "poate", spui: "ma bucur ca am discutat cu tine si abia astept sa ne mai auzim..."!
Asta iti lasa o usa deschisa, ii transmite ei ca o placi, ca iti face placere sa comunici cu ea.
Acel "poate" mi se pare rece, distant, ca... poate nu ai chef de ea.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate nu, si nu a vrut sa te refuze, daca era sa-i placa de tine sau sa fie vreun interes la mijloc, te căuta ea, dar asa ca nu vede interesul e clar ti a taiat o.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul ei este unul ambiguu, care poate fi interpretat, insa cel mai probabil a reprezentat un NU mai nuantat. Insa nu trebuie sa te dai batut. Daca vei mai avea o a 2-a sansa, va trebui sa incerci/sa faci tot posibilul sa fii mai bun decat prima data. Succes!

| Lawliet14 a răspuns:

Eu zic sa insisti ca ai sanse, dar trebuie sa o convingi.

| seth2016 a răspuns:

Conversatia o fi mers bine, dar finalul nu a mers.

Putina lume stie cum sa spuna sau vrea sa spuna un NU clar. Cel mai probabil ti-a spus NU si a vrut sa nu te faca sa te simti prost.
Daca ar fi fost interesata ti-ar fi spus altceva.

Daca simti ca mai ai o sansa si ti-a lasat o raza de speranta cand te vezi cu ea intra in vorba. Ofera-i ocazia sa te cunoasca mai bine.

| CinVasileeee a răspuns:

Pai dc ai spus poate mai vb, ai suparat-o sau mai bine zis ai jignit-o