| KoAle a întrebat:

Oke să încep cu începutul.Nu o să fie o întâmplare sau ceva doar vreau să vorbesc cu cineva.In legătură cu relațiile de sex si d-astea. Bun. Intr-o relație băieții sunt după sex (majoritatea) si sunt fete cuminți (adica nu sunt virgine pana ce se casatoresc). Ok cu asta m-am lămurit dap nu înțeleg de ce dracu te-ai dezvirgina înainte să te căsătorești ( plus dacă ești și minor) când ști că sunt "derbedei" care numa după interes? Mai am încă o întrebare (sau doua) : De ce ai avea o relație la 13-16 ani dacă sti ca acel băiat nu va sta cu tine pana faci 18 ani? Sunt excepti foarte,foarte, foarte, foarte... foarte putine si eu nu m-aș baza pe acel băiat. Ok întrebarea ce mă zguduie vine : Pe mine m-ar afecta ENORM de mult dacă aș ști că băiatul cu care mă căsătoresc nu mai e virgin. Eu sunt o persoana foarte fragilă și mă rănește orice detaliu ori cât de mic ar fi. E ok să mă simt așa? Există virginitatea la băieți? Cat la suta am șansă să prind un băiat virgin? Dacă există virginitatea la băieți cum îmi dau seama dacă mai e virgin? Mda. niste întrebări care mi-e jena să le pun. Nu pot vorbi cu părinți despre așa ceva...

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sexul atrage pe toata lumea intr-o masura mai mare sau mai mica. Baietii au erectii si simt nevoia sa se descarce, ca atare, devin activi sexuali pe la 13-14 ani. Fetele de asemenea incep sa aiba visuri erotice si daca isi mai fac si cate un iubit, ajung sa se atinga, sa se excite si sa se doreasca unul pe altul. Este un proces fizilogic normal si sanatos, mai ales cand este consimtit si facut cu persoana pentru care ai si sentimente. Faptul ca unele/unii isi incep viata sexuala mai devreme, este pentru ca vor sa experimenteze, vor sa fie perceputi ca persoane adulte sau cu experienta, vor sa traiasca placeri pe care le vad la altii. Bineinteles ca virginitatea in zilele noastre nu mai este atat de categorica si atat de ceruta. S-a dovedit stiintific ca este mai sanatos sa incerci o relatie de convietuire cu partenerul sau partenera pentru care ai sentimente, tocmai pentru a vedea daca sunteti compatibili ca persoane si puteti sa va faceti un viitor trainic impreuna. Fete virgine si baieti virgini mai gasesti, putini la numar, dar sunt. Multi tin de secte religioase sau de anumite doctrine sau secrete intime.
Cum sa-ti dai seama daca un baiat este virgin? Citeste aici:
http://www.seximus.ro/intrebari_sex/virginitatea-la-baieti.php

| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul se poate intretine doar pentru procreere in cazul familiilor 100% puritane ultra religioase care respecta intocmai dogmele si perceptele biblice(posibil sa existe si asa ceva), sau sexul se intretine din placere si are rolul de "liant" intro relatie de cuplu sau pur si simplu pentru satisfacerea pe moment a impulsirilor sexuale provocate de o activitate hormonala foarte intensa, sau un libidou foarte ridicat. Astfel de relatii incep sa fie incepute/intretinute din momentul in care stresul hormonal devine activ si foarte puternic adica in adolescenta. In cazul baietilor este imposibil sa se poata constata virginitate deoarece intretinerea unui act sexual nu lasa absolut nicio urma vizibila, palpabila pe suprafata penisului. In consecinta este un imposibil de a se determina daca un baiat mai este sau nu virgin. Probabilitatea de a gasi un baiat care sa nu fi intretinut acte sexuale pana pe la varsta de 23-24 de ani este destul de mica dar nu si imposibila mai ales printre cei care accepta sa nu inclce perceptele religioase. Sanatate si noroc in viata.

| mihai69 a răspuns:

Nu-ți dai seama că un băiat e virgin. Pe deasupra, majoritatea vor nega faptul că ar fi virgini, de parcă ar avea un handicap - le e rușine față de gașcă să recunoască deschis că n-au făcut sex (decât cu ei înșiși).
Așadar, ai destul de mari șanse să dai peste un virgin, mai greu va fi să recunoască.

| neutrino a răspuns:

Baieti virgini sunt cu duiumul, dar multi nu recunosc.
Tu fiind foarte fragila, sensibila si chiar inteligenta ( mi-am dat seama dupa felul tau matur de a pune problema), nu te mai gandi acum la sex, asteapta pana dupa ce te ve casatori, asa cum ai programat deja. Mult succes!

| OldSoul a răspuns:

In legatura cu afirmatiile din prima parte a intrebari ai dreptate.
Nu stiu daca e tocmai ok sa te simti asa dar nici un defect nu e, ai tot dreptul sa vezi ce e mai bun pentru tine si sa nu vrei sa fi folosita de altii.
Cat despre intrebarea ta, nu-ti poti da seama daca respectivul e sau nu virgin, nu exista o garantie, dar il vezi si tu dupa atitudine si dupa cat rezista.
Cat despre sansele sa prinzi unul vigin la 25 de ani, ar fi undeva sub 10%

| Oana92 a răspuns:

Nu, nu este deloc ok sa simti asa. Tu ti-ai facut deja niste scenarii si indiferent de caracter si aspect, un baiat perfect e neaparat virgin in viziunea ta. Sa coboram putin cu picioarele pe pamant: oamenii care au un minim de acces la informatie si au mai mult de jumatate de neuron in cap mai mult ca sigur vor avea relatii inainte de casatorie. Mai ales ca varsta medie la care oamenii se casatoresc a crescut simtitor in ultima perioada. Sa te casatoresti la 28-30 de ani si sa ramai virgin/a pana atunci nu e deloc o dovada de puritate ci de limitare.

De casatorit ar trebui sa te casatoresti cu un barbat pentru care ai sentimente si de care esti atrasa. Iar sentimentele nu sunt influentate de virginitate. Imi e greu sa cred ca daca te vai indragosti pana peste cap de un tip vei putea sa il uiti imediat doar pentru ca nu e virgin. Iar atunci cand intri intr-o relatie, normal ar fi sa ii accepti omului de langa tine trecutul, asa cum e el.

| UnBroken2016 a răspuns:

La ce mod de gandire ai, cred ca esti prea mica ° ca sa iti bati capul cu toate chestiile astea deocamdata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea nu e nemuritoare, doar pentru ca ai impresia astazi ca vrei sa-ti petreci viata alaturi de cineva, lucrurile pot sta altfel dupa 6 luni. Unii oameni fac sex de curiozitate, altii de placere si altii pentru ca au impresia ca ar semnifica nu stiu ce legatura strasnica la nivel emotional. Trebuie sa intelegi ca doar pentru ca vezi tu sexul intr-un fel nu inseamna ca si restul omenirii il vede la fel, cum nu inseamna nici ca tu ai dreptate in privinta lui si nu te poti insela.

Virginitatea e o bucata de carne, nimic mai mult, nimic mai putin. Un virgin sau o virgina nu au nimic celestial, sunt doar niste indivizi care nu au apucat sa faca sex. Virginitatea nu asigura absolut nimic dintre conditiile necesare traiului in doi. Nu e o dovada de caracter, de intelepciune sau empatie. E total irelevanta si doar societatea te-a determinat sa crezi ca ar conta virginitatea pentru o persoana cu capul pe umeri. Eu unul nu ma indragostesc de femei in functie de carnea dintre picioare, ma indragostesc de caracter si de potentialul femeii respective.

Pe tine te-ar afecta foarte tare daca un barbat nu ar mai fi virgin pentru ca ai probleme la mansarda. Viata sexuala a unui om, pana sa te cunoasca pe tine, nu te priveste. Nu ai de ce sa privesti in trecut, nu vei ma trece pe acolo. Ce ar trebui sa te intereseze pe tine este cat de bine te vei intelege cu barbatul pe care il vei alege si ce fel de om e, nu prin cate asternuturi a trecut pana sa te cunoasca pe tine. Vei intelege lucrurile astea cand te vei face mare si vei incepe sa realizezi cum functioneaza lumea cu adevarat. Pana atunci nu iti mai face atatea griji, e prea devreme.