| barbualexandru a întrebat:

Hi, TPU. Am avut o relatie de 1 an si ceva cu o fata pe care inca o mai iubesc foarte mult dar dintr-un motiv pe care nu vrea sa mi-l spuna ne-am despartit. Ne-am despartit de 2 luni si ea pana acum a avut cam 2 prieteni in timpul acesta si se vede ca nu mai tine la relatia pe care am avut-o. Stiu ca nu se mai poate face nimic dar ma gandesc tot timpul la ea si ma doare sufletul cand stiu ca nu mai suntem impreuna. E ca si cum cand vreau sa fac ceva ce inainte imi placea ma gandesc la ea si nu mai am chef sa fac nimic si ma simt foarte prost si a trecut ceva timp, nici nu pot descrie prin cuvinte ce prost ma simt ca sa nu zic trist sau indurerat. Vreau s-o uit dar nu pot, vreau sa am o alta relatie dar pe toate fetele pe care le-am placut in afara de fata asta m-au respins si de cele pe care nu le-am placut...va-ti prins voi. PLSS help. cred ca daca maine as-i afla ca peste o saptamana am sa mor nu mi-ar parea deloc rau...
dau fundita si toate prostiile pe care le vreti

Răspuns Câştigător
| Anonima3127 a răspuns:

Moarte?:O Nici vorba, cum poti gandi asa.Deci ea a mai stat cu inca doi baieti, de cand s`a despartit de tine, si tu iti doresti sa mori pentru ea. Oare merita sacrificiul acesta din partea ta? Nu prea cred.

Crede`ma, oricat de mult te`ar durea acum, si stiu ca te doare enorm despartirea asta, va trece. Poate zici, ca ai mai auzit aseta, si e usor de spus dar greu de facut, dar va trece. Timpul vindeca toate ranile.Si peste catve timp, iti vei aduce aminte doar ca ai avut o relatie frumoasa cu o fata, si a trecut iubirea si s`a incheiat, si nu te va mai durea.

Fii tare, nu te lasa coplesit de sentimente.Chiar daca acum ai cazut, si te`ai lovit, in curand rana se va vindeca. Daca ai nevoie de singuratate, inchide`te in camera, suferi, fa orice ca sa te descarci. Dar dupa aia, deschide usa sufletului tau, si lasa pe altii sa patrunda in el. Vorbeste cu cei apropiati tie, descarca`te, confeseaza`te lor. Un sfat, o vorba buna, sau si simplul fapt ca te asculta si stii ca nu esti singur in aceasta situatie, ajuta.

Deci, capul sus, viata merge inainte, cu sau fara ea, tu esti personajul principal in propria ta viata, nu altcineva, tu trebuie sa fii acela care intr-adevar conteaza.Nu te pune pe tine pe locul doi, mai ales pentru o fata, care nu merita nimic din partea ta.

Mult succes, si sper sa aud numai de bine din partea ta!

6 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Am avut si eu parte de o despartire din asta, pur si simplu m-a daramat fizic si psihic pentru 1 an.Ma gandeam ca nu voi mai iubi, ca toti sunt porci, si uite cui ii sfaraie calcaile de un an de zile... MIE!laughing Deci priveste inainte caci dragostea o sa-ti dea din nou incredere si speranta!

Doar fi atent data viitoare cui ii dai inimioara!

| Zenithf a răspuns:

Nu vreau nici o fundita, vreau sa te ajut, ma gandesc sa ti-L prezint pe El. El a vazut ca Adam nu avea pe nimeni si a facut-o pe Eva pentru el. El zicea ca "din pietrele acestea pot sa ridic natiunea lui Israel". El iti va descoperii iubirea adevarata.
Pacea si iubirea Lui sa fie cu tine.

| Floreenofficial a răspuns:

Trebuie sa treci odata peste asta... a trecut.Crezi ca ei ii mai pasa de tine? Come on, sunt atatea fete frumoase pe lumea asta!waiting

| ATHOS a răspuns:

Nu trebuie sa mori draga prieten. Trebuie sa te impaci cu viata asa cum este ea. Timpul te va vindeca. Aminteste-ti trecutul frumos, traieste prezentul asa cum este(sufera atat cat trebuie, oblojeste ranile) si incepe sa-ti construiesti viitorul. Stiu sigur ca poti merge mai departe. Iar tu o stii si mai bine.
Bafta!

| alexa_9800 a răspuns:

Pfff...viata merge ma departe orice s-ar intampla nu trebuie sa reactionezi asa nu are rost sa suferi atat pentru ea mai ales ca acum stii cat "de mul" a tinut ea la relatia voastra daca in doua luni a mai avut alte 2 relatii. tu incearca sa te intalnesti cu prietenii sa te distrezi sa nu te mai gandesti la ea.cred a esti destul de tanar si trebuie sa iti traiesti viata.bafta!:*

| Alecsanndraa a răspuns:

Fiecare cred ca am trecut prin asa ceva ...si nimeni (in afara de cei lasi ) nu a murit din asta... daca nu am avea si greutati in viata ea ar fi plictisitoare, nu am avea sentimente, emotii etc.
eu cred ca fiecare om sufera mai mult sau mai putin la o despartire...chiar daca nu se vede/nu vedem.
nu trebuie sa iti doresti moartea nici tie, nici la altcineva...viata a fost data ca sa fie traita asa cum e ea...
o sa treci si peste asta... o sa gasesti alta fata, poate si de ea o sa te desparti si tot asa...
solutia sunt prietenii...iesi afara cat mai des, oriunde. distreazate, cunoaste lume noua, locuri noi etc
fa activitati (daca ai vreun hobby) ca sa te distraga de la gandul cu ea.
unii oamenii ar aface orice ca sa mai traiasca putin... iar altii vor sa moara.
pretuieste ce ai pana nu pierzi!
uite o melodie poate te ajuta :
http://www.youtube.com/watch?v=yDcCoHxXevA
mult noroc!:*data viitoare sper sa fie o intrebare "de bine"!