| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale de 1 luna de zile. dar nu le am luat regulat nicio zi.adica vreau sa spun una am luato la ora 8dimineata alta a doua zi la 7dupa amiaza alta la 3dupa amiaza si tot asa.va rog sa imi raspundeti exista un risc?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Exista un mare risc sa fii insarcinata si copilasul sa aiba probleme (mai ales daca e baiat). De asemenea exista un risc serios sa capeti dereglari hormonale care sa te afecteze toata viata (de exemplu sa ramai sterila). Anticonceptionalele sunt hormoni, extrem de fragili si periculosi. Cine te-a invatat sa iei asa aceste pastile e un nebun inconstient si ar trebui sa intre in puscarie. Ai putea purta acum in burtica un copilas cu hermafroditism, iti dai seama ce tragedie?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da, in mod normal se iau la aceeasi ora zilnic.

| miry a răspuns:

Mergi la un control sa vezi daca totul e in regula cu tine si incearca sa iti iei pastilele seara inainte de culcare la ore apropate daca nu exacte ca sa iti fie tie mai usor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa iti schimbi metoda. Mai bine iti pui memento la telefon sa iti aminteasca, asa nu mai stai nici nu stres si le iei si la ora fixa. Pana una alta eu zic sa faci si o vizita la ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.probleme este ca le iau anticonceptionalele de la medicul de familie si nu mi-a facut nicio analiza cand mi le-a dat si nu mi-a dat niciun prospect si nu mi-a zis nici sa le iau regulat nu mi-a zis nimic si normal k nu am habar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. te joci cu focul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa le iei la aceeasi ora zi de zi ( nu la minut si secunda, dar aproximativ! )
Analize nu se fac de rutina pentru administrarea anticonceptionalelor. Oricum ele au prospect- citeste-l, si daca ai nelamuriri, mai intreaba-l pe medicul care ti le-a recomandat.
Unele pilule sunt in nr de 21 si se face pauza timp de 7 zile pana la urmatoarea folie, altele sunt 28 si nu mai faci nici o pauza...citeste cu atentie prospectul si daca mai ai nelamuriri, intreaba!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu anticonceptionalele nu e de gluma, iti spun din propria experienta. Eu zic sa te duci la ginecolog/planing sa iti recomande anticonceptionalele potrivite tie si sa iti explice tot, sa iti raspunda la toate intrebarile ca nimeni nu s-a nascut invatat. Curaj!