| anonim_4396 a întrebat:

Imi pierd erectia dupa punerea prezervativului. Primele prezervative pe care le-am incercar au fost Durex Extended Pleasure, si dupa ce le-am pus, mi-am pierdut erectia aproape complet si pur si simplu nu o mai puteam readuce la normal. Mentionez ca a fost prima data cand am pus un prezervativ si am incercat prima data cu prietena insa nu imi puteam mentine erectia. Fara prezervativ totul era foarte bine. Deci ce e de facut? Sa schimb modelul in ceva extra thin sau? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Nu esti singur. Nu intrati in panica. happy

Uite niste intrebari care pot sa te ajute.

Anxietatea poate avea un rol: frica ca se rupe, ca e gaurit, ca o faceti in perioada fertila, etc.
Vorbiti despre ce o sa faceti si pregatiti-va pentru cazul in care apare o problema, asta mai reduce din anxietate. Incepeti sa folositi prezervativul in perioada in care e safe (nu e fertila).

Stresul poate avea un rol. Cheful, relatia voastra. BTW, de ce folositi prezervativ? Au aparut din cauza asta ganduri negative in capul tau?
De ce nu ati folosit pana acum prezervativ? Din cauza ca nu puteai mentine erectia?

Aveai inainte dificultati sa mentii / sa obtii erectia? Daca da poate e bine sa consulti un psihoterapeut cat mai curand. Sau poate e nevoie sa schimbi fata. Daca nu va intelegeti la sex trebuie sa comunicati. Despartirea nu e sfarsitul lumii.

In privinta prezervativului trebuie sa-l gasesti pe cel potrivit. Sa nu fie nici prea mare sau prea mic, nici prea gros (daca nu mai insel extended pleasure e mai gros). De ce ai ales extended pleasure? Revin la anxietate. Cum stai cu anxietatea de performanta, de erectie? Cum stai cu anxietatea de a apare o disfunctie erectila? Un terapeut te poate ajuta sa iesi din cercul vicios.

In timp ce pui prezervativul prietena ta ar trebui sa colaboreze sau sa continue ce facea inainte (daca facea ceva).

Se pune o picatura de lubrifiant in rezervorul prezervativului. Il poti pregati inainte. In timp ce tu il pui prietena ta freaca glandul prin prezervativ. Asta mentine erectia, plus ca iti da tie ceva senzatii mai tari mai tarziu.

Verifica cum stai cu erectia. Te trezesti cu erectii dimineata? Daca nu, e cazul sa vezi cum stai cu somnul, stresul sau sa mergi la medic. Daca ai erectii dimineata sau cand te masturbezi problema e cel mai probabil psihologica.

Bafta!

| NoGenderMF a răspuns (pentru seth2016):

Stresul e problema la mine. Nu am mai facut-o de fel pana acum cu nimeni. In timp ce faceam petting sau cum se spune, nu aveam nimic. Nu am probleme cu erectie, doar ca, din cauza emotiilor sau gandurilor negative. Nu stiu ce sa fac. Sa numai gandesc asa.

| seth2016 a răspuns (pentru NoGenderMF):

Vorbim in privat daca esti OK cu asta.

| NoGenderMF a răspuns (pentru seth2016):

Ok.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru seth2016):

Ai uitat de cel mai important/bun sfat in completarea celor enumerate si anume sa mearga la un preot sa i-o "aghezmuiasca" s-o "descante" si s-o binecuvanteze. rolling on the floor S-ar putea sa ajute chiar si in cazul unei disfunctii sexuale de natura PSIHICA.

| seth2016 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Biserica rezolva nevrozele usoare laughing. Au ei acolo niste retete cu rugaciuni. laughing La aghezmuit nu mai pricep si nu pot recomanda asa ceva rolling on the floor

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te autoinfluntezi singur, stersandu-te sin inducandu-ti pierderea erectiei.
Gandeste pozitiv, gandeste-te ca folosirea lui nu este decat o mare liniste sufleteasca ca nu se poate intampla nimic rau si usor-usor te vei adapta si nici nu vei mai realiza ca ai ceva pe penis.

| corbulalbrosu a răspuns:

Respectiva stare de disfunctie sexuala privind imposibilitatea mentinerii erectiei in momentul montarii prezervativului este de natura psihica. Cei aflati intr-o astfel de situatie pot rezolva problema doar prin folosirea unor alte metode de protectie cum ar fi cele pe moment si anume ovule si/sau creme spermigene, sau coitul intrerupt practicat in afara perioadei fertile. In cazul cuplurilor stabile prin folosirea metodelor anticonceptionale de lunga durata, cum ar fi sterilet, pastile AC, plasture si/sau implant hormonal sau inelul intravaginal. Sau multe ore de consiliere in compania unui psihoterapeut sexolog. Sanatate!

| seth2016 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

>> psihoterapeut sexolog

Sexologii astia nu prea stiu psihologie sau nu atat cat ar trebui sa stie. De terapii mai profunde nici vorba. Ei o dau pe comportamentala.laughing

| vocea a răspuns:

Frate, si eu am patit la fel, penisul tau nu este obisnuit cu el trebuie sa il folosesti pana va merge, cui pe cui se scoate

| Ripley a răspuns:

Ai alergie la prezervative