| Miladincaa a întrebat:

În general, nu prea îmi fac probleme de genul, dar acum chiar vreau un răspuns. De ce suntem atât de orbi când vine vorba de sentimente? De ce nu putem vedea că persoana care ține cu adevărat la noi e doar la o aruncătură de băț distanță? De ce tindem să căutăm "iubirea" în inimi pusti, unde nu există nicio șansă să o găsim? Ne lăsăm atrași de exterior și ambalaje efemere și parcă nu vrem să vedem că adevăratele sentimente nu le vom găsi la acele ambalaje mergătoare.
De ce băieții tind să caute o iubită în persoana fetei artificiale, care privește lumea cu superficialitate și crede că i se cuvine totul? Aproape niciodată nu o observă pe amica devotată ce-i e mereu alături, gata să dea oricând o mână de ajutor, alinându-l când nimănui nu-i pasă de el și iubindu-l din urmă. El de ce nu o observă? Ce îl împiedică să o facă?
De ce fetele se apropie aproape mereu de acei băieți josnici ce caută mai curând o distracție de 2-3 zile, iar apoi trec mai departe, fără să le pese ce dezastru lasă în urma lor?
De ce fata nu-l vede mai întâi pe cel căruia chiar îi pasă de ea? Cum se face că abia după ce e rănită fuge să-și lingă rănile în brațele amicului înțelegător, știind că acesta o va alina.
De ce-l vede abia atunci? Și mai devreme a fost acolo, dar ea nu a avut ochi pentru el.
De ce suntem atât de superficiali, orbi și proști când vine vorba de sentimente? Cum de nu vedem acea persoană ce ne iubește din umbră, dar se teme să ne mărturisească? De ce reacționăm astfel?

Răspuns Câştigător
| Annnnnie a răspuns:

Din cauză că nu suntem destul de maturi să privim lucrurile. Oamenii sunt schimbători și la fel și decizile și modul in care văd anumite situatii. Uneori sunt atrași de lucrurile simple, iar alte ori de cele complicate. Uneori trebuie să te împaci cu ideea că poți fi observat mai tarziu de cel drag sau poti observa mai târziu pe cineva care ține la tine. Acestea țin doar de dezvoltarea personala a omului.

În general nu îi observăm pe alții pentru că suntem impresionați peste margini de calitățile unei alte persoane pe care uneori riscăm să le considerăm mai bune decât sunt de fapt.

De aceea cel mai bine este să analizezi bine oamenii cu care interactionezi.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ar fi dupa femei, cam 10% din barbati ar avea acces la imperechere.
De altfel, la multe specii din lumea animalelor, maxim 10% din masculi copuleaza. In concluzie, pentru majoritatea femeilor e un compromis faptul ca accepta sa se casatoareasca cu barbati beta, delta, omega. Ele fiind programate genetic sa se imperecheze doar cu masculi alfa.
Asadar, rar ai sa vezi femei care sa-si iubeasca barbatii cu adevarat.
Femeile sunt atrase la ovulatie de barbati puternici, cu gene competitive, iar cand nu sunt la ovulatie, de barbati fideli si rabdatori, necesari pentru cresterea copiilor. Daca suntem atenti la familiile cu mai multi copii, unii dintre acesti copii nu seamana sub nicio forma cu tatal oficial.
Barbatii de treaba pierd. Si asta pentru ca genele noastre egoiste s-au dovedit de-a lungul timpului a fi mai puternice decat genele altrusite.
Prin urmare, femeile sunt atrase cu adevarat de masculi plini de testosteron, buni de vagin, egoisti, aroganti, gata oricand sa calce peste cadavre pentru a-si atinge scopul.Genul speciei noastre, "Homo", a aparut odata cu inceputul Pleistocenului, acum 1.8-2milioane de ani.
Trecerea de la societatea de tip vanatori-culegatori la cea de agricultori s-a intamplat doar in urma cu aproximativ 10000 de ani; este putin probabil ca aceasta perioada, Holocenul, sa fi generat noi structuri cognitive. Asadar, raportat la Pleistocen, experienta noastra in Holocen
este una recenta, neconcretizandu-se inca in noi structuri cognitive. Avem un creier primitiv intr-o cutie craniana moderna.
Dpdv genetic n-am mai evoluat deloc. Practic, instinctul femeilor crede ca suntem undeva pe la mijlocul pleistocenului, cand eram mai mult gorile decat oameni si aveam nevoie de multa agresivitate, muschi, egoism, ca sa supravietuim.
Multe femei se plang ca nu si-au gasit "za oanul" sau ca nu mai exista barbati "adevarati". Adevarul e ca in ziua de azi, ca sa supravietuiesti nu mai ai nevoie de litri de testosteron, tone de muschi, cantitati industriale de agresivitate, ci de creier.
Astazi, barbatii incearca sa supravietuisaca, folosindu-si mai mult creierul. Pentru femei insa, asta constitue o problema majora – masculul actual nu prea mai seamana cu "barbatul adevarat" de la mijlocul pleistocenului, barbat cautat cu ardoare de catre sexul frumos.
Drept consecinta, o gramada de femei nu reusesc sa se adapteze la mediul actual, ramanand fie singure, nefericite, neimplinite, nesatisfacute, fie acumuland o groaza de probleme de natura psihica. Neadaptarea la mediul actual este una din cauzele pentru care unele femei aleg calea

| RAY a răspuns:

Sa imi citesti ambele raspunsuri pana la capat ca sa intelegi ceva, barbati,femeile reprezinta o specia homos sapiens,barbati scopul lor era /a fost /va fi sa se reproduca rapid ca sa duca specia mai departe, scopul unei femei pentru ca acel copil e greu de crescut e sa gaseasca un alfa nu un pampalau ca majoritatea din ziua de azi afemeiati, femeile spun vrem un barbat cuminte de casa dar ele spun asta rational,uitam mereu ca suntem condusi de creierul reptilean care se ocupa cu reproducerea umana,de asta fetele prefera un barbat frumos,inalt,bine facut mai badboy de fel pentru ca acel vanator asa era,iar barbatul cauta o fata tanara,talie mica,slaba,frumoasa aceste trasaturi indica fertilitatea ei, imagineazati ca atunci un copil nascut care nu putea duce specia mai departe era foarte rusions, mai ales ca eram o specie mai pe disparitie de aia ne si ingrasam rapid pentru ca eram slabi, infometati si femeile alegeau barbati cei mai alfa, daca uitam de trecut uitam de noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca oameni si pentru ca egoism... de data asta fara automobile... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce sunt oamenii atat de prosti, te-ai intrebat vreodata?

Ca sa fie clar, ce legatura are faptul ca tu tii la cineva cu sentimentele lui fata de tine? De ce crezi tu ca daca iubesti pe cineva el trebuie sa te iubeasca inapoi? Unde, faptul ca tu placi pe cineva se confunda cu faptul ca si cineva trebuie sa te placa pe tine, la randul sau? Daca eu ma indragostesc de Jessica Alba asta inseamna ca aia trebuie sa se mute maine in Romania pentru ca mie imi place de ea?

Oamenii nu folosesc logica atunci cand se indragostesc sau cand vor sa faca sex. Nimeni nu se gandeste "Maine ma indragostesc de Maricica, ca e prietena cu mine de cand eram mici si ma va spala pe picioruse la batranete"! Lumea se indragosteste fara sa tina cont de logica, de aparente sau de vremea de afara. Si asta nu inseamna ca suntem superficiali, orbi sau prosti, inseamna ca fiecare om incearca sa-si satisfaca anumite nevoi si isi urmeaza instinctele si sentimentele. Fetele nu sunt atrase de amicii care le ling ranile, sunt atrase de baietii care le infig mana in par, le preseaza cu fata de un perete si le-o trag pana nu isi mai simt picioarele. Fetele nu sunt atrase de baietii care le asculta, sunt atrase de baietii care le pot oferi o situatie si le pot creste copiii. Iar barbatii nu sunt atrasi de fetele care le calca camasile si sunt dispuse sa stea cu ei cand sunt bolnaviori. Sunt atrasi de femeile atragatoare dispuse sa le mai faca si un sex oral, cu mult scuipat, din senin. Dragostea si sexul nu au logica, sunt instinctuale. Sa incerci sa gasesti explicatii logice in astfel de situatii e ca si cum ai incerca sa citesti Braille pe o razatoare. Cu cat visati mai mult, cu atat mai mult veti fi dezamagiti de viata pentru ca asteptarile va vor fi inselate. Viata nu e ce se intampla in capul vostru, e ce se intampla in jurul vostru.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite cine vorbea de raspunsuri excitante... laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Hei, e voie sa faci asta pentru a sublinia un punct de vedere foarte important!

Ca nu e cazul in raspunsul meu este alta poveste... Stai, m-am incurcat in explicatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Simplu. Eram beat!

| Miladincaa explică (pentru anonim_4396):

Dacă nu ești destul de înzestrat din punct de vedere intelectual de ce te mai obosești să-mi răspunzi? Doar pentru a mă provoca să-ți dau o replică? Îți zic sincer că n-ar sens să faci asta. Pe viitor ți-aș sugera să nu mai dai răspunsuri în care să folosești astfel de apelative. E dreptul meu să am o opinie, e dreptul tău să nu fi de acord cu mine. Trăim într-o țară liberă, dar asta nu înseamnă să că poți să jignești oamenii!

| EneCristian a răspuns:

Cel mai scurt raspuns avem nevoie de ochelari( adica ceva experienta in materie) is asa chior ca nu vad nici macar clanta usii intru pe geam mai nou.

| Voidwithin a răspuns:

Suntem atrasi de oamenii carora nu le pasa de existenta noastra si consider ca este un lucru perfect normal fiindca mereu o sa-ti doresti ce nu ai si cand obtii acel ceva, acest proces se repeta iar si iar.
Degeaba ii pasa unei fete de mine si ma sprijina daca e urata si nu ma atrage deloc, la fel si in cazul fetelor... (mare misogin, dar macar nu un mincinos sau un ipocrit).
Da, foarte probabil ca am s-o ajut si eu la greu dar nimic mai mult.
Dragostea cu forta nu mai este dragoste.
Plus ca este mai interesant sa cauti dragostea in inimi pustii, unde nu stii daca este ceva sau nu...

| Atlas33 a răspuns:

Mai intai de toate, aceste intrebari ce-ti macina creierii sunt datorate acestei metamorfoze subtile ale sufletului.incerci deja sa intelegi, sa vezi, si-apoi sa te intrebi.Nu asta este important pentru tine acum si nici raspunsuri concrete nu vei gasi la niciuna dintre intrebari.Nimeni nu a suflat in supa pana nu s-a ars.Sunt realitati futile, lucruri ce trec de-ocamdta pe langa unii, sau pe langa altii fara a fi cel putin percepute ca realitati.Sentimente sunt, dragoste exista si iubirea traieste in sufletul chiar si celui mai temut sau nenorocit om din lumea asta.Totusi,nu ne putem impune pe cine sa iubim sau sa uram..suntem doar atrsi de cineva tot asa cum este atrasa o furtuna de polul ce il prefera.Aminteste-ti oricand ca nu vei iubi niciodata ceea ce poti avea, ce poate fi al tau oriunde si oricand...fiind prea simplu,ne dorim ceea ce poate fi mai greu de ajuns, ceea la care toti ravnesc sau jinduiesc, iubiri aparent absolute, extraordinare, dar in realitate asa de volatile.sunt multe de discutat si tot ata de multe de neinteles pentru tine acum..lasa timpul si el iti va raspunde cu siguranta, nu acum...

| adeadeliina a răspuns:

Pentru ca egoismul si superficialitatea sunt trasaturi specifice rasei umane. nu stiu, noi oamenii suntem prea superficiali ca sa privim in inimile altor persoane mai intai, noi vedem doar ambalajul persoanelor. Dupa ce o persoana te raneste, abia atunci ai "abilitatea" de a privi in sufletele oamenilor, dar asta nu dureaza mult, pentru ca daca persoana care te raneste isi cere scuze, tinzi sa te intorci inapoi la ea, indiferent daca altcineva ar da orice sa stai cu el si nu ti-ar face niciodata rau. Se pare ca atunci cand e vorba despre aspect, dragostea adevarata nu mai conteaza..am trecut prin asa ceva, am vorbit cu un tip ceva vreme, si a intervenit o fata, care l-a "implorat" sa stea cu ea, si el a ales-o pe ea. Peste ceva timp ea i-a spus ca nu mai vrea sa stea cu el, apoi a inceput sa vorbeasca din nou cu mine, si a incercat sa ma impace dar nu l-am mai iertat eu, chiar daca mi-a fost greu.

Oricum, asa sunt oamenii. conteaza doar sa arati bine si sa ai bani, ca restul nu mai conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru adeadeliina):

Iar dupa ce termini banii, gaseste pe altul si te lasa fara sa-i pese de nimic. happy

| DE_Diana_1994 a răspuns:

Simplu, pentru ca suntem oameni, avem temeri si retineri. Fiecare om este diferit. daca persoana este una deschisa nu va dura mult pana iti va spune daca este o persoana timida. cred ca v-a trebui sa faci tu primul pas. sau nu este sigur/a pe sentimentele lui/ei.
MEreu sunt motive si motive.
iar un motiv extrem de important este faptul ca daca acea persoana nu se vede alaturi de persoana care tine la ea. slabe sanse sa fie o relatie de succes. poate dura 1-2 sau mai multi ani.dar cand isi va gasi persoana cu care se vede in viitor. si simte ca este facut pentru el/ea. de cele mai multe ori lasa totul in urma si se indreapta sprea acea persoana.