| RainDrop a întrebat:

In inchisoare pentru. un sarut: O pereche britanică, prinsă pentru un sărut în public în Dubai, se află în pericol de a petrece o lună de zile într-o închisoare din emiratul arab pentru indecenţă, ca urmare a plângerii depuse de o mamă musulmană care susţine că ai săi copii au văzut această "indecenţă"…sărutul, anunţă agenţia Reuters.

Perechea, un britanic care trăieşte în Dubai, şi o femeie, prietenă de a sa, au fost arestaţi în noiembrie 2009 pentru acuzaţiile de sărut şi atingere reciprocă în public. Acest caz este cel de-al treilea din ultimii doi ani în care britanicii au fost arestaţi pentru "indecenţă" în Dubai, un emirat musulman foarte căutat de turiştii occidentali şi renumit pentru hotelurile şi serviciile sale de lux. Populaţia străină a Dubaiului a crescut exponenţial în ultimii ani, acest lucru producând o îngrijorare rapidă în rândul populaţiei locale, care este foarte conservatoare în respectarea legilor musulmane stricte.

Oricum, mi se pare total aiurea. Dubaiul este o ţară în care marea majoritate a veniturilor sale provin din turism. Dacă o să mai fie condamnaţi occidentali pentru…un simplu sărut, tare mi-e frică de faptul că al lor turism se va duce de râpă. Cine ar mai vrea să vină ca turist în Dubai şi să fie arestat pentru că a îndrăznit să-i dea soţiei sau iubitei un sărut pe stradă?
spuneti-mi si voi, ce poate fi mai stupid?

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E-te de-aia nu mai putem noi că englezii fac pârnaie în Dubai.

| nicol20 a răspuns:

Sincer chiar este stupid de tot, poate si daca respiri te baga in inchisoare

| eugem35 a răspuns:

In tarile arabe nu te vad bine sa faci astfel de gesturi

| daminushh a răspuns:

Astea sunt legile lor, mai mult pe latura religioasa. Sunt foarte credinciosi si stricti in ceea ce priveste si un simplu si banal sarut.Si la faza cu banii, au ei destui cat si pentru cei care care calca strambhappy.

| Ibrahim84 a răspuns:

Legea asta o au toate tarile islamice, mai putin Turcia