| Seeezar14 a întrebat:

In urma cu 3 zile am avut un contact sexual cu prietena mea si am folosit peezervativ si nu am terminat in ea. Am mai facur dragoste si înainte de menstruatie. Mai exact pe 22 aprilie a avut loc primul, al doilea nu mai stiu exact. Stiu ca i-a venit menstruatia lunea trecuta si s-a terminat vinerea trecuta. Iar contactul a avut loc duminica, repet protejat si nefinalizat in ea. In fine. La cateva ore a avut parte de o scurgere alba a unui lichid din vagin dar si sânge destul de mult. In acea seara a avut ameteli. Si nu numai, a doua zi dimineata a vomitat, si a durut-o burta. Eu, la sfatul unui prieten, si bineinteles cu acordul ei, i-am sugerat pastila de a doua zi. Asa ca a luat-o, mai precis un escapelle. Toata ziua i-a fost rau, iar a doua zi a avut dureri de ovare si s-a simțit obosită. Acuma, a treia zi, nu i-a mai fost rău, dar o dor ovarele. Si azi, mi-a dezvaluit ca e anemica. Ca a vut probleme cu anemia. Poate fii vorba despre o sarcina? Din ce cauza sunt simptomele? Astep un raspuns va rog frumos

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pilula de a doua zi are efecte serioase, uneori foarte grave. ea nu trebuie luata la sugestia unui prieten, ci numai la indicatia ginecologului, dupa consultatie, fiindca, de exemplu, la o pacienta anemica poate declansa probleme grave, care sa ii puna viata in pericol.
Simptomele de sarcina, pe de alta parte, apar la minim 5 saptamani de la contactul sexual, deci actualele simptome sunt legate de altceva. Sangerarea dupa contact sexual este un semn foarte serios si o contraindicatie majora pentru administrarea pilulei de a doua zi (daca fata are o elziune benigna de endometru, pilula de a doua zi poate declansa un cancer).
Trebuie a partenera ta sa mearga maine urgent la un giencolog. Alegeti unul bun, care sa aiba posibilitatea sa interneze (daca considera necesar) si sa o investigheze. Pilula de a doua zi (mai ales daca are sub 21 de ani si daca nu a nascut niciodata pana acum) o poate pune in mare pericol. De asemenea, iti sugerez sa depui plangere penala impotriva prietenului tau, daca nu este medic, a comis o infractiune grava si ar trebui sa fie anchetat serios pentru ea, fiindca experimentul lui poate sa fi nenorocit definitiv un om.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic!
Daca are deja simptome atat de violente, fuguta la spital!

Nu ar fi trebuits a asculti acel prieten, pentru ca fata nici macar nu era in perioada fertila cand ati avut sex, mai ales ca ati facut si protejat. Deci, a fost inutila luarea pastilei, dar efectele negative ale pastilei pot avea un efect grav asupra sanatatii unor fete/femei, de aceea este indicat sa mearga de urgenta la medic, mai ales daca este micuta de varsta, cand corpul ei nu si-a incheiat procesul de dezvoltare si i-a afectat sistemul hormonal.