| butt3rfly16 a întrebat:

In urma cu 6 ani am avut o relatie care nu a tinut, intre timp am pastrat legatura cu acel baiat si acum suntem cei mai buni prieteni.Problema este ca sunt momente cand daca se intampla ceva si el nu are o stare buna nu am nici eu.Sunt momente in care daca il deranjez/supar cu ceva nu pot sa stau fara sa imi cer scuze sau sa discut cu el.Tin la el foarte mult(ca si prieten), el are o relatie in prezent doar ca sunt momente in care daca eu patesc ceva are grija de mine si imi ia apararea.In grupul nostru de prieteni apar tot felul de speculatii si am decis ca sa nu iasa vreun scandal sa ma retrag si sa nu mai las loc de interpretari.Ce ar fi bine sa fac intr-o asemenea situatie? Cum ar trebui sa ma comport? Nu intentionez sa fac rau nimanui,nici sa-i stric lui actuala relatie, dar nu vreau nici sa-l pierd ca si prieten.Multumesc.Fundita happy

Răspuns Câştigător
| Alexaaxc a răspuns:

E normal sa simti nevoie s aprotejezi o persoana care a insemnat si inca inseamna ceva pentru tine. Eu cred ca o discutie sincera cu el pe tema asta ar rezolva totul. Daca tu ii numesti grupul tau de prieteni atunci dupa ce le-ai explicat ar trebui sa dispara acele speculatii, pana al urma usnt oameni care te cunosc si au incredere in cuvantul tau.
Revenind la acea discutie, spune-i ca intentiile tale nu vor sa ii afecteze relatia si sa ii spuna atunci cand prietena lui va fi deranjata de legatura voastra. Pana la urma ea ar trebui sa se bucure ca esti in viata lui ca un elemt pozitiv se ii vrea binele. Ce rost are sa iti dusmanesti sau sa nu tii legatura cu fostii iubiti? De ce sa inchei o relatie cu niste persoane care te cunosc si iti vor binele? Daca ea il iubeste sigur va intelege si te va aprecia pentru faptul ca il ajuti si ii respecti pe amandoi prin deciziile tale. Sinceritatea e cheia, ba dupa ce va vedea cat de mult iti doresti sa nu ii afectezi relatia te va aprecia si mai mult.
Succes!

2 răspunsuri:
| 26Geo a răspuns:

Hristos a Inviat! Stiu prin ce treci, te inteleg perfect, trec si eu prin asta.Parerea mea e ca tu il iubesti inca,doar ca nu-ti dai seama de asta,probabil si el te iubeste. Vorbeste cu el si spune-i exact ceea ce simti si ce vrei de la el. Daca simti ca il iubesti si vrei sa reincerci o noua relatie cu el,spune-i,daca il vrei doar ca pe un amic,spune-i sa fie mai distant putin cu tine, ca-ti poti purta singura de grija si ca nu vrei ca relatia voastra de prietenie sa aiba de suferit din cauza asta.Mi-ar fi placut sa stiu mai multe detalii, dar din ceea ce ai zis tu aici, cam asta reiese, ca il iubesti inca si el pe tine si mai vrei sa incerci odata.Bafta

| Luiza-Marta_Mindrila_1996 a răspuns:

Uite am sa iti dau o idee sper ca va fi buna.
Nu mai iesi o perioada de timp cu ei stai putin mai retrasa si incearca sa vorbesti cu el mai putin asa nici ceilalti prieteni nu vor mai crede ca esti cu el sau alte chesti si nici iubita lui nu va mai avea suspiciuni, nu iti cer sa te indepartezi de tot e ei dar incearca sa faci cumva ca totul sa fie bine.