| anonimus00000 a întrebat:

In urma unui act sexual neprotejat(s-a rupt prezervativul) am luat o pilula de a doua zi. Am luat aceasta pastila la o ora de la intamplare desi eram in ultima zi a menstruatiei. Trebuia sa imi vina de 20 de zile. De vreo 5 zile ma dor ingrozitor sanii, am dreri de burta si spate, in mare parte permanente si uneori dureri de cap, schimbari de stare... Stiu ca a fost o greseala sa iau acea pastila in ultima zi de ciclu dar nu am vrut sa risc. Acum sunt destul de panicata, atat in ideea ca as putea fi insarcinata si in ideea daca corpul meu a patit ceva. Ce ar putea fi? Mentionez ca menstruatia anterioara a fost de 3 zile, iar dupa ce am luat pastila respectiva am avut o usoara sangerare cam la 12 ore, dupa 2 zile iar o usoara sangerare si apoi undeva peste 2 saptamani aceeasi "idee de pata". Are rost sa fac un test de sarcina? Voi vizita un ginecolog curand, dar pana atunci as vrea sa stiu informativ.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat IRESPONSABIL administrandu-ti pastila de a 2-azi absolut inutil.Deoarece hormonii din pastila respectiva nu au avut asupra ce sa actioneze in lipsa ovulului chiar si nefecundat, au contribuit la destabilizarea echilibrului hormonal si implicit la aceasta intarziere a menstruatiei care totusi se va produce intr-un final. Sangerarile amintite au reprezentat niste efecte secundare destul de imprevizibile dar care pot fi considerate ca fiind "normale" insa nu au reprezentat sangerari menstruale. Durerile amintite pot reprezenta semnele premenstruale, insa din cauza intarzierii mult prea mari ar trebui sa fii neaparat consultata de un medic ginecolog. Bineinteles ca ar fi indicat sa iti faci testul de sarcina pentru linistea ta sufleteasca.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog si vezi ce iti spune in legatura cu problema pe care o ai.

| Goete a răspuns:

Corbulalbrosu are dreptate.
Pilula de a doua zi nu e o jucarie