| yourfriend_1956 a întrebat:

La cati ani e bine sa iti incepi viata sexuala?

Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

"E bine" sa-ti incepi viata sexuala atunci cand tu esti pregatita pentru asta, cand esti convinsa ca partenerul tau din acel moment merita acest dar pe care i-l faci si ca sa fie cat mai placut, ar trebui sa existe si sentimente la mijloc.
In plus, trebuie sa stii ca asta implica si anumite responsabilitati si riscuri. Sa te informezi inainte de contraceptie si orice ar fi, oricata incredere ai avea in partener, intotdeauna sa folositi prezervativul( pentru protectia impotriva Bolilor cu Transmitere Sexuala=BTS).
Cel mai important e sa nu te grabesti doar pentru ca tu esti singura virgina din grupul tau de prietene, asta e o virtute, nu un handicap.
Bafta!

84 răspunsuri:
| cristinela a răspuns:

Nu foarte devreme, oricum.Eu mi/am inceput/o la 18 ani, deoarece vroiam sa fiu cat de cat pe picioarele mele...si sa fiu in stare sa iau o decizie in cazul in care aparea o sarcina sau cine stie ce probleme, nedorite. Avand in vedere ca, de la cei 18 ani ai mei, au mai trecut 15 ani pana in ziua de azi, s/ar putea sa par demodata... Oricum organismul tau trebuie sa fie pregatit si nu cred ca este mai repede de 17, 18 ani, poate nici atunci...

| crisa a răspuns:

Intrebarea asta e postata din ce in ce mai des.
FA-O FRATE CAND TI SE PUNE PATA!
Ce rost are sa-ti spuna cutarica, ca e mai bine sa iubesti si sa fii iubit cand iti incepi viata intima, ca e bine sa te gandesti la urmarile acestui pas, ca nu e bine sa te grabesti, etc?
Oricum, in ziua de azi, tinerii sunt pe fast-forward, daca s-ar putea de la 10 ani sa aiba iubiti/iubite, ar fi perfect...
Vai de viata lor...

| Mia_8661 a răspuns:

Mai sanatos e dupa 18, nu are rost mai repede nu pierzi nimic...

| MiKuTzZzA a răspuns:

Nici prea devreme, dar nici prea tarziu... oricum, in jurul varstei de 18 ani, dar nu e neaparat, fiecare face cum vrea sau cand simti k ai gasit persoana potrivita...conteaza sa iti ramana o amintire frumoasa dupa prima oara...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Minim 17 pentru fete, minim 15 pentru barbati.

| Mo a răspuns:

nu este o anumita varsta la care trebuie sa iti incepi viata sexuala.viata sexuala o vei incepe doar atunci cand TU te simti pregatita pentru acest pas. oricum, cel mai bine este sa iti incepi viata sexuala la o varsta mai mare(16-17 ani), inceperea vietii sexuale la o varsta frageda poate avea efecte negative mai tarziu!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cand simti ca esti pregatit/a...eu una nu mi-am inceput-o, dar cand voi fi pregatita de pasul acesta si voi fi cu persoana care chiar ma merita...atunci da! eu cred ca trebuie sa fie un moment magic din viata...
nu numai asa sa fie facut! sper ca raspunsul sa va fie de folos!

| cami_6226 a răspuns:

Ptr a incepe viata sexuala nu exista o varsta anume.cand esti pregatita vei simti si se va intampla.nu trebuie planuit ceva sau sa o faci din curiozitate.cand gasesti pers potrivita vei simti u

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor nu stiu dar eu am 15 ani de abia inplinitit si inca nu mi-am inceput viata sexuala momnentan nu am o prietena dar asta vara o puteam face daca dorem dar mi-a fost frica deoarece eram prea mic acu suntm ai marerolling on the floor ce ziceti la cat e bine sa imi incep viata sexuala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| monik a răspuns:

Sincer nu conteaza la ce varsta iti incepi viata sexuala...important e sa o faci atunci cand esti tu pregatit si fizic si moral...bine acum sa nu exageram asta nu inseamna ca de la 12 gata...sa o faci numai asa de curiozitate...nu-s cum gandesc altii dar personal cred ca trebuie sa fi informat...sa stii ca sunt si riscuri...depinde de fiecare acum...sa fim seriosi ce poate stii o fata sau un baiat la 12 ani... ei nici macar nu realizeaza ce fac...sunt de acord cu tine roportal e mult prea devreme. Ei vor sa se maturizeze mult prea repede de asta renunta la alte chestii... dar urmarile vor fi pe masura faptelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fiecare isi incepe viata sexuala atunci cand simte, cand e pregatit...

| diana_7178 a răspuns:

Fa-o cand simti j nu te lua dupa x si y

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 18 ar fi cel mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey si eu am 16 ani si nu mi-am inceput`o pentru ca ma gandesc la urmarile pe care le poate avea acest lucru...nu e o varsta anume la care o poti incepe dar cum spun altii la 17-18 ar fi cel mai bine pentru ca atunci corpul isi poate inchia aproximativ perioada de crestere.etc...Stiu,toti suntem curiosi cum va fi, ce vei simti, etc... oricum daca tu simti nevoia acum...nimeni nu te poate condamna... fa`o cand vrei... dar MACAR sa fi trecut de 16 ani...[Parerea meathinking]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 15 ani sau ai 200 care e diferenta ca nu mai suntem asa prosti sa o face odata si gata ramane fata gravida ca d`aia ne-am desteptat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand simti tu nevoia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am gandit s-o incep acum la 12 ani...
vreau sa simt
dar fiecare cu parerea lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata sexuala o incepi cand esti pregatita si cand iti vrei tu nu cand vrea pentru tau, pentru ca tu trebuie sa ii propui lui nu el tie, daca iti propune din prima inseamna ca nu te iubeste. tu trebuie sa o faci cu pers pe care o iubesti si te iubeste, ca in ziua de azi st multhi baieti care vor doar aia, dar noi nu trebuie s acceptam ce zic ei pentru ca daca acel baiat te iubeste cu adevarth va astepta pana cand vei fi pregatitha.eu nu mi-am inceputho si am asculthat de alte pr sa nu pun sufleth in aceste miki relatzi din adeolescentza pentru ca nu o sa dureze toatha viata, eu am 13 ani si am toatha viata inainte si iti zpun ca au fost ff multhi baieti care miau propus da eu le-am zis NU si au fakuth pasi pe covors...pentru ca acel moment e special si nu se mai intoarke niciodata...CAND VREI TU ITI INCEPI VIata SEXUALA NU CONTEAZA CA AI 15, 16, 17, 18, 20! CAND CREZI CA EJTI PREGATITHA PENTRU PASUL CEL MARE! TEAM :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii sigura ca vrei sa faci pasul asta. viata sexuala este destul de importanta in viata de cuplu dar acest lucru este important dupa o anumita varsta nu la 12-16 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sa nu uitam faptul ca sexul inainte de 17, 18 ani la fete poate avea urmari urate pot spune. Unele fete sunt mai dezvolate la 14-16 ani ca altele de 18-20 dar asta nu inseamna ca poti sa iti incepi viata sexuala.eu sunt de parere ca este bine si sanatos la 17-20 atunci este indicat.Va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 17, 18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bla bla bla si bla bla stiti fiecare are parerea lui stiti ceva ai menstruatii, esti pregatita atat fizic cat si psihic... dc nu? dar sa si un iubit care stii sigur ca te iubeste...eu viata sexuala la 14 ani si despre asta acum sunt cu acelasi baiat si in vara avem nunta. apropo am 19 ani deci au trecut ceva ani d atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

13-14

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cel mai bine e sa-ti incepi viata sexuala la cel putin 18 ani.eu de drac ce am fost am avut primul contact sexual la 16 ani. dar mai bine e la cat vrei tu si salve

| ioana_8334 a răspuns:

Pai nu stiu sincer! Si eu am 16 ani si mi s-a propus de catre partener aceasta chestie, nici eu nu stiu ce sa fac straight face

| linu a răspuns:

Parerea mea e ca viata sexuala ar trebui sa o incepi abia dupa ce te maturizezi pentru a putea gandi logic si pentru a te simti capabil sa-ti asumi anumite riscuri.Chestia asta nu inseamna numai placere, ci mult mai mult.Sincer nu stiu cum poate da un sfat o persoana de 12 ani la una de 18 ani... mi se par cumplite lucrurile astea. Daca vrei intr-adevar sa te informezi cred ca ar trebui sa mergi la un specialist... zic asta pentru linistea oricarei persoane, care e cea mai importanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu socut ca poti fi pregatita si atunci cind ai baut un pic mai ai nu baiat cu care ai iesit 2 nopti si in buzunar ai un prezervati_de ce sa spunem ca cind esti pregatita :fiecare om are instincte neconditionate si vrind nevrind nu ne putem pune restrictii insa punem spune STOP atunci cind constientizam ca pregatirea pe care o avem e doar formala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dapai acu fetele la 13-14 ani mai mult de 50% nu-s virgine...hehehe nepoate unde au ajuns vremurile astealaughing