| pyky74 a întrebat:

La ce varsta ar trebui sa ma dezvirginez? Rog seriozitate!

19 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Nu exista o varsta minima sau maxima pentru acest lucru, nu scrie nicaieri.Cand esti pregatita atat fizic cand si psihic si cand dai si de un baiat cu care vrei sa faci acest lucru, nu doar pentru a te dezvirgina, sa ai sentimente foarte puternice pentru el ca sa ramana o amintire unica.

| Dariusuu a răspuns (pentru AnemonaP):

Vârsta minimă este de 17 ani jumate pentru orice fată. Atunci este pregătită fizic cât şi pshihic.

O noapte frumoasă.

| Miree a răspuns:

NU trebuie să-ţi spunem noi când să te dezvirginezi. Totul e la latitudinea ta şi ţine DOAR de tine! De preferat este după 18 ani şi asta atunci când tu te simţi pregătită. Dacă nu consideri că eşti gata pentru acest pas, mai aşteaptă pentru că nu se sfârşeşte lumea aici. Te sfătuiesc să faci acest lucru după ce te căsătoreşti şi cu persoana potrivită!

| neutrino a răspuns:

Nu stiu cati ani ai acum, dar pana cand te vei casatori ai tot timpul din lume pentru asa. Toate lucrurile bune se fac la timpul lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, dupa 18 ani, cand esti pregatita atat fizic cat si mental

| j1NNNx a răspuns:

Poti la orice varsta. De preferat la liceu prin clasa a 10/11-a. Deci la 16-17 ani big grin (nu uita sa folosesti preverzativul!)

| Happyjump a răspuns:

După 17 ani

| Sxx a răspuns:

Nu trebuia planificată asta cu un timp înainte.laughing

Totul vine de la sine, însă cel mai adecvat ar fi după vârsta de 18 ani.

La 18 ani în colo organismul tău este destul de dezvoltat, d-asta îți recomand să nu faci acest pas înainte de vârsta majoratului.

| roxanaandreea a răspuns:

Nu este o varsta anume. Important e sa fii pregatit/a, sa o faci cu cap, nu doar dupa instinct. Sa o faci cu persoana la care tii si in care ai incredere, nu te apuci sa faci chestia asta cu oricine iti iese in cale. Si cel mai important lucru: protejeaza-te! Nu vrei sa ai suprize neplacute. Succes!

| TurboBoost a răspuns:

Cand crezi tu cu putinta ca a venit momentul, si vrei sa faci asta. nu este o perioada anume, desi se zice cat mai aproape de a fi major.

| xHoliday a răspuns:

Mai ai 2432 Zile, 16 Ore, 24 Secunde, 50 Mini secunde!

| marlan a răspuns:

Dupa nunta.

| Evelinn a răspuns:

Cum ai primit si pana acum raspunsuri, nu exista o varsta "batuta in cuie".

Parerea mea ca atunci cand te simti pregatita atat fizic cat si psihic de acest pas. Cand ai dat de acel baiat in care sa ai incredere deplina si stii ca nu vei regreta acest pas si cel mai important, trebuie sa fi informata si de partea putin mai "neplacuta" a acestei etape... Si anume consecintele actului fara protectie, dar nu numai consecintele fizice, cat si cele emotionale.

Numai bine!

| teodorgeorge a răspuns:

Nu exista o varsta anume, dar studiile arata ca dupa 18 ani e cel mai ok!
In principiu cand esti pregatit/a fizic si psihic, cand vrei sa te daruiesti in totalitate partenerului/partenerei, atunci cannd iti doresti cu adevarat sa treci la pasul urmator.
Ai grija totusi cu cine alegi sa-ti incepi viata sexuala! Nu mereu primul venit e si primul servit. Asteapta persoana potrivita!
Succes!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru teodorgeorge):

18 ani e doar o bariera legala pentru dobandirea drepturilor depline dpdv juridic. Deci nu are nici o legatura stricto senso cu vreo maturizare avand in vedere ca unii se maturizeaza mental chiar si dupa 20 de ani. Care studii? da-ne un link, ca asa pot si eu sa vorbesc verzi si uscate fara dovezi.

| Alexandru_Roman_1999 a răspuns:

18 ani este varsta ideala, findca ai maturitatea de a lua decizii.

| daianaeu a răspuns:

La momentul potrivit cu persoana potrivita. Normal ar fi dupa 18 dar avand in vedere ca de la 13 hormoni o iau razna iar eu am facut-o la 14 ani. Asi zice de la 14 in sus dar intereseaza-te de toate riscurile pe care le are viata sexuala si protejazate.