| Antonia85 a întrebat:

Ma cunosc cu sotul meu de 16 ani, este primul barbat din viata mea dar nu mai simt placere in timpul actului sexual. Asta nu se intampla de acum ci de peste 10 ani doar in ultima perioada a devenit foarte stresanta situatia. Nu simt nicio placere, ma rog sa se termine mai repede actul in sine iar orgasm nu am decat cand imi face sex oral sau cand ma masturbez. Ce credeti ca arvfi de facut ca m-am saturat de situatia asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

A intervenit obisnuinta, rutina zilnica, lipsa de atractivitate si presupun ca v-ati rezumat la un sex fad fara fantezii si "perversiuni" sexuale. Perpetuarea unei relatii seci fara urma de placere, doar in virtutea obligatiei de sotie fata de partenerul de viata constituie cel mai adesea motivul unei despartiri. Foarte multi continua sa traiasca in minciuna si sa mimeze o falsa fericire fiindca asa cere morala crestina, cu toate a devenit evident faptul ca zi de zi prapastia dintre cei doi se largeste necontenit.In cazul tau se impune o discutie foarte serioasa pe aceasta tema in care sa-i expui sotului detaliat tot ce ai afirmat in intrebarea ta.

11 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

E ceva normal,uni pot simti asta mult mai devreme, chiar daca nu sunt casatoriti, trebuie sa incercati sa faceti lucruri noi, sa descoperiti chesti noi, lucruri care va incita

| mihai69 a răspuns:

Chestia că abia ai născut trebuia s-o spui de la început. Și probabil NU e primul copil, corect?
Nu sunt 100% sigur, dar cred că problema ta constă în maternitate. Nici gândul nu prea-ți șade la sexat, nici fizicul și moralul nu te ajută după munca pe care o implică unul sau mai mulți prunci. Caută pe cineva să te ajute cu ei în primul rând, apoi cută pe cineva, împreună cu soțul tău, ca să vă reînvețe cum să faceți dragoste unul cu celălalt (consilier de cuplu).
Și mai ales, fii sinceră și deschisă cu omu' tău, fără comunicare nu o să reușești niciodată să ieși din acest vechi cerc vicios!

| Emilian65 a răspuns:

Mergi la un medic ginecolog si explica-i situatia ta si vezi ce-ti recomanda pentru obtinerea de satisfactii maxime in timpul unui act sexual cu sotul tau.

| Quassaar a răspuns (pentru Emilian65):

De când se ocupa ginecologul de asemenea probleme? Fraților nu mai scrieți aberații. In cel mai bun caz poate sa consulte un sexolog.

| Alcyon a răspuns:

Pot sa fie mai multe variante: nu mai esti atrasa de el (e neingrijit, nu se spala, are cateva kile in plus etc), ai un serviciu solicitant (dupa 10 ore de munca, nu-ti prea mai arde de sexuiala), aveti unele neintelegeri (din pacate, conflictele cam taie cheful de sex). Tu esti singura care poate sti despre ce e vorba. 10 ani totusi... e destul de mult. Nu inteleg de ce n-ai luat masuri de la inceput si ai stat atata timp.

| Delocimportant a răspuns:

Altii s-au saturat de sex, iar eu nici macar nu am inceput cu asta. Ce chestie!

| spn29 a răspuns:

Placerea ce nu mai este resimtita, desi a existat, ar putea fi foarte bine o cauza a incordarii, a stresului, a faptului ca nu va ganditi la ceea ce trebuie in acele momente. Faptul ca ati ajuns sa considerati ca este o situatie stresanta de care v-ati saturat, doar accentueaza aceasta incordare. Actul sexual trebuie sa fie o detasare de la probleme, o eliberare a stresului, un moment in care mintea se gandeste doar la placere. Consider ca asta este totusi o problema cu care ne confruntam cu totii la un moment dat si singura modalitate de a o infrange este detasarea, tot la noi se afla solutia.

| dann42 a răspuns:

Grea situate
probabil lipseste ceva
depisteaza ce lipseste si actioneaza
daca vrei sa vorbim djusto38 idul meu
zi frumoasa sa ai.

| DauSfaturiBuneRau a răspuns:

Asta e pentru că folosiți aceleași poziții.Mai bine i-ai face un oral.

| Antonia85 explică:

Cel mai probabil nu m-a deranjat situatia pana acum. El este in continuare un barbat ingrijit si atragator, mai repede problema ar putea sa fie la mine ca am ceva kg in plus si de cand s-a nascut fetita (acum 3 luni) tot incerc sa iau masuri dar imi lipseste ambitia, motivarea, acel ceva care sa ma faca sa iau masuri.

| Antonia85 explică:

Ba este primul copil plus o sarcina pierduta in urma cu doi ani, este primul copi dorit si primit dupa mai bine de 5 ani. 5 ani in care eram luna de luna cu calendarul in mana, luna de luna la ecografii.