| bunicisibuni a întrebat:

MA doare jos, cand urinez in special, dar si cand nu fac nimic ca sa zic. Ce poate fi? Adica, mereu ma spal pe maini si chestii de genul.

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca esti fata, ai o infectie urinara. Daca esti baiat...e o problema. Poate fi o boala venerica dar si o infectie urinara.
http://www.e-urolog.com/usturimi-urinare1.html

| JeSa a răspuns:

O infecție cum au spus și ceilalți... însă, îți recomand să mergi la doctor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil este vorba de o infectie care poate fi provocata de o bacterie, de un microb de o ciuperca sau de un protozoar. Cel mai probabil te-ai infectat deoarece nu stii sa te stergi corect dupa defecatie si/sau dupa urinare.Pentru a reduce riscul de a avea probleme de natura infectioasa trebuie sa ai grija si sa nu uiti ca mereu sa-ti speli "pasarica" din fata spre spate, de asemenea sa te stergi la anus tot asa pentru a evita posibila antrenare a germenilor/microbilor care se elimina odata cu scaunul din zona anusului in zona vulvara iar cand doar urinezi sa iti tamponezi "pasarica" fara sa o stergi in mod efectiv prin frecare. Degeaba vei avea mereu mainile curate/igienice daca nu vei respecta aceste reguli simple dar foarte importante. Daca durerea si/sau usturimea persista devine obligatorie efectuarea analizelor necesare pentru determinarea naturii infectiei si administrarea unui tratament adecvat. Multa sanatate.

| zaratu a răspuns:

Iti recomand sa faci o urocultura s-ar putea sa ai o infectie urinara, daca nu este descoperita la timp se poate agrava.

| ʎpooɯ a răspuns:

Ai o infectie probabil, trebuie sa te duci la medic.