| UnBroken2016 a întrebat:

Mai exista fidelitate? Imi este pur si simplu sila de ce prostii citesc pe aici. Nu poate sa existe o intrebare cu ° el este plecat afara ° si sa nu fie jumate din raspunsuri ca ° clar are pe alta, cauta altul °. Am vazut si auzit atatea incat incet incet incep sa cred ca noi vedem doar problemele genului opus. Eu din ce am vorbit cu prietenii mei sau fratele meu, majoritatea mari fiind am observat o comoditate in a alege cand au chef de sex, femei maritate. Am vazut ca multi au vorba ° sunt mai curate ° ce vor sa spuna ei stiu, dar la ce am vazut ca spun multi despre fetele din cluburi sa zic ca as avea o idee. Revenind, mai exista oare fidelitate? Sau daca trece un anumit timp, clar unul din 2 sau chiar amandoi vor insela? Inteleg ca oamenii normali au nevoie de sex, dar chiar asa de mult ca uita de prost sau proasta de pe hotare si incep sa calareasca cluburile? Sau e mai usor sa presupuna ca el sau ea inseala ca sa nu ne simta ei vinovati cand fac la fel?

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista, in cuplurile in care dragostea se bazeaza pe respect. Sunt casatorita de 10 ani si pot sa bag mana in foc ca nici unul dintre noi nu a fost infidel. De asemenea, cunosc multe cupluri in care fidelitatea este de la sine inteleasa. Sigur ca exista si persoane slabe, umile, care inseala sau care se culca la intamplare cu tot felul de indivizi sau individe. dar un barbat adevarat se va culca numai cu o femeie pe care o iubeste (nu a accepta niciodata in viata lui, in nici o imprejurare, sex cu o persoana fata de care nu are sentimente foarte puternice). la fel o femeie adevarata. Deci e important sa faci cuplu cu un om adevarat, nu cu un fraier/fraiera la care capul e mai slab decat vintrele. Aia sunt oameni umili, demni de mila, care ar trebui ocoliti. daca auzi ca un prieten de-ai tai s-a culcat cu o femeie pa cer nu o iubeste, rupe imediat prietenia cu el. Este un om slab, bun de nimic, ingenunchiat, de la care nu poti avea nimic bun, cel mult te va umili si pe tine ca sa fiti la acelasi nivel. Cauta in viata ta doar oameni care s-au culcat si s-ar culca numai cu persoane pe care le iubesc din tot sufletul, asa vei vedea ca exista fidelitate si vei fi indemnat sa duci si tu o viata demna.

| UnBroken2016 explică (pentru Brigaela):

In ziua de azi majoritatea au mentalitatea lui Elvira ( a raspus dupa tine ). Daca as sta sa aleg prietenii cum ai zis tu, pai nu as avea unul nici la 80 de ani. Imi este foarte greu de crezut ca toti prietenii tai au facut sex doar cu iubitele lor si nu au avut macar o aventura in viata lor. Cat despre relatia ta, ati fost macar plecati vreunul din tara sau in alt oras pentru ceva timp? Adica ati avut macar un asa test? Daca ati fost mereu impreuna si mai ales, aveti o viata buna din toate punctele de vedere ( respect, dragoste, sex ) atunci nici nu ma mira ca nu s-a intamplat nimic rau. Unde nu e ispita nu se afla nici pacatul.

| Brigaela a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu este deloc greu de crezut ca prietenii mei sunt oameni integri, mi i-am ales cu grija. Nu stiu daca relatia ema a fost vreodata incercata cu adevarat. In primele 6 luni am locuit in orase separate, dar atunsi era evident ca nici unul nu era ispitit de altcevam de vreme ce tocmai aveam o relatie noua si interesanta. Ulterior, am plecat fiecare cu treaba, dar cred ca maximul in care am fost despartiti a fost de doua luni. Avem o viata buna fiindca avem grija sa ne-o facem asa. In 12 ani de relatie, am trecut si prin momente grele, ne-am certat, ne-am gandit la despartire, apoi ne-am impacat cu greu. Nu ne-am despartit niciodata realmente si nici nu am stat certati mai mult de 12 ore (o singura data, altfel ne-am impacat in maxim doua ore). Dar infidelitatea nu a fost niciodata o ispita. Iti spun cu sinceritate ca in ultimii 12 ani nu am intalnit niciodata un barbat care sa mi se para cat de cat interesant. Toti barbatii pe care ii intalnesc simt ca nu se ridica nici la glezna sotului meu. Cred ca au fost, in acest 12 ani, vreo 2 sau 3 barbati care mi-au facut curte, dar i-am indepartat imediat din preajma mea. Stiu sigur ca au existat cel putin doua femei care mi-au curtat sotul, dar stiu ca nu le-a dat nici macar o sansa (la prima nici macar nu si-a dat seama, i-am atras eu atentia). Nu suntem gelosi si avem incredere 100% unul in celalalt. iar cand am avut prieteni care au fost infideli si am aflat de asta, pur si simplu le-am spus ca si-au pierdut respectul si prietenia noastra. In cercul meu de prieteni, fidelitatea e normala, nu o lauda. iar daca cineva ar fi prins infidel, ar fi marginalizat si toti l-ar considera inferior grupului.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Precizare absolut necesara! "F...ul pana te urci pe pereti" - ca placere foarte mare si intensa! - este efectiv o raritate, pentru ca depinde de foarte multe variabile, precum dotarea naturala/sensibilitatea erotica particulara a fetei/femeii, gradul de afectiune, interes si apreciere a partenerului, gradul de relaxare si implicare in act sau relatie, dar si calitatile partenerului, etc. Actele sexuale din afara unor relatii serioase si de durata sunt doar experiente de diferite tipuri, care pot facilita autocunoasterea, evolutia erotica personala si relationala, descoperirea si aprecierea unui viitor ipotetic partener de cuplu. Cei care se potrivesc efectiv mental, sentimental si sexual foarte bine sunt tot mai rari... Este o adevarata arta sa poti avea si intretine o relatie de cuplu mult timp, fara mari compromisuri si fara infidelitati... Indiferent daca e cu acte sau liber consensuala...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, bineinteles ca mai exista, la oamenii cu caracter solid si bine fundamentat in timp. Asta presupune educatie, cultura, respect si o buna doza de buna intelegere si toleranta reciproca, pentru nimeni nu e perfect si toti avem momente mai proaste. Nu e foarte usor, dar merita!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cu sotia mea avem doar 23 de ani de casatorie desi suntem, eu de 60 si sotia pe aproape. A patit multe cu mine din cauza sanatatii dar dupa parerea mea ne iubim mai mult ca la inceput. La inceput era doar atractie sexuala. Acum este o prietenie si iubire adevarata. Doresc oricui sa aiba o casatorie ca a mea.

| RAY a răspuns:

Privind biologia umana nu exista asa ceva daca privim regnul animal animalele se reproduc intre ele apoi se despart, si cele 3% care sunt monogone sunt doar pe un singur sezon, se pune intrebarea e omul diferit? eu as spune ca nu, evolutia nu are nimic de castigat daca x sta cu y o viata din contra evolutia inseamna diversitate, eu personal nu cred in fidelitate poate sunt cazuri dar sunt extrem de rare a crede ca omul e fidel trebuie sa respingi originea omului, teoria evolutiei si tot ce inseamna umanitate, suntem finte care pe moment suntem multumiti apoi vrem altceva indiferent de sex

| Gheorghe_Valentin_1993 a răspuns (pentru RAY):

Privind biologia in general, omul este singurul animal cu ratiune si care are inteligenta. Si daca tot ai studiat atata biologie, din combinarea genelor celor 2 sexe nu rezulta doar un genom unic, pot rezulta mai multe genomuri diferite. Asa apar frati, de astea nu suntem cu totii la fel nascuti din aceeasi 2 parinit.

| corbulalbrosu a răspuns:

Presupun ca nu vei reusi sa rezolvi aceasta dilema deoarece in loc sa estompeze se va agrava/adanci tot mai mult cu trecerea timpului din moment ce lumea se indreapta/deveni pe zi ce trece tot mai libertina.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca mai exista fidelitate. Dar rar, dupa cum ai putut observat. Ai dreptate, acum multe cupluri se inseala. Multi umbla dupa altele, multe umbla dupa altii. Si la mijloc este doar sexul. Dar pe langa asta poate sa fie si oarecum iubire. Dar asta nu este chiar un caz special sau ceva, dar e alta discutie.
Hmm...
Dar asa e, atunci cand iubesti ar trebui sa fii numai cu persoana pe care o iubesti. Mai bine zis, nu prea mai exista iubire adevarata intre anumite persoane care formeaza un asa zis "cuplu".
Poate unii au simtit, acea iubire, dar dupa, trecand timpul, au ajuns la compromisuri, iar iubirea adevarata a disparut. Si nu a mai ramas mai nimic. Nu a mai ramas fidelitatea care era odata. Cand acea persoana era pentru cealalta si invers.

Da, in cazul in care chiar o fac, este mai usor ca cineva, pentru a nu se simti vinovat sa spuna acest lucru, atunci cand inseala.
Mai de graba, toata faza asta este copilareasca si prosteasca. Dar din moment ce s-a ajuns aici, clar s-a pierdut fidelitatea. Aceasta se datoreaza lipsei de incredere si de intelegere.

Ma rog, intr-o relatie, exista momente de cumpana, si poate, momente in care unul dintre parteneri, sau ambii, pot sa se gandeasca si pentru o secunda la o veche iubire, dar doar sa se gandeasca. Sau sa vada barbatul pe strada o femeie sexy si sa se vada cu ea in pat. Unele lucruri sunt... oarecum copilaresti de normale. Dar "copilaresti" nu e cuvantul potrivit. Tot ce conteaza e sa iubeasca persoana de langa el/ea si sa gandeasca rational. Rational in scopul de a intelege ca intr-adevar, se iubesc. Doar atunci fidelitatea nu o sa se piarda.

Trecand peste astea, daca ar trebui sa fac referire la, normalitate, gen in zilele noastre sa fie normal, sa se intample asta in cupluri, la inceput sau la sfarsit, nu prea cred ca e normal. Sau bine, la inceput, fiecare fiind tanar si astea.
Dar pe data ce el inseala, ea inseala, si sunt amandoi, cred ca... "chiar sunt amandoi". S-au gasit. Poate asa stiu ei sa se manifeste fara sa isi dea seama. Cu toate ca, poate este decat sex, inca simtind putina iubire pentru persoana cu (,) care este.

| UnBroken2016 explică:

Aha. Deci pe tine nu te-ar deranja daca prietena ta face sex cu altcineva? Pana la urma sexul e banal si nu doar asta va leaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te la mancarea ta preferata. Iti place la nebunie, o savurezi de fiecare data si o faci la intervale regulate. Dar, din cand in cand, mai ai pofta si de altceva. De asemenea, din cand in cand, ai mai manca si ceva ce n-ai mai mancat niciodata... Exact la fel e situatia cu barbatii si sexul. Barbatii sunt programati genetic sa copuleze. Ne excita orice femeie atragatoare, ne gandim la sex si de mai multe ori pe parcursul unei singure ore. Traim cu gandurile si nevoile astea constant, 24/24, de la pubertate pana la andropauza. Sigur ti-a fost insuflata ideea ca femeile ar fi eroii zilelor noastre, ca ele fac copii, ii poarta 9 luni in pantec si apoi ii cresc. Adevarul este ca barbatii sunt rasa defavorizata pe pamant, pentru ca noi putem fi influentati de femei fara ca ele sa ne faca nimic. D-asta au si ajuns sa aiba atatea drepturi si atata influenta in ziua de azi, pentru ca orice femeie e inarmata de la natura cu kryptonita barbatului, aceasta fiind pozitionata intre coapse. Orice barbat care nu insala (eliminandu-i pe cei care nu au optiunea de a insela) e un zeu. Orice barbat care e fidel femeii de langa el e ca un fumator care isi retraieste la infinit prima zi in care s-a lasat de fumat. In schimb, orice barbat care insala e un barbat normal. Pentru un barbat iubirea si sexul sunt doua chestii distincte care ar putea sa nu aiba absolut nimic in comun. Faptul ca iubim la nebunie o femeie nu inseamna ca nu am mai face sex si cu celelalte. Alegem sa nu facem ca sa nu o pierdem dar e o alegere! Noi nu alegem sa inselam, noi alegem sa nu inselam. E o diferenta pe care doar un barbat o va intelege.

In ziua de azi a devenit foarte usor sa inseli, inainte nu erau oamenii mai buni sau mai corecti, cum cred cretinii. Inainte, fidelitatea era datorata, in cea mai mare parte, lipsei de optiuni si stereotipurilor. Diferenta dintre vremurile din trecut si acum e diferenta dintre un magazin de cartier si un complex comercial. Intr-un magazin de cartier e usor sa alegi un singur lucru care iti place. Intr-un complex comercial vei gasi intotdeauna ceva mai bun sau care cel putin pare mai bun la prima vedere.

Ca fapt divers, printre prietenii mei cu relatii stabile si sanatoase (unii dintre ei fiind casatoriti) nu exista niciun barbat care sa nu-si fi inselat partenera. Si nu s-a pus niciodata problema de lipsa de iubire, de afectiune sau de incidente in cuplu. Pur si simplu s-a intamplat. Suntem facuti sa inselam, avem instinctul de vanator si nevoia continua de sex. Totul e impotriva noastra! Oamenii pot fi fideli emotional si cam atat. Asa ca orice barbat care alege sa nu insele ar trebui sa aiba o statuie pe undeva. Eu, de exemplu. Dar eu am alt statut decat voi, alta inteligenta si parturile mele sunt curcubee.

Cand auzi despre un barbat ca nu insala sunt trei optiuni: e complexat maxim, e feminizat si prostalau (si in ziua de azi avem prea multi barbati-femei) sau e un zeu care scoate curcubee pe dos. In 99.9% dintre cazuri se aplica primele doua variante. Uite, tu, daca nu vei insela, te vei incadra in a doua, poate si putin in prima. Dar poate vei insela...

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Ptiu Conquina junior ce esti. Asa de bine ma cunosti ca stii sigur ca intru in a 2 categorie de barbati laughing. Ce dracu mai cautam eu prieteni cand toti de pe TPU ma stiu asa de bine.

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Retrag ce am zis. Acum am vazut intrebarea lui MikeEhrmantraut de la Stiinta. Nu esti junior, esti de fapt Senior.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Tocmai pentru ca te stim bine ar fi cazul sa-ti cauti prieteni...

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Am unul si bun. Pe mine ma depaseste cum tu ai *prieteni*. Pacat, o sa crezi ca fac misto si restul dar peste ce raspunsuri am dat ( de-ale tale evident ) tu vezi numai prosti, idioti si ratati pe aici. Cum are unu ca tine prieteni in viata reala nu stiu. Cand oameni inteligenti si mai ales cu care sa ne asemanam, gasim atat de greu, tu nu ai doar unul ai mai multi. Noroc sa fie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faci sex cu altcineva nu se numeste inselat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia gata. A fost un moment de slăbiciune. eu de obicei nu scriu chestii despre mine. N-o să se mai întâmple.

Și nu mai folosi balonașe în loc de ghilimele, e gay.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să îmi șteargă cineva răspunsul. Mi se face greață de câte ori îl citesc.

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Editeaza raspunsul si pune ala bala portocala si gata sensibilule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar l-au șters laughing

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Monogamia este impusa de societatea in care traiesti.
Nu toate culturile (si chiar daca vorbim doar de pecia umana), au monogamia ca regula sau uneori chiar lege.
In ceea ce priveste fidelitatea.
In clasa a 12-a la filozofie ve invata despre constrangeri
Adica: Mananci daca iti este foame! Daca cineva iti spune ca nu e bine sa mananci, te vei abtine pana cand foamea (o constrangere) va fi mai puternica decat impunerea se a nu manca (o alta constrângere)
Deci practic, depinde de la persoana la persoana si de la situatie la situatie.

| Gheorghe_Valentin_1993 a răspuns:

Eu am o relatie de 4 ani impreuna cu iubita mea si totul este ca la inceput. Tin sa mentionez ca este o relatie la distanta, dar niciodata nu s-a pus problema de "inselat". Conteaza doar conduita personala, moralitatea si intensitatea sentimentului de iubire dintre cei 2.

| Gheorghe_Valentin_1993 a răspuns:

De asta se poate masturba. Nu trebuie neaparat sa te insele, daca nu se poate abtine.