| inamorata a întrebat:

"Mam îndrăgostit, dar nu o cunosc."

Cam aşa aşi intitula situaţia în care mă aflu. Recent am început un nou capitol în viaţa mea, masteratul într-o universitate nouă. Desigur colegi noi, necunoscuţi, fete, frumoase, urâte, iritante... De fel sunt introvert si majoritatea lucrurilor le trăiesc în lumea mea, chiar îmi place. Uneori invidiez pe alţii care strigă într-una, dar repede mă liniştesc. Şi eu pot striga, doar să se găsească persoana potrivită care să mă provoace.
De obicei întîrzii la lecţii pentru că mai şi lucrez. Şi stând aşa la ore, am ajuns câteva zile să stau lângă ea. Inconştient sau din lipsa de locuri libere, nuştiu. Cu încetul am început să schimbăm câte o vorbă despre ceea ce se întîmplă la lecţii şi să râdem despre cât de proşti suntem în arta matematicii. Peste câteva zile vrând să mă apropii de ea, ca să îi cer copia unui test, m-am trezit în faza că nu ştiu cum o chiamă. De obicei, dacă nu mă văd interesat în a avea pe cineva ca prieten nici nu-i reţin în minte numele mai mult de 5 minute. Aşa suntem noi introverţii, nu ţinem mult timp în cap lucrurile care credem că nu ne interesează.
Ma-m apropiat şi ca un necunoscut, i-am întins mîna, am salutat-o şi am întrebat-o cum se numeşte. Mi-a zâmbit şi mi-a răspuns. Aici am făcut cunoştinţă.
Zilele trec şi încetul cu încetul simt cum emoţiile mă apasă. Descopăr tot mai mult cât de frumoasă şi perfectă e, şi cu atît mai mult mi se face rău.
Rău - ca atunci când vrei tare tare un lucru, dar ştii că nu poţi să-l ai din anumite circumstanţe.
Eu sunt bărbatul ideal, da. Prietenul prietenului tău, care este şi are un comportament atât de drăguţ, încât prietenii îl numesc periodic Gay, pentru că de mult timp nu a mai avut nici o idilă, sau chiar dacă a avut s-a terminat întratît de repede încît îi era ruşine să vă povestească de ea.
Eu sunt persoana care niciodata nu a avut idile cu fete care iau placut cu adevarat, ci doar cu cele care il placeau.
Eu sunt persoana care dacă îi place de o fată, îi şopteşte la ureche cît de simpatică e, ca mai tîrziu să ma simt ignorat de ea.
O ieşire la o cafea cu o fată ideală, se termină cu 2 ore de emoţii super tari. Obraji şi urechi roşii, gât uscat şi o lipsă totală de teme de discuţie. Un sărut pe obraz şi un rămas bun.
Desigur, asta mă face să nu mai dau invitaţii la cafea, să nu mai şoptesc complimente la fete cu care planific să am idile. Pentru că ştiu cu ce se termină.

Mă ţin strâns să nu mă îndrăgostesc. Dar cu cît mai strîns mă ţin cu atît mai tare mă îndrăgostesc de prima fată care-mi place şi îmi zîmbeşte. Fiind naiv cred cu stupoare că nu e un zîmbet gol. Şi primul lucru care îmi vine în cap, e să-i spun cît de simpatică e.
Nu, de data asta încă nu i-am spus nimic. Mă doare tare, simt cum emoţiile zburdă cînd o văd. Dar, nu vreau. Nu vreau să mă ignore.

Nu astept o sugestie anume, doar simt o acută dorinţă de a turna cuiva tot ce am pe inimă în întuneric.

9 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Daca omul ar gandi cu creierul ce gandeste cu inima...ar fii perfect. nu-ti mai fa atatea planuri, atata stres. lasa sa vina de la sine. degeaba vrei tu iubire, daca ea nu. dragoste cu sila, niciodata! daca ea are o atractie pentru tine, iti va da de inteles. poti sa fii tu cel mai frumos, cel mai destept, daca nu vede in tine acel ceva. fetele, sunt tot oameni. cum suntem noi, asa sunt si ele. nici tu nu placi pe toata lumea, atunci de ce lumea te-ar place pe tine. calm fratie, ca viata la vale merge. lasa-le sa vina la tine! doreste-ti si vei primi! bafta mare!

| express11 a răspuns:

Te si casatoresti, ai aranjat nunta, mai ai sa-i spui ei.

| neutrino a răspuns:

Multi fac sex si nu au pretentia de a se cunoaste. Cat despre textul tau nu-mi pot da cu parerea fara sa stiu in ce clasa esti ( nu cred ca ai terminat o facultate).

| Dorotheea21 a răspuns:

Dupa cum ai scris "M-am", gresit de doua ori, cu doua greseli diferite, nu ai terminat nici clasa a -8- a! rolling on the floor rolling on the floor
Lasa-ne cu emotiile alea si daca vrei un sfat, nu incerca Doamne-fereste sa procreezi. Tu esti de-ajuns rolling on the floor

| Dracoola a răspuns:

Pai da, incearca sa nu te mai atasezi de tot felul de persoane pe care nu le cunosti de ajuns. Dupa ce persoana respectiva iti va dovedi, atentie, prin ceea ce face, ca merita, abia atunci poti sa-ti dai drumul la taririle intense. Nu te mai agata de oricine iti acorda un pic de atentie. Incearca s-o inviti in oras eventual, eu ti-as recomnada sa mai vorbesti cu ea. Din pacate nu ai nici cu cine discuta despre fata respectiva, inteleg situatia, dar nu uita ca esti barbat.

| inamorata explică:

Ah da, ignoraţi poza de profil şi numele.

| inamorata explică:

Am decis să deschid un blog și să scriu despre cum evoluează istoria asta. Dacă sunteți interesați puteți să-l găsiți aici http://introvertul.wordpress.com/......-o-cunosc/

Răspuns utilizator avertizat
| LastyDJ a răspuns:

Nu stiu prea multe despre tine dar tot ce stiu, ce cred e ca sunt un "tine junior", cel putin asa mi se pare mie, deci nu sunt in masura sa iti dau prea multe sfaturi.Ce e drept ma regasesc in povestea ta si parca imi vad viitorul.Nu inteleg ceva? De ce vrei sa nu te indragostesti? Iubirea e cel mai frumos sentiment(asta cred eu) chiar daca nu o primesti inapoi si suferi.Pana acum nu am gasit un sentiment mai frumos si mai complex ca iubirea. Sper ca sa ti se "indeplineasca" toate idilele si lucrurile sa se intample exact dupa cum vrei tu.Succes!