| Floryn9 a întrebat:

Masturbarea este buna sau rea? Am 19 ani si din cand in cand ma mai autosatisafac. O sa am probleme pe viitor? Vreau raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform celor mai noi studii si cercetari medicale masturbarea moderata nu provoaca efecte adverse. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal in cazul ambelor sexe. S-a constatat statistic ca marea majoritate a populatiei lumii se autosatisface prin diverse procedee, fara sa fie raportate cazuri reale de afectiuni medicale sau de alta natura instalate ca o urmare directa a acestei activitati. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| lindsay a răspuns:

Nu are efecte adverse cat timp cunosti semnificatia cuvantului "moderatie". Nu este benefica realizata foarte des (de cateva ori pe zi). dar are efecte benefice sau nu afecteaza cu nimic in limite rezonabile (de cateva ori pe saptamana).

| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea este un lucru cat se poate de normal si firesc la varsta ta, nu face rau atat vreme cat este in moderatie, dar cand devine o obsesie si abuzezi prea mult, devine o problema psihica.

Citeste 2 articole elecvente, de pe forumuri medicale:

http://www.csid.ro/......e-4989308/

http://www.sfatulmedicului.ro/......e-zi_38030

| mihai69 a răspuns:

E OK atât timp cât nu e scopul vieții tale zilnice. Și nu, n-o să pățești nimic dacă o faci din când în când.

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta vei avea probleme pe viitor din cauza masturbarii.

| RagnaRDET a răspuns:

E rea, dar toti o facem. E ca o tigara iti face rau corpului dar tot nu te poti abtine, adica de ce te-ai abtine? E o modalitate de a te autosatisface, toti o facem, doar cativa recunoastem. Eu de as putea m-as lasa de ea si de ieri inca laughing Gandeste-te ca sperma contine tot felul de vitamine alea cand le elimini corpul pierde. Daca o sa te masturbezi des te vei izola de cei din jurul tau si vei ajunge un psihopat care oricand vede un cur ii vine sa si-o frece. Personal o fac doar din cand in cand si din plictiseala dar chiar am citit despre acest lucru pe internet si cei mai multi nu o recomanda. Oricum la varsta ta ar trebui sa ai o prietena. Eu cand aveam 19 ani ma satisfaceam doar cu prietena chiar daca ma masturbam o faceam impreuna cu ea, nu la filme.

| doctorandus a răspuns (pentru RagnaRDET):

Mananci un gram de paine cu un gram de unt si un gram de mar cu un gram de branza si ai pus substantele la loc. Eventual bei si o lingura de apa.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

| doctorandus a răspuns (pentru RagnaRDET):

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Deea_Andreea_1999_g6q3 a răspuns:

Nu! Doar ca e un pacat neiertat sa iti irosesti samanta si sa nu o lasi in vagin...Practic daca iese sperma ai omorat cativa spermatoizi(cum le zice) care puteau fi copiii tai...Practic ai facut pacatul cel mai mare...Sa ucizi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deea_Andreea_1999_g6q3):

laughing) doar daca ajunge in o femeie,si o lasi gravida, si faci avort, de abia atunci e ceva rau, adica.Ca sa omori ceva,trebuie ca acel "ceva" sa fie in viata. Sperma nu are viata.
Mbine, sare in sus, in jos, unde vrei tu, dar mna laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Deea_Andreea_1999_g6q3):

Daca la 17 ani esti asa aeriana...

| doctorandus a răspuns (pentru Deea_Andreea_1999_g6q3):

Chiar daca ar face 4 gemeni la fiecare ejaculare, tot ar omori de fiecare data milioane de spermatozoizi (intre 40 de milioane si 1.2 miliarde de spermatozoizi). Deci singura solutie morala ar fi castrarea tuturor barbatilor si disparitia speciei noastre.