| 1234567anaa a întrebat:

Mi-e frica ca ma va părăsi iubitul.
Mereu am impresia cand ma suna ca imi va spune ca vrea sa ne despărțim, mereu cand nu vorbim am impresia ca ma inseala sau ca nu ma iubeste deși el nu mi-a facut nimic si nu imi da motive sa cred asta. Ma gandesc ca daca el m-ar părăsi viata mea ar fi un dezastru si ca n-as putea trece peste asta. Sigura cale ar fi sinuciderea ..Ma chinui de 2 saptamani sa scap de aceasta frica. Ma puteți ajuta?

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fetele ca tine nu merita sa traiasca, nu stiu cum ala poate trai cu o paranoica nesigura pe ea cum esti tu

| Anonim15syy a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ce om nesimțit, fata poate trecea prin ceva și tu ii zici asa... poate băieți care gândesc ca tine nu merita sa trăiască

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Insemna ca ai o problema destul de mare, nesiguranta in relatie si asta nu e bine deloc, deoarece pierzi prezentul gandindu-te la un viitor urat. Pierzi prezentul pe care puteai sa il petreci frumos, cu prietenul tau, fara sa te mai stresezi ( stresul are mari cosecinte urate asupra organismului).
Daca gandesti asa, inseamna ca nu te iubesti pe tine, iar tu depinzi cu totul de el ( si nu e bine asta), pe viitor s-ar putea sa ai de pierdut foarte mult ( nu stii niciodata cand si cum te desparti, dar trebuie sa te gandesti ca va veni, dar trebuie sa te bucuri de prezent, sa profiti la maximul de timpul petrecut cu prietenul tau, doar voi doi, fara sa fi atat de obsedata ca se intampla ceva rau).
Nu mai pune raul in fata, ci bucura-te de prezentul frumos care e, ca altfel o sa il strici si o sa regreti enorm ( nesiguranta ta o sa il indeparteze pe prietenul tau, care banuiesc ca vrea sa te iubeasca, iar tu il indepartezi).
Iubeste-te pe tine mult mai mult, daca tu nu te iubesti, cum vrei ca altcineva sa te iubeasca? si nu mai fi dependenta de nimeni nici fizic dar nici psihic/sufleteste, trebuie sa daruiesti iubire, nu obsesie ca o sa fie ceva rau.
Traiesti in prezent, bucura-te de el, si lasa-l pe viitor sa vina cum trebuie, cand trebuie.

| SkyPilot a răspuns:

Daca asta crezi, chiar se va intampla. Bucura-te de ceea ce ai! Vorbeste cu el, dar prezinta lucrurile exact drept ce sunt, drept o ciudatenie de-a ta, si cere-i sa fie mai aproape de tine si mai iubitor. Cel mai probabil ca baiatul te va ajuta.

| grab a răspuns:

1. daca iti e asa de teama inseamna ca ai simtit tu ceva de mai demult. ce e?
2. nu mai vorbi asa de usor despre gestul sinuciderii... e aiurea rau sa gandesti asa si nu te asteapta nimic bun, decat internari la nebuni si pastile pe multi ani de zile. la varsta ta iti trebuie curaj sa treci peste orice, mult dialog cu parintii, dorinta de a fi mai buna in ceea ce faci, nu sa te sinucizi dintr-un nimic. ai grija de tine! succes!
daca vrei sa vorbim mai mult despre asta da-mi un mesaj.

Răspuns utilizator avertizat
| Ezeru a răspuns:

Am trecut prin asta. Partea rea este ca eu m-am si despartit laughing
Chiar daca la un momendat viata noastra nu mai are sens fara o persoana pe care o iubim peste limitele firesti trebuie sa ne gandim ca aceasta este doar un moment intr-o viata plina de greutatii si peripetii. Chiar daca nu este exact cum ne dorim noi aceasta este viata.
Cel mai bine calmeaza-te si incearca sa iti stapanesti sentimentele sa nu faci ceva ce vei regreta mai tarziu.
Bucura-te de prezent si fii pregatita pentru viitorwinking

| ViatacuLouie a răspuns:

Stii povestea:"prostia omeneasca"? In plus, ai trece peste chiar daca te-ar parasi.

| NumaiIdioti a răspuns:

Eu zic ca cea mai buna cale e cea propusa chiar de tine laughing)

| CuieMoco a răspuns:

Problema este ca ti-e mai mult frica sa fii umilita decat singura, asa ca o solutie este sa te desparti tu de el daca chiar crezi ca te inseala. Daca se va intoarce dupa despartire, inca este al tau. Daca nu, nici nu a fost al tau big grin

| HeadShoot32 a răspuns:

Foarte simplu, nu mai fi geloasa. Daca el nu ti-a dat niciodata motive sa crezi ca te va parasi, gen: Vorbeste cu tine asa in sec, vorbeste foarte rar, isi bate joc de tine etc. Daca nu a facut asta pana acum, nu cred ca o sa faca asta. Si. Sinucidere? Nu e un capat de linie, e doar un nou inceputwinking