| anonim_4396 a întrebat:

Mi-e ingrozitor de greu si aiurea si ciudat. Ma iubeste cu fiecare particica a sufleului sau, e intr-adevar omul minunat ce doar o data in viata il gasesti. Eu l-am gasit prea devreme si nu-l merit. Se incapataneaza sa-mi bage pe gat o iubire ce n-o inteleg si ajunge sa ma dezguste de fiecare data mai mult. Se chinuie sa mi se ofere si sincer, mi se rupe sufletul ca eu nu reusesc sa-l simt. Se umileste sub ochii mei. Mi-e mila si scarba de iubirea ce mi-o poarta. Cu el mi-e greu dar fara el mi-ar fi si mai greu: e singurul om care ma face sa zambesc, care ma vede frumoasa chiar si atunci cand nu ma aranjez, care ma satisface asa cum si-ar dori orice femeie. E tandru e dulce e tipul perfect si cu toate astea eu nu pot. Ma simt inutila si imperfecta pentru perfectiunea lui. N-am nimic bun in mine.
Trebuie sa doara asa tare o iubire neimpartasita?
Stiu ca atunci cand o sa-mi dea drumul o sa fie sfarsitul pentru unul dintre noi. Iar el a suferit destul.

21 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Pana la urma care e intrebarea ta? Daca trebuie sa doara asa tare o iubire neimpartasita? Da, dar il doare pe cel care o ofera, nu pe cel care o primeste. Dar tu ce faci aici? Nu ar trebui sa suferi atat de tare. Sigur, probabil esti o fata decenta, care se simte cumva vinovata si recunoscatoare pentru faptul ca este atat de iubita fara sa poata raspunde la fel. Ceea ce imi lasa un gust amar totusi, nu este dragostea asta a lui, fara raspuns din partea ta. Asta e, se intampla, dar folosind cuvinte atat de dure precum "dezgust", "mila", "scarba", tu lasi sa se intaleaga gravitatea situatiei. Esti nedreapta si vinovata, nu pentru ca nu-l iubesti (pentru ca asta n-ai cum s-o controlezi), ci pentru ca nu te desparti de el imediat, oricat de greu i-ar fi. Saracul baiat, iubindu-te atat de mult pe cat spui, chiar nu merita sa iti fie scarba de el. Paraseste-l, rupe-i inima...dar e oricum mult mai corect decat sa fii cu el si sa simti dezgust.

| Miauti a răspuns:

Daca te doare inseamna ca ti la el. Iti dau cateva sfaturi:
1. Du-te undeva in vacanta singura, ca sa ti asezi gandurile.
2. Agata cel mai frumos dintr-o cafenea, fa sex cu el. Iar daca mai ai sentimente pentru iubitul tau inseamna ca il mai place.
Problema va fi sentimentul de inselare care iti va da un alt sentiment de ura asupra ta.

| Miauti a răspuns:

Am uitat sa precizez, de ce nu vb cu el despre ceea ce simti?

| Ofiintă a răspuns:

Intr-adevar cuvinte cam dure precum: "dezgust", "scarba"..."Mi-e mila si scarba de iubirea ce mi-o poarta...".
Din ce ai prezentat, eu inteleg un om care te iubeste, care iti daruieste mult prea mult, tu esti constienta si apreciezi acest lucru insa nu te simti tu insuti alaturi de el.
Sentimentul de neimplinire cand le ai pe toate insa simti ca nu ai nimic de ce ai nevoie.
Intr-adevar nu este o situatie usoara, dar tu esti destul de hotarata pentru a lua o decizie.
Ar fi bine sa inchei aceasta drama, sa-ti acorzi mai mult timp propriei persoane astfel incat dupa o perioada de gandire sa-ti dai seama de ce-ti doresti cu adevarat.
Nu este timp sa-ti para rau de nimic, pur si simplu asta se deruleaza in tine, poate pentru ca nu este omul potrivit, te asteapta ceva mai bun...

| RAY a răspuns:

Oare dumnezeu a inteles femeia? eu nu va pot intelege, nici daca e sincer, bun, iubitor nu-i bine aiurea cu voi fetele mai bine frecventezi prostitualele macar alea is sincere

| Dariusuu a răspuns:

Nu te inteleg draga mea sub nicio forma. Daca prietenul tau se comporta asa cu tine, te iubeste in toate modurile posibile si iti vrea tot binele din lume atunci nu inteleg de ce te desconsideri asa.
E clar ca daca iti poate impartasi iubirea lui atunci e evident ca are nevoie de tine, are nevoie de ''voi ''.
Te-ai gandit vreodata ca merita pe cineva mai bun? Eee, poate ca te vrea pe tine.

Dar daca e asa cum spui si nu simti nimic pentru el atunci trebuie sa-i dai drumul, sa-l lasi sa plece.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

De obicei cand unul ia o pauza celalalt pricepe prost si ori se duce sa caute fericirea in alta parte ori nu isi mai revine din pauza. E cu atat mai rau daca ea se f##e cu primul care-i iese-n cale prin cafenea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai un barbat nemaipomenit langa tine, care iti ofera tot ce o femeie si-ar dori, dar cu toate acestea nu-l iubesti! Trebuie sa accepti asta, e realitatea, oricat de dur ar suna.
Nu are niciun rost sa continui asa. Nu-l vei iubi, indiferent cat de mult ti-ar arata ca sentimentele lui sunt sincere.
Nu putem sa alegem pe cine sa iubim, din pacate! Decat sa continui asa, sa te necajesti intr-una si sa iti reprosezi ca pur si simplu NU POTI, mai bine renunti. Accepti realitatea si mergi mai departe. Stiu ca este foarte, foarte greu, dar uneori nu avem alta optiune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul trebuie sa doara pentru ca asta ne defineste. Suntem programati genetic sa ne complicam vietile. E un paradox dar comfortul emotional se transforma in incomfort dupa o vreme si reusim sa facem treaba asta doar prin intermediul gandurilor fara ca situatia sa se fi schimbat cu nimic, in realitate.

Suntem propriile noastre victime. Ne ranim noi insine, ii ranim pe ceilalti si apoi suntem raniti la randul nostru. Asa functionam. Nu te invinovatii, nu e vina ta ca nu il iubesti, cum nu e vina lui ca te iubeste. Ai spus ca l-ai intalnit prea devreme si asta denota multa intelepciune. Pana la o varsta cautam iubirea, dupa o varsta incepem sa cautam persoana potrivita pentru noi si nu iubirea in mod special. La tine lucrurile stau invers, ai gasit mai intai persoana potrivita. Dar asta nu inseamna ca nu o vei mai gasi si peste cativa ani.

Parerea mea e ca te-ai gandit atat de mult la treaba asta si ti-ai facut atatea procese de constiinta incat nici nu mai poti vedea lucrurile clar. In mintea ta tu esti un om nedemn iar el este aproape perfect. Lucrurile nu stau deloc asa, oamenii sunt la ani lumina de perfectiune. Iar tu esti departe de a fi o persoana nedemna. Tocmai faptul ca suferi pentru ca nu ii poti impartasi iubirea spune multe despre ce fel de om esti. E normal sa ai regrete dar nu e normal sa crezi despre tine ca esti o persoana nedemna pentru ca nu poti iubi pe cineva. Pur si simplu asa stau lucrurile, in viata exista situatii in care toata lumea va avea de suferit in pofida faptului ca nimeni nu se va face vinovat pentru asta.

Daca esti sigura ca nu il vei putea iubi atunci stii ce ai de facut, intrebarea e daca poti gasi si puterea sa o faci. Orice sfarsit este un nou inceput iar deciziile pe care nu ne-am dori sa le facem vin, din pacate, la pachet cu viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parca esti prima sau ultima care prefera unul care te bate sau te injura. asta e mentalitatea in ziua de azi, nu e nimic rau, esti la moda.

| UneducatedBitch a răspuns (pentru anonim_4396):

Incepe sa ma manance pielea ca becali cand vede prosti.
pentru a "n" oara, un bad boy nu e un cocalar infect, sau unu care o bate si o injura pe una.
"asta e mentalitatea in ziua de azi" pentru tine, nu pentru alea care se respecta si inteligente.
una care se respecta si e inteligenta alege un tip cu personalitate, cu atitudine, inteligent, care stie sa trepideze.
capichi?

| anonim_4396 explică (pentru UneducatedBitch):

Suferi de nebagare in seama sau ce? daca nu am comentat la raspunsul tau, tu de ce faci la al meu? eu gandesc ce gandesc tu la fel. tine-o pe a ta ca nu te freaca de altul.
ps-una care se respecta de aia alege unu gen velea laughing, lasa-ma

| Demonull a răspuns:

O văd ca pe o telenovelă ''problemuţa'' asta a ta.
Din ce ai descris tu, el ţine la tine.şi nu se umileşte ca te suportă aşa cum eşti.mofturoasă şi nehotărâtă acum.Stai liniştită am cunoscut femei de 30 de ani la fel de nehotărâte.
cică, nemulţumitului i se ia *darul* şi într'o zi vei observa cum persoana la care ţineai şi nu realizai asta. a plecat. poate cu alta.care îl apreciază pe el, îl respectă dar mai presus de toate nu'i respinge aşa numita afecţiune. happy

| Hakuouki a răspuns:

Practic, atat in ochii tai cat si in ai mei acum, omul acela nu mai are demnitate, in ochii tai pentru ca se umileste si in ai mei ca te iubeste asa de mult si totusi, este nimic, ceva care te scarbeste (cuvintele tale), nu ai alta solutie decat sa te desparti de el, dar tie iti este frica, te temi ca daca il pierzi pe el, alta sansa de a iubi nu mai exista, ei bine, sa-ti explic ceva, daca doi oameni sunt sortiti sa fie impreuna, vor fi impreuna indiferent de cate certuri vor fi intre ei, luati o pauza si vezi ce simti, pune-ti ordine in ganduri si hotaraste ce vrei tu de la viata, ca vad ca omul asta care iti da tot nu te multumeste, dar il tii ca pe o carpa sincer, ar trebui sa-ti fie rusine.

| TeckTonik997 a răspuns:

Daca zici ca e perfect, ca te face fericita, ca te vede frumoasa, ca te vrea asa de mult nu vad care e problema, sincer. Poate is eu prost, incuiat si nu inteleg dar vedeti voi fetelor. Daca va vrea baiatu', ca e "scarba" de iubirea lui iar daca vreun cocalar cu bmw fa inteapa si va lasa suferiti incredibil de mult si pe ratatu' ala care nu da doi bani pe voi il iubiti. FUCK LOGIC

| BornToBeLoved a răspuns:

Ma
Sperii, parca urmeaza
O
Sinucidere...
Accepta ca te iubeste... Si iubeste l
Si
Tu
! Nu face o trauma
din asta...
Doamne ce va aud!

| UneducatedBitch a răspuns:

Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar tipul respectiv se incadreaza perfect in definitia fatalaului si chiar a prostiei.
numai un om prost ar putea iubi o persoana (toti stim ca e drum lung pana acolo de la atractie fizica), care nu-i impartaseste sentimentele.
adica trebuia sa-si dea seama ca nu il iubesti, atata timp cat nu esti interesata de iubire, nu?
sau i-ai trimis semnale false, te-ai prefacut ca tii la el?
daca da, atunci tu esti de vina, ca i-ai facut sperante.
nu esti singura care nu cauta iubire, sau care nu e demna de iubire (asa cum te-ai autocaracterizat tu), si tocmai acest gen de fete/persoane dau de oameni potriviti pentru relatii serioase.
pentru ca viata e scumbag, si nu dam de ceea ce dorim, atunci cand cautam iubire.
de aia se spune ca aia mai miserupisti sau care nu au dorinte de genul...au noroc.
cei care se umilesc in fata unora nu merita respect, si nu pari genul de tipa care ar sta cu cineva din mila, si cred ca nici tu nu vrei.
stii bine ca ai nevoie de un tip cu personalitate, cu atitudine, un autentic rebel, bad boy.
stii ce ai de facut.

| Demonull a răspuns (pentru UneducatedBitch):

Interesant răspuns.

| madyddd a răspuns (pentru UneducatedBitch):

Nu i-am dat semne false si nu m-am prefacut! el stie si intelege perfect situatia. dupa cum am si mentionat se incapataneaza sa ma tina langa el. stiu ca-l doare, de asta ma urasc pe mine insumi. dar ma doare si pe mine ca nu-i pot intelege iubirea. nu pot sa plec si sa-l las, ar fi in stare sa ma astepte suferind. prefer sa ma chinui o viata intreaga, cu gandul ca intr-o zi din toata nebunia asta va rezulta ceva. stiu ca, candva o sa-l pot iubi si el stie, de asta ma tine strans langa el.

| UneducatedBitch a răspuns (pentru madyddd):

Ah deci stie ca nu esti cu iubirea in acest moment si ca nu tii la el de zici ca se incapataneaza?
dar nu ai de ce sa te urasti, pentru ca nu te-ai prefacut! daca te prefaceai, cum ziceam, era vina ta si avea motive sa te urasti, dar ura asta e mult spus.
nu esti tu de vina ca s-a indragostit de tine.
pana ajungi tu sa il placi macar putin, iti zic eu ca un bad boy o sa i-o ia inainte.
daca din prima nu esti atrasa, sanse mici sa o faci in viitor.
trebuie el sa se schimbe, nu tu.
una care nu cauta iubire, nu a dat de unu cu atitudine sa o trepideze in chilotei si din alte puncte de vedere, unu care sa ii schimbe dorintele, perceptiile.
daca vrei sa astepti, faci cum doresti, tu stii pana la urma ce vorbiti, ce simti.

| 7z9 a răspuns:

Pentru puberii de pe-aici care se chinuie sa inteleaga femeia ori pentru femeile care n-au reusit sa se accepte pentru ce sunt, cu riscul de-a deveni desuet ori neadecvat, am doua 'bucati' literare de recomandat ('un erou al timpului nostru' si-o nuvela 'prima iubire' de Turgheniev). In astea doua (bine, nu doar in ele), pentru doritori-oare, este tot ce trebuie inteles despre subiecte ca expunerea de mai sus. Fugiti de va 'luminati'! (si, daca n-am sa am dreptate, reveniti sa ma-njurati) happy