| anonim_4396 a întrebat:

Mi se pare ciudat sa discut despre asa ceva...nu mai sunt adolescenta, am 27 de ani si ma framanta o situatie. Am fost nu demult cu un grup organizat intr-o calatorie de vreo 3 zile. Cunosteam putini din acel grup. Era acolo si un tip apropiat de varsta mea, nu l-am vazut de f multe ori in aceste zile dar de fiecare data cand ne intalneam ma saluta f frumos si-mi zambea. Nu i-am dat mare importanta si nici nu pot spune ca l-am remarcat decat pana la drumul de intoarcere spre casa cand l-am surprins de multe ori privindu-ma. Cumva am facut eu primul pas, am intrat in vorba cu el si i-am propus sa facem schimb de numere de telefoan ca cine stie, poate va ajunge candva prin localitatea unde locuiesc si mi-ar face placere sa iesim la o cafea. Cumva am luat eu situatia in maini, nu mai am 15 ani sa ma fastacesc si sa astept ca barbatul sa ia initiativa. Poate e gresit, poate alti nu apreciaza dar eu mai degraba merg pe principiul ca "sa nu regreti nimic din ce ai facut daca la momentul respectiv acea situatie te-a facut fericit."
Cand am ajuns la destinatie si a urmat sa ne despartim, a plecat salutandu-ne pe toti si s-a mai uitat inca o data la mine. Neavand sansa sa mai discutam, i-am trimis un mesaj sa ii urez toate cele bune si sa ii multumesc pentru calatorie in care ne-a dus. Nu mi-a raspuns. Ciudatenia si gandirea mea adolescentina intervine acum abia. Oare o sa ma caute? Tare ma mananca degetele sa ii mai scriu eu un sms sau sa il sun. Dar mi-e sa nu par disperata. Sa-l las sa actioneze el? Daca nu o face nimic, sa o las moarta? Merci anticipat

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

In primul rand nu ai de ce sa te simti vinovata, pentru ca ceea ce ai facut nu contravine felului tau de a fi, principiilor tale. Ai facut primul pas, nimic ciudat in asta, si desi i-ai trimis un mesaj la care el nu a raspuns, nu vad ca un alt mesaj de "bagare in seama" sa insemne disperare. Mai ales ca, nu pierzi nimic daca o faci. Tipul e din alt oras, iar prin intermediul sms-ului ai siguranta ca n-o sa clachezi. Bineinteles, daca tu i-ai trimis mesajul de multumire azi, ar trebui sa mai astepti un pic pana sa-l trimiti pe celalalt. Daca e reticent sau oarecum refuza sa socializeze pe mai departe, e cazul sa uiti de el. Succes!

16 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Mai asteapta, nu-l suna atat de repede de la acel mesaj. Eu cred ca nu prea e interesat. Poate doar i-ai atras atentia si dupa a uitat de tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Daca zici ca te măninca degetele atunci trimite i un sms frumos, in care el sa i si aducă aminte de tine, spune i cum te numesti poate el a uitat, reaminteste i unde v ati cunoscut voi doi, intreaba l ce face, si ca tu erai nerabdatore sa il auzi, si cum el nu a facut primul pas te ai gindit sa il faci tu, adica prin sms, sau sunindu l, tu stii ce vrei. Dar el ce varsta are? O zi superbă i ti doresc, de unde esti?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

El e cu cateva luni mai mic decat mine. Din Suceava sunt. Zi superba si tie!

| RoCkKiD a răspuns:

Dacă îți pare a fi o persoana cu capul pe umeri nu vad de ce nu l-ai suna, un apel în care sa discutați ceva despre excursie și sa vezi dacă e dispus la un angajament de a păstra legătură. Și ce o fi o fi. Pari a avea nevoie de un răspuns.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa mai astepti cateva zile. Daca nu va raspunde ai putea sa-i mai trimiti un mesaj dar formulat deasa maniera incat sa nu pari interesata de el ci mai mult sa pari oarecum ingrijorata de lipsa raspunsului asteptat. Oricum nu vei avea nimic de pierdut, insa cine stie, s-ar putea....Parerea mea.

| Doub a răspuns:

Wth, sigur ai 27 de ani?
I-ai dat un mesaj, gata, ajunge. Ai rabdare, stie si el unde sa te gaseasca.

| SomeoneX a răspuns (pentru Doub):

Sigur am. happy sa stii ca se poate intampla si la o varsta mai coapta sa o iei razna sentimental. Am rabdare, nu am actionat...doar ma gandeam. Oricum, merci de raspuns.

| Doub a răspuns (pentru SomeoneX):

Hm, te inteleg, dar oricum, ti-am zis, lasa-l si pe el sa faca ceva. Multa bafta.

| Alcyon a răspuns:

Daca era interesat de tine, ti-ar fi raspuns pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apreciez initiativa dar dupa primul mesaj e bine sa il lasi pe el sa vezi daca da vreun semn sau nu.

| Dracoola a răspuns:

Suna-l, macar asa vei stii despre ce e vorba. Ce nu inteleg insa este faza legata de sterotipul "am 27 de ani, nu mai sunt adolescenta". Nu varsta este cea care stabileste gradul de maturitate si forta interioara a unei persoane. Si la 40 de ani te poti comporta adolescentin, asta tine mai mult de temperamentul fiecaruia.

| SomeoneX a răspuns (pentru Dracoola):

Ai dreptate. Dar stereotipul cu varsta despre care zici, nu vine doar din partea mea. Uite si tu, majoritatea din cei care mi-au raspuns, au scos in evidenta acest lucru. Iti multumesc pentru raspuns.

| Dracoola a răspuns (pentru SomeoneX):

da, pai lumea vorbeste despre cum crede ea ca ar trebui sa fie lucrurile. Lumea este plina de concluzii pripite, de prejudecati. Majoritatea dintre cei care ti-au raspuns nu fac altceva decat sa repete clisee cu care i-a indoctrinat societatea, scoala etc. Este greu de intuit ce este in inima cuiva, indiferent de cati ani are.

| Kalina23 a răspuns:

Poate voia sa fie prietenos, poate ca dintre toti din grup, cu tine a reusit sa fie destins, poate ii facea placere sa te priveasca. Gandeste-te putin, daca te placea, te cauta el pana acum, incerca sa vorbeasca mai mult cu tine decat cu ceilalti..acum depinde si la ce te astepti de la un barbat, totusi se presupune ca ai 27 de ani, deci ai niste principii si valori pe care le respecti. Orienteaza-te dupa ele si nu dispera, vin baieti

| SomeoneX a răspuns (pentru Kalina23):

Se poate, probabilitati sunt. Dar atunci cand dadeam cu privirea de-a lui, observam ca se fastacea si, cumva rusinat, se uita in alta parte. Ma privea pe furis. Nu disper, nu imi fac sperante, doar ma gandesc cum sa procedez. Mi-a parut un om matur, cu care poti intretine o conversatie. Nu visez neaparat la o relatie de iubire, ci una chiar si de amicitie - mi-a placut ca om. Timpul totusi e scurt de cand s-au intamplat astea, au trecut abia vreo 2 zile de atunci de cand ne-am despartit.

| SomeoneX a răspuns:

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi!