| Alecsandra11111 a întrebat:

Mi-a inceput ciclul in 30 octombrie si mi s-a terminat pe 3 noiembrie. Asztazi am facut sex neprotejat si a lasat prietenul meu in mine. Cat la suta sanse sunt sa raman insarcinata? Sau sa iau mai bine o pastila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca astazi ciclul menstrual a ajuns in cea de a 10 zi a sa, se poate aprecia/considera ca posibilitate sa se poata forma sarcina in acest moment exista doar in cazul in care ciclul tau menstrual are de regula (mereu) lungime ca numar de zile de minim 24 zile si maxim 28 de zile. Numai daca ciclul tau se incadreaza intre aceste limite doar in acel caz ciclul menstrual poate fi in acest moment in PERIOADA SA FERTILA, adica cea in care se poate forma sarcina.
Pastila contraceptiva (de a 2-a zi) niciodata NU ar trebui sa fie folosita IRESPONSABIL si exact pentru a preveni o asemenea posibila greseala, exista testul DE FERTILITATE SI OVULATIE, care indica cu maxima precizie de peste 97% daca in momentul efectuarii femeia ESTE sau NU ESTE in perioada fertila a ciclului.
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
https://comenzi.farmaciatei.ro/......sa-p329319
Multa sanatate!

1 răspuns:
| Teo29 a răspuns:

Exista risc de sarcina pentru ca ai facut-o neprotejat.

Pe viitor, folositi prezervativul.

E simplu, eficient si te scapa de multe probleme.