| simplej a întrebat:

N-am avut niciodata un iubit desi am 21 de ani. Pana la urma m-am consolat ca nu gasesc pe nimeni, parca ma simt mai bine, dar tot ma simt foarte naspa cand ma uit in jur cum toata lumea isi traieste viata, iar eu nu traiesc nimic. In viata cel mai mult mi-am dorit sa am un iubit(oricat m-am chinuit n-am reusit sa-mi scot din cap dorinta asta). Ce sa fac ca sa-mi doresc alte lucruri? Pur si simplu nu reusesc, din cauza ca sunt asa trista am ramas si cu multe restante la facultate si nici in rest nu am chef de nimic(asta se intampla de vreo 5-6 ani). Practic dorinta asta mi-a distrus toata viata. Nu stiu ce sa fac, cum sa accept ca nu se poate sa am un iubit si cum sa-mi doresc alte lucruri?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Avem tendinta sa ne concentram pe ce nu ne iese. Pe ce este real, tangibil. Insa eu sunt covins ca ocazii au fost. Si direct sau nu, ai refuzat anumiti baieti pur si simplu hotarand ca nu vrei sa fii alaturi de ei, ca nu iti place cine sunt ei ca oameni.
Inca nu ai gasit persoana potrivita si nici nu ai fost in mediul tau incat sa poti face un pas.
Iti spun din proprie experienta ca nu e bine sa iti pui toata fericirea in slujba dorintei nestavilite de a avea un partener.
E foarte frumos ca e cel mai important lucru pentru tine. Dar trebuie sa faci in asa fel incat sa ai o viata frumoasa. Gandeste-te ca viata ta e ca o casa in care il vei primi.
Daca tu nu te ingrijesti de casa ta, miroasa urat, sunt multe lucruri stricate, are colturi complet goale, probabil atunci cand va aparea o persoana asa cum iti place tie te vei rusina si vei considera ca nu o meriti, ca e peste nivelul tau.
Ce poti face atunci este sa lucrezi asupra ta. Ce doresti tu de la viata in afara unei relatii de iubire? Cum si-ar dori acest iubit ideal sa fii ca sa te iubeasca asa de mult incat sa nu aiba ochi pentru alta femeie?
Trebuie sa fii pregatita atunci cand vei intalni un potential iubit. Altfel nu vei avea incredere ca il meriti si daca el nu va sti ce simti, vei rata oportunitatea asta. Si va mai trebui sa treaca timp.
Eu te sfatuiesc sa afli care sunt acele lucruri care iti fac placere, care sunt oamenii in preajma carora te simti relaxata ca poti fi cine esti tu fara de masti, cum poti face in asa fel incat sa imbunatatesti relatia cu parintii si familia astfel incat sa nu mai ai emotii negative de vina, frustrare, rusine ori resemnare.
Datoria pe care o ai tu, darul pe care trebuie sa il poti oferi cand intalnesti un posibil iubit este de a descoperi cine esti tu ca om, ce sentimente ai, ce doresti de la viata, cum te raportezi la cei din jur.
Nu permite celorlalti sa te faca sa traiesti viata lor.
Asculta sfaturile celorlalti dar transpune-le si prin filtrul sentimentelor si constiintei tale.
Poate facultatea nu e cu adevarat cea pe care doresti cu adevarat sa o faci. Poate ai realizat pur si simplu ca nu te implineste. Daca simti ca acum ai alege altfel, eu unul cred mai degraba ca ar trebui, mai ales daca esti la inceput, ar trebui sa schimbi facultatea.
Sunt sigur ca sunt macar cateva persoane care te apreciaza pentru cine esti tu. Cauta-le compania. Nu astepta sa vina ei spre tine.

28 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Ei, draga mea, asa e viata, scumbag.
cand vrei ceva foarte mult (predominant iubire), nu se intampla.
vor veni la tine lucrurile pe care ti le doresti atunci cand vrei mai putin, sau cand nu te mai astepti.
secretul fericirii si totodata solutia problemelor e sa fii o miserupista.
cu timpul, te vei obisnui cu sentimentul de a nu-ti mai pasa, la inceput va parea greu, dar trebuie sa te straduiesti sa fii complet zen si detasata de tot ce te deprima.
zici ca ai multe restante si nu-ti mai arde de nimic, pai de ce sa continui sa faci ceva ce nu-ti place? renunta si gaseste-ti alte preocupari.
ca sa atragi iubirea, si potentiali parteneri, trebuie sa radiezi, sa emani acel ceva, sa te iubesti pe tine insati, sa ai incredere in tine.
ce-ti place sa faci? ce hobbyuri ai? e imposibil sa nu-ti placa sa faci nimic.
gandeste-te la ce te pricepi, cauta un job unde crezi ca ti-ar placea sa aplici ce stii, daca vrei sa muncesti sa nu mai apelezi la ai tai, daca depinzi de ei dpdv financiar.

cauta persoane cu care sa socializezi, trebuie sa stii unde sa cauti, sau pur si simplu, la intamplare intra in vorba cu cineva care iti pare simpatic.
daca nu te intelegi cu nimeni, nu conteaza, nu te lasa si cauta in continuare! fa-ti un nou grup de prieteni, te vad o tipa cu capul pe umeri, realista, si cred ca doresti in jurul tau oameni cu care ai ce vorbi, inteligenti, interesanti, acestia exista, sunt rari, dar cum ziceam, daca stii unde sa cauti, exista!
internetul este plin, nu zic sa stai doar pe net, doar ca pe net sunt mai mari sansele sa intalnesti ce vrei, ca daca iesi in oras nu vezi cum gandeste persoana respectiva, pe net iti mai faci o perspectiva asupra persoanei inainte sa o cunosti.

nu iti spun acum sa depinzi de altii, trebuie in primul rand sa te simti bine cu tine, chiar daca esti singura si sa zicem ca nu ai prieteni sau oameni apropiati cu care sa vorbesti deschis.

fa sport, inscrie-te la dans, nu ai idee cat conteaza aceste activitati si cat de bine influenteaza starea ta mentala, psihica, dar si sanatatea, oricum e un cerc vicios.

daca vei fi mereu deprimata si stresata vei avea de suferit cu sanatatea, si daca nu ai sanatate, pai chiar ca nu vei mai apuca sa te bucuri de viata, nu vei mai avea energie sa faci ce-ti place.
totul depinde de tine.
gandeste-te doar la persoana ta si iubeste-te cat de mult poti, asta e primul pas sa reusesti.
hai bafta si mai tine-ne la curent cu progresul tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Incă ai tot timpul din lume să cunosti pe cineva, sint altii sau altele mai mari decit tine, si nu au s au nu au avut niciodată pe nimeni. Doar Dumnezeu stie cind si dacă este momentul.

| venusdoom a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=k5VZ6t0rzgE

Am avut si eu problema asta o vreme...destul de lunga pentru ca ma desconsideram total. Credeam ca n-am de ce trai si ca nu sunt buna de nimic, nu ofer nimic folositor... mai pe scurt nu ma vedeam prea bine si nu aveam incredere in mine. Si m-am enervat intr-o zi si am inceput sa caut mai intai ce am si apoi ce sa fac sa schimb.
Nu stiu daca la tine e aceeasi poveste, una asemanatoare sau deloc.
Uita te la ce ti am trimis si vezi daca te ajuta cu ceva:)

| simplej explică (pentru venusdoom):

Il stiu insa din pacate n-are cum sa functioneze pentru ca nu reusesc sa cred ca-i posibil, dar iti multumesc ca mi-ai amintit de el!

| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca tu iti doresti sa te simti iubita si apreciata, nu neaparat un iubit. Nu vei avea cum sa scapi de aceasta nevoie. Atata timp cat dorinta ta ramane nesatisfacuta nu vei iesi din starea asta. Daca nevoia ta reala e de iubire atunci cauta sa o obti din alte parti, de la parinti, prieteni sau chiar si un animalut. Si schimba gandirea, ai 21 de ani, nu 71, nu inseamna ca o sa ramai singura o viata intreagawinking

| simplej explică (pentru Oana92):

Nu ma inteleg cu nimeni. sad

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Daca o inveti sa-si caute 'iubire neconditionata' in 'animalute ' inseamna ca o consideri handicapata.
Numai handicapatii se refugiaza in animale, nevinovate care sa le ofere 'iubire'. Handicapul consta in a nu incerca sau reusi sa-ti gasesti in specia ta, rea sau buna ca si tine pe cineva!
Sunt totusi inca aproape 4 miliarde de 'exemplare'.De sex opus (desigur). Parintii ti-i da Dumnezeu, prietenii tot El, dar cu libertatea de a-i alege.

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dar nu i-am zis sa se calugareasca si sa renunte sa iubirea unui barbat! Dar daca fata are nevoie de iubire si momentan nu are cine sa i-o ofere e buna si aia de la animalute, mai treci peste momentwinking

| Oana92 a răspuns (pentru simplej):

E destul de logic acest lucru! Iti doresti ceva, nu reusesti sa ai acel ceva, motiv pentru care esti (banuiesc!) nervoasa si irascibila...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Asa cred ca da! Dar sa nu se multumesca, sa se obisnuiasca insa cu aceasta cale usoara -zici tu -temporara.Eu cred ca trebuie sa ne indepartam cat putem de fetisuri, sunt foarte periculoase.

| oprescudorin11 a răspuns:

Presupun ca nu ai gasit ce cautai, nu se potrivea! Mare scofala! Multi au 'iubiti de conjunctura'! De-adevaratelea, mai nimeni! Papitoi ofertanti gasesti oricand, nu asta presupun ca-ti doresti.Trebuie sa te pregatesti in sensul de a gasi ceva adevarat.Lasa angoasele astea, mi se par nejustificate!

| simplej explică (pentru oprescudorin11):

Poate sunt nejustificate pentru tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru simplej):

Justificate de ce si cine, atunci? Vrei ce gasesti pe strada, ai deja oferte precum vad, nu rele, de altminteri, si scapi de angoase!

| ana5 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Buna! Ai dreptate..peste tot gasesti"iubiti" de dragul lumii.

| Alcyon a răspuns:

Si ce daca n-ai pe nimeni? Crezi ca era mai bine daca aveai un iubit care te insela sau se purta urat cu tine, cum au altele. Nu-i mai invidia pe altii, ca n-ai cum sa stii care e realitatea si ce se ascunde in sufletul lor. Vorbesti de parca ai avea vreo 30 de ani si te-ai teme ca ramai fata batrana. Si eu, pana am gasit o relatie serioasa, m-am intalnit cu o multime de oameni. Nu e asa de simplu, fiindca nu toti avem norocul de a ne gasi perechea din adolescenta. De cele mai multe ori trebuie sa stai sa cauti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai intrebat macar un baiat sa iasa cu tine la un suc? sa stii si tu ca in autobuz sau pana la magazin daca te duci nu gasesti iubit, fa tu primul pas macar odata si vezi ce iese

| trixiiie a răspuns:

Te-ai gândi vreun moment că poate nu-ți plac băieții?
Nu o zic la mișto sau ceva de genul, ci vorbesc serios. Poate ești lesbi și de-aia nu ai găsit persoana potrivită...

| simplej explică (pentru trixiiie):

Mie mi-au placut, dar ei nu m-au placut laughing

| Ammizzu a răspuns:

Te inteleg. Chestia este ca imi doresc si eu o iubita. Eu am mai avut relatii. Daca vrei sa mai vorbm idul meu este kai_2t

| simplej explică (pentru Ammizzu):

Daca ai mai avut relatii, n-ai cum sa intelegi

| Ammizzu a răspuns (pentru simplej):

Baga idul meu si o sa discutam acolo.

| Ammizzu a răspuns (pentru simplej):

Eu vreau sa te ajut. O sa fie bine. kai_2t e idul meu

| shippuden a răspuns (pentru Ammizzu):

Unde te crezi aici...la matrimoniale? laughing

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Dar de ce nu crezi ca poti sa ai un iubit? Poate problema ta poate fii rezolvata, cred ca oricine are in lume o pereche. Nu trebuie sa te dai batuta sad

| Patriciia a răspuns:

Nu renunta la visul tau.Ce e a tau e pus deoparte, mai devreme sau mai tarziu cu siguranta vei gasi pe cineva care s-a te iubeasca la fel de mult sau daca nu mai mult decat il iubesti tu pe el.Incearca s-a socializezi mai mult. Sper ca te-am ajutat pupici :*

| simplej explică:

Am vazut destule grase si urate cu iubiti

| Boriana1991 a răspuns:

Draga mea, lucrurile bune apar in viata ta atunci cand te astepti mai putin. Si ce daca ai 21 de ani, mai bine singura decat prost acompaniata, nu crezi? Eu chiar cred ca, in viata, fiecare om are ceva pus deoparte, si cand e momentul va primi acel lucru. Deocamdata bucura-te de perioada asta frumoasa din viata, de studentie, iesi, comunica cu oamenii, si cine stie cand vei gasi persoana potrivita.

| simplej explică (pentru Boriana1991):

Nu vad nimic frumos la perioada asta.